Zawsze się cieszę, gdy moja praca (np. wpisy/poradniki na tej stronie) komuś z Was się przydają. Cieszy jeszcze bardziej, gdy wiedza. informacje zawarte m.in. na tej stronie przydają się w kształceniu przyszłych pokoleń, nawet jeśli to potencjalnie będzie mojej konkurencja… ;-)

Lekcja tworzenia plakatu

Mój (zapewne) niezwykle skomplikowany i (zapewne) kosztowny system (statystyki ;-)) wyłapał kilka wejść z dokumentu PDF umiejscowionego – sądząc po adresie – na serwerze Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach.

Dokument ten to opis ćwiczenia jakie „przyszli informatycy” mają wykonać:

ĆWICZENIE 14 – PRZYGOTOWANIE GRAFIKI NA POTRZEBY DTP

Przygotuj plakat formatu A3 przedstawiający ofertę edukacyjną Twojej szkoły.

Jak najbardziej pochwalam, bo ja w czasach edukacji szkolnej na tym poziomie na zajęciach z informatyki albo pisałem CV, albo „bawiłem się żółwikiem” (choć to akurat z perspektywy nie tylko czasu wspominam akurat bardzo dobrze).

Musze tez przyznać, że z opisu ćwiczenia wynika, że jest ono całkiem sensownie przemyślane i – przynajmniej pod względem technicznym – faktycznie dobrze przemyślane:

Choć chyba pokusiłbym się o spłaszczenie „tylko” grafiki, a teksty zamieniłbym na krzywe. Do tego dałbym ew. trochę większe spady i marginesy (3 i 5 milimetrów), ale to już rzecz drugorzędna, zależna zarówno od projektu, drukarni, jak i samej technologii wydruku. Ważne, że uczy prawidłowych podstaw tworzenia plakatu do wydruku (CMYK, spady, margines, spłaszczenie elementów grafiki/plakatu).

No i o ile popieram naukę na rozwiązaniach o otwartym kodzie źródłowym, to sam raczej do tworzenia plakatów wybieram rozwiązania pracujące bezpośrednio w CMYKu, dzięki czemu odpada mi „problem konwersji kolorów”. Ale rozumiem intencje i/lub możliwości.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej