Jeśli korzystacie z własnego serwera (może być to np. VPS, czy np. Raspberry Pi) na którym dodajecie domeny na których ma działać np. WordPress może spotkać Was pewna niespodzianka, której pewnie nie spotkaliście korzystając z hostingu współdzielonego…
Spis treści w artykule
WordPress i monit o konto FPT(S)
Akurat będzie to na przykładzie WordPressa, gdzie przy próbie instalacji/aktualizacji może pojawić się taki monit:
Informacje dotyczące połączenia
Aby wykonać wybrane działanie, WordPress potrzebuje dostępu do Twojego serwera WWW. Wprowadź dane połączenia FTP, aby kontynuować. Jeśli nie pamiętasz danych do połączenia się, skontaktuj się z administratorem swojego serwera.
- Nazwa serwera
- Nazwa użytkownika FTP
- Hasło FTP
To hasło nie zostanie zapisane na serwerze.
Typ połączenia Typ połączenia FTP FTPS (SSL)
Wyjścia są przynajmniej 2:
- Podajemy dane konta FTP
- Korekta uprawnień do katalogu
Pierwsze rozwiązanie może wydawać się łatwiejsze – o ile znacie dane niezbędne do połączenia – to jednak w dłuższej perspektywie bywa męczące, bo hasło trzeba będzie podać przy każdej operacji wymagającej modyfikacji plików (aktualizacje, dodawanie wtyczek czy zmiana motywu). Dlatego zdecydowanie lepiej…
Brak uprawnień do katalogu
Monit zazwyczaj pojawia się z powodu braku uprawnień webserwera do katalogu w którym znajduje się strona. W przypadku Apache serwer (tym samym i strony) domyślnie korzysta z użytkownika „www-data” (zresztą tak samo jak Nginx), który powinien mieć odpowiednie uprawnienia do katalogu w którym znajduje się strona.
By to „naprawić” wystarczy skorzystać skorzystać z polecenia:
sudo chown -R www-data:www-data katalog_www
Np.:
sudo chown -R www-data:www-data /var/www/public_html
Zakładam, że skoro spotkał Was taki problem to nie dodawaliście domeny z poziomu takich narzędzi jak cPanel, DirectAdmin, ISPConfig, VHCS, Webmin czy inny (np. jakiś autorski) panel, i macie dostęp do serwera w ramach SSH – w innym wypadku poproście administrację serwera o pomoc… ;-)
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
Potwierdzam, sposób działa.
Miałem to u siebie na Ubuntu (właśnie się przerzuciłem z Windowsa) i właściwie ta komenda pomogła
sudo chown -R www-data:www-data /var/www/public_html
Dzięki. Miałem zrobiony public_html na koncie użytkownika a nie na roocie i nawet przy 777 nic się nie chciało instalować.
Dziękuję Dobrodzieju za pomoc.