Jakiś czas temu koleżanka poinformowała mnie, że będzie robić szkolenia – zarówno webinary na żywo, czyli „lajwy”, jak i kursy online. informacja wiązała się z pytaniem czy nie znam jakiegoś darmowego programu tego typu, który zarazem miałby dość spore możliwości ingerencji w przekazywany do sieci, oraz nagrywany obraz.

Pokazałem program OBS Studio, który może w pierwszym (i drugim ;-)) podejściu nie wydaje się nazbyt prosty w obsłudze, to jednak po chwili zabawy wszystko staje się jakby przyjaźniejsze (ponoć trwają prace nad uproszczeniem obsługi). O samym programie na pewno jeszcze napiszę (przynajmniej tak mi podpowiada Trello), bo zdecydowanie warto. Dziś jednak będzie formacie wideo nagrań…

Format nagrywania wideo w programie OBS Studio

Domyślnie program nagrywa wideo w formacie MKV (Matroska), co ma swoje zalety, ale ma też jedną zasadniczą wadę – nie każdy program do obróbki wideo wspiera tego typu format, przez co przed ewentualną edycją trzeba najpierw dokonać konwersji, np. do MP4, co nie tylko zabiera dodatkowy czas, ale i może być dodatkową barierą dla mniej zaawansowanych użytkowników. Zresztą z takim właśnie problemem spotkała się moja koleżanka.

Oczywiście w programie można ustawić zapisywanie wideo jako MP4:

Ma to jednak pewne konsekwencje:

Ostrzeżenie: Nagrania zapisanego w formacie mp4 nie będzie można odzyskać, jeśli plik nie zostanie zakończony poprawnie (np. w wyniku BSOD, braku prądu, itp.). Jeśli chcesz nagrać wiele ścieżek audio należy rozważyć użycie formatu mkv i remux nagrania do mp4 po zakończeniu (Plik -> Przepakuj nagrania).

Dlatego zdecydowanie lepiej – jak informuje sam program – nagrywać wideo w formacie MKV, i potem dokonać konwersji na MP4, bezpośrednio w programie OSB Studio:

Zwłaszcza, że konwersja w ten sposób jest nie tylko bardzo szybka (relatywnie szybka), to nie ma żadnych opcji, które mogły by sprawić jakąkolwiek trudność. Po prostu wybieramy plik źródłowy, wskazujemy lokalizację dla pliku docelowego (można zostawić domyślną) i klikamy „przepakowanie (remux)”. Po chwili mamy gotowy pik w formacie MP4, który powinien być obsługiwany przez większość edytorów wideo.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk