Wprawdzie fanem grup na Facebooku nie jestem (jak i samego Facebooka, czego nie ukrywam ;-)), to nie da się ukryć, że w dużej mierze przejęły one role, jakie jeszcze kilka lat temu pełniły fora internetowe (a wcześniej grupy dyskusyjne). Fora internetowe, choć proste w obsłudze, to jednak obarczone jakimś mitem wiedzy tajemnej, która jest niezbędna, by z nich korzystać. A tymczasem z grup na Facebooku mogą korzystać dość swobodnie osoby, dla których – jak się czasem może wydawać – szczyt możliwości technicznych to zalogowanie się do Gmaila (czy Facebooka), co widzę choćby po kolejnych „perełkach” podsyłanych mi przez koleżankę, wprost z grup związanych m.in. z marketingiem. I choć nie ma tam za wielu możliwości, kolejne tematy generują coraz większy śmietnik, to mam wrażenie, że najważniejszą opcją (poza zabawą w moderatora) jest możliwość uczynienia grypy „elitarną”, poprzez ustawienie jej jako „zamknięta”, czy wręcz „tajna”. I właśnie w tym zakresie szykują się zmiany…
Ustawienia prywatności grup na Facebooku
W Facebooku chyba o tym widzą, bo choć pojawiła się zapowiedź, że niebawem zniknie możliwość ustawienia grupy jako tajnej, to nie oznacza, że tej funkcjonalności nie będzie. Wręcz przeciwnie – będzie, i to chyba dużo sensowniej niż ma to miejsce teraz, gdy podczas tworzenia grupy możemy zdecydować, czy będzie ona publiczna, zamknięta czy tajna:
Po wprowadzeniu zapowiadanych zmian będą dostępne dwa typy grup:
- Publiczna – każdy może zobaczyć listę członków grupy, oraz przeglądać umieszczane tam posty
- Prywatne – tylko członkowie grypy mogą zobaczyć listę członków, oraz przeglądać umieszczone tam posty
Jak widać z powyższej listy, nie ma grupy tajnej (ukrytej). A to dlatego, że jej rolę przejmie grupa prywatna (obecnie zamknięta), z nowym ustawieniem, decydującym o widoczności grupy:
Dzięki temu grupa prywatna (zamknięta) będzie mogła być widoczna na liście grup, lub z niej wykluczona, tak by o jej istnieniu wiedzieli (teoretycznie) tylko członkowie (tajna/ukryta).
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
Nie rozumiem tych ludzi, którzy używają FB dla tworzenia na prawda tajnych grup. :) Mam kilka, ale to są wersji beta programów i tam nic nie ma tajemnego. A sekrety warto trzymać na innych serwisach. :)
Dla mnie Fb w porównaniu do dyskusji na forum ma jeden szczególny minus – jeśli pod jakimś komentarzem jest dużo odpowiedzi, i moja jest dodana powiedzmy jako trzechsetna :D to jeśli ktoś odpisuje, owszem dostaję powiadomienie, ale raczej Fb nie jest w stanie po kliknięciu w nie przewinąć do tego miejsca, i albo muszę szukać ręcznie, albo sobie odpuścić.
Sam nie jestem fanem grup na FB, bo uważam, że model standardowego feedu przeniesiony na grupy się nie sprawdza najlepiej, zwłaszcza jak zestawić to z dobrymi systemami forów internetowych, ale co zrobić, jak tam teraz jest właściwie cały tego typu ruch. Choć trochę zaskakuje mnie to, że po kliknięciu nie trafiasz do miejsca, gdzie jest odpowiedź na Twój komentarz, bo akurat ten element u mnie działa relatywnie dobrze.