Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?

WordPress 5.2 (Jaco) przyniósł nam nie tylko mechanizm sprawdzający stan witryny (niedawno pisałem, jak go troszkę w razie potrzeby „oszukać”), ale też tryb awaryjny (recovery mode), który w przypadku usterki/błędu wtyczki lub motywu pozowała uzyskać dostęp do panelu zarządzania (WP-Admin), by spróbować odratować stronę…

Tryb awaryjny w WordPressie (5.2+)

Tryb awaryjny jest domyślnie aktywny, i czuwa nad tym, by błąd jakiejś wtyczki lub używanego przez nas motywu nie sprawił, że stracimy dostęp nie tylko do strony, ale również do panelu zarządzania, skąd często najłatwiej i najszybciej można dokonać odpowiedniej korekty, np. wyłączając problematyczną wtyczkę. Jest to zdecydowanie lepsze, niż WSoD (White Screen of Death).

W przypadku wystąpienia zdarzenia, które spowoduje krytyczny błąd (np. błąd PHP), pojawi się nam ekran w stylu:

Zamiast strony:

Witryna ma problemy techniczne.

Zamiast WP-Admin (u mnie jeszcze po angielsku):

The site is experiencing technical difficulties. Please chceck your site admin email inbox fo instructions.

W tej samej chwili na adres administratora zostaje wysłany e-mail, z odpowiednią informacją:

W zielonej ramce znajduje się najważniejszy element – specjalny link, który pozwala zalogować się do WordPressa w trybie awaryjnym:

If your site appears broken and you can’t access your dashboard normally, WordPress now has a special „recovery mode”. This lets you safely login to your dashboard and investigate further.

https://webinsider.pl/wp-login.php?action=enter_recovery_mode&rm_token=lSmKx0E91hnSiEesXQBE8a&rm_key=Sz5yAu557Vt902IaDsUahX

To keep your site safe, this link will expire in 1 dzień. Don’t worry about that, though: a new link will be emailed to you if the error occurs again after it expires.

Link jest ważny jeden dzień.I umożliwia zalogowanie się do panelu zarządzania w celu dokonania naprawy:

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą zapoznać się z nowym filtrem „recovery_mode_email”, który pozwala spersonalizować zachowanie związane z wysyłaniem wiadomości informującej o trybie awaryjnym, oraz z funkcją „wp_is_recovery_mode()”, która otwiera dla deweloperów działania związane z trybem awaryjnym. Nie testowałem (jeszcze), jak zachowa się WordPress, gdy popełnimy błąd w kodzie związanym z trybem awaryjnym… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)
Patryk
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)