Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?

Dziś podczas rutynowej operacji – aktualizacja kilku wtyczek do WordPressa – przeglądarka z powodu błędu odświeżyła stronę z panelem zarządzania i pojawił się komunikat o „przerwie technicznej”. Zarówno przy próbie wejścia na samą stronę, jak i do panelu zarządzania… Znajome? Na szczęście jest proste rozwiązanie tego problemu…

WordPress i „zaplanowane prace konserwacyjne”

Podczas gdy Wy aktualizujecie elementy swojego serwisu (skórki, wtyczki, czy samego WordPressa) użytkownik, który wchodzi na stronę, widzi zazwyczaj komunikat:

Witryna jest tymczasowo niedostępna z powodu zaplanowanych prac konserwacyjnych. Zapraszamy ponownie za minutę.

Który znika automatycznie, po zakończeniu aktualizacji. Przynajmniej zazwyczaj, bo może się zdarzyć, że podczas tego pozornie prostego zadania coś pójdzie nie tak i taki komunikat zostanie z Wami na dłużej… Zarówno od strony „użytkownika” jak i panelu zarządzania witryną.

Na szczęście w takim przypadku najczęściej wystarczy skasować jeden plik, który znajduje się w głównym katalogu WordPressa:

.maintenance

Oczywiście jest to wariant optymistyczny – ale u mnie mimo obsługi kilkudziesięciu stron na WordPressie nie zdarzyło się chyba jeszcze, by usterka związana z „nieudaną aktualizacją” wymagała przywracania np. bazy danych.

Skrypt naprawiający

Czasem dodaje sobie plik pomocniczy, który w przypadku tego typu usterki pozwala mi na zdalne odblokowanie witryny, np. fix.php o takiej zawartości:

<?php array_map('unlink', glob(".maintenance")); ?>

Dzięki temu w razie utknięcia witryny na zaplanowanych pracach konserwacyjnych wystarczy wywołać w przeglądarce adres skryptu, np.:

https://webinsider.pl/fix.php

W przypadku stron, do których nie mam dostępu po FTP/SCP z pomocą przychodzi mi możliwość zarządzania plikami za pomocą PHP – w tym celu w którymś z plików wykonywalnych podczas pracy strony (np. footer.php w motywie) dodaje downloadera:

<?php file_put_contents('fix.php', fopen('https://adres.serwera.pomocniczego.z.plikiem.do.pobrania/fix.txt', 'r')); ?>

Po jednorazowym wykonaniu (odwiedzeniu strony) można (trzeba/warto) wpis ten skasować.

Ręczne wprowadzenie WordPressa w tryb prac konserwacyjnych

Jak byście z jakichś przyczyn potrzebowali dla odmiany nie „wybudzić” WordPressa z trybu konserwacji, ale go wprowadzić w ten tryb, to wystarczy wspomniany plik utworzyć, ale koniecznie o zawartości:

<?php $upgrading = time(); ?>

I choć nie wiem, czy akurat ta porada ma sens, bo jednak większość osób ma problem odwrotny, u musi skasować ten plik, to uznałem, że dla zasady i taką informację warto podać… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?
Patryk
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)