eBook "Uspokój swoje finanse"

W ostatnim dniu marca (dosłownie, 31.03.2015) dostałem informację z Meritum Banku, że zmieniają się reguły gry, czyli zmienia się Taryfa Opłat i Prowizji (TOiP). Oczywiście spodziewałem się czegoś takiego po tym, jak przejęcie banku przez Aliora stało się faktem – byłem jednym z pierwszych klientów Aliora, byłem też klientem ich „internetowej odnogi” Sync, zanim T-Mobile nałożył na to swoją markę… W każdym przypadku – prędzej lub później – następowało przykręcenie śruby i zaczynało się strzyżenie…

I mimo tego, że się spodziewałem podobnej sytuacji w Meritum Banku, to to co znalazłem w TOiP trochę mnie zaskoczyło – zwłaszcza w przypadku konta firmowego, gdzie zmiana jest najbardziej odczuwalna, a zarazem nie da się uniknąć nowej opłaty…

Żegnaj Meritum, żegnaj Meritum Bez Granic

W przypadku konta osobistego (Proste Konto Osobiste) wystarczy skasować kartę by uniknąć opłaty – przynajmniej na razie…

W przypadku konta firmowego bank zastosował inną metodę strzyżenia – dotychczas bezwarunkowo bezpłatne konto będzie kosztować miesięcznie 19,99 zł, i nie ma tu jak zbić tej kwoty:

Informujemy, że z dniem 1 kwietnia 2015 roku ulegają zmianie postanowienia „Taryfy opłat i prowizji dla przedsiębiorców i innych podmiotów w Meritum Banku ICB S.A.”.

Główna zmiana wprowadzona w Taryfie dotyczy zmiany wysokości miesięcznej opłaty za prowadzenie pakietu Meritum Bez Granic oraz Meritum waluty, która wyniesie 19,99 zł. Nowa wartość opłaty obowiązywać będzie od dnia 1 maja br. Taryfę opłat i prowizji uwzględniającą wprowadzone zmiany znajdą Państwo w sekcji Regulaminy i dokumenty.

Zobacz Taryfę Opłat i Prowizji (TOiP) dla konta: Meritum Bank - Meritum Bez Granic

A przy tym zmiana konta firmowego jest zazwyczaj trochę bardziej skomplikowana, i mam dziwne wrażenie, że właśnie z tego wynika radykalna zmiana w opłacie za to konto. Teoretycznie trzeba nowe konto zgłosić do urzędu skarbowego, ale to chyba najmniejszy problem.

Konto często występuje na umowach, klienci otrzymują je na fakturach – i teraz wszędzie tam trzeba dokonać odpowiedniej modyfikacji, lub przynajmniej poinformować kontrahentów o nowym rachunku. A i tak pewnie znajdzie się kilku „zabieganych”, co informacje przeoczą – a czasu by zdążyć zamknąć konto przed opłatą jest tylko do końca kwietnia…

Decyzja w takiej sytuacji może być tylko jedna – na kontach w Meritum Banku (prywatne i firmowe) została u mnie już tylko kwota minimalna dla podstawowych operacji, a po Świętach czeka mnie wizyta w placówce w celu zamknięcia wszystkich kont. A z tego co zdążyłem się zorientować – może być to wizyta grupowa, a i mam dziwne przeczucie, że mogą być nawet małe kolejki ;-)

Przegląd „bezpłatnych kont firmowych” – kwiecień 2015

Decyzja o migracji była dość prosta i oczywista. Został tylko jeden problem do rozwiązania – gdzie założyć nowe konto firmowe?!

Nie było wyjścia, trzeba było zakasać rękawy (klawiaturę, myszkę i monitor) i przebrnąć przez strony kolejnych banków. A, że „na banerach” wszystko wygląda prosto i sympatycznie, a dopiero jak się przyjrzeć wyskakują różne potworki każdą „potencjalnie interesującą ofertę” trzeba było prześwietlić dokładniej, czyli przebrnąć przynajmniej przez Taryfę Opłat i Prowizji.

A byś Ty nie musiał robić tego od zera – postanowiłem zebrać w jednym wpisie małe podsumowanie moich poszukiwań, w którym znajdą się tylko te konta, które kosztem są zbliżone do „starej” ofert Meritum Banku, a więc (do niedawna) bezpłatnego konta Meritum Bez Granic.

Ale to za chwilę – najpierw mam do Ciebie małą prośbę:

Niektóre z linków na tej stronie to tzw. „linki partnerskie”, co oznacza, że jeśli klikniesz na link i dokonasz wymaganej akcji (np. zakup/rejestracja) mogę otrzymać za to prowizję. Ciebie to nic nie kosztuje, a mi pozwoli ew. zarobić kilka złoty, dzięki czemu będę miał większą motywację, by częściej przygotowywać takie zestawienia ;-) Pamiętaj też, że polecam tylko te produkty i usługi, z których sam korzystam, i/lub uważam, że są tego na prawdę warte…

Założenia, czyli procedura testowa

Może nie jest to typowy test, ale jednak jakieś założenia musiały być. Jak wspomniałem kilka akapitów powyżej, przyjętym punktem odniesienia było „do niedawna bezpłatne” konto firmowe Meritum Bez Granic – czyli jak najmniej opłat stałych, najwyżej w usługach/produktach dodatkowych, które już zazwyczaj i tak każdy z nas dobiera indywidualnie, zależnie od potrzeb.

Czyli podstawa to brak opłaty za prowadzenia konta i krajowe przelewy – przynajmniej kilka w miesiącu, ew. prosty sposób na uzyskanie takiego efektu. Karta płatnicza do konta była brana pod uwagę, choć w swoich poszukiwaniach nie był dla mnie to specjalnie istotny element – w przypadku jednoosobowej działalności karta do konta firmowego to (moim zdaniem) trochę taki zbyteczny bajer, bo pieniądze z bankomatu zawsze można wypłacić kartą do konta prywatnego, gdzie i tak zazwyczaj ląduje nadwyżka, by nie bawić się w dodatkowe/niepotrzebne rozliczanie odsetek.

Zakładam też, że tam gdzie można operacje wykonujemy samodzielnie przez internet (lub aplikację mobilną), bez angażowania osób trzecich – bo w większości przypadków to jest klucz do braku opłat za podstawowe czynności (np. przelew).

Teoria za nami – zaczynamy przegląd. By nie faworyzować żadnego banku kolejność nie jest przypadkowa – skorzystałem z pomocy alfabetu ;-)

Subiektywny przegląd konta firmowych – kwiecień 2015

Zaczniemy od 2 tabelek – musiałem rozbić, bo inaczej robi się „sieczka”, a nie chcę stosować „gwiazdek” – w których znajdziecie zbiorczy przegląd/porównanie 8 kont które wybrałem do przedstawienia:

Zaraz za poniższymi tabelami znajdziecie indywidualne zestawienie najważniejszych informacji dotyczących każdego konta.

Tabele porównawcze:

Bank Pocztowy:
Pocztowe Konto Firmowe
Bank Smart:
Smart Biznes Konto
BIZ Bank:
BIZnes Konto Active
Deutsche Bank Polska:
Rachunek dbNET Biznes
Konto firmowe, operacje podstawowe
Założenie konta0 zł0 zł0 zł0 zł
Prowadzenie konta (miesiąc)0 zł0 zł20 zł

0 zł gdy przelew do ZUS lub US
+ średnie saldo min. 1000 zł
0 zł
Przelewy ZUS i US0 zł0 zł0 zł0 zł
Przelewy w ramach banku0 zł0 zł0 zł0 zł
Przelewy do innych banków0 zł0 zł0 zł0 zł
Karta debetowa
Opłata za wydanie0 zł0 zł0 zł

19 zł wznowienie
0 zł
Opłata za użytkowanie (miesiąc)5 zł0 zł0 zł3,5 zł

0 zł gdy minimum 1 transakcja
Wypłaty z bankomatów własnych0 zł0 zł0 zł
(bankomaty BZ WBK)
0 zł
Wypłaty z innych bankomatów w kraju0 zł0 zł2,5 zł

0 zł do odwołania
(promocja dla nowych kont)
0 zł
Wypłata z bankomatów zagranicą0 zł0 zł5 zł

0 zł do odwołania
(promocja dla nowych kont)
0 zł
Zlecenie stałe/polecenie zapłaty
Utworzenie i modyfikacja0 zł0 zł0 zł
Realizacja zlecenia stałego0 zł
(własne i ZUS)
5 zł0 zł0 zł
Polecenie zapłaty0 zł5 zł
(niezależnie od liczby)
0 zł na rachunek w banku

1 zł do innego banku
0 zł
Wpłata/wypłata gotówki
Wpłata w oddziale0 zł
(oddział i poczta)
-0,1%, min. 3 zł0 zł
Wpłata w wpłatomacie0,7%, min. 5 zł--0 zł
Wypłata w oddziale5 zł-0,15%, min 4 zł0 zł

Idea Bank:
Konto Firma To Ja
ING Bank Śląski:
Konto Direct dla Firmy
Raiffeisen Polbank
Wymarzone Konto dla Biznesu
Volkswagen Bank direct:
Plus Konto Biznes
Konto firmowe, operacje podstawowe
Założenie konta0 zł0 zł0 zł0 zł
Prowadzenie konta (miesiąc)0 zł9 zł

0 zł gdy przelew do ZUS lub US lub wpływy min. 2000 zł
0 zł

(obligatoryjna karta za 3 zł)
0 zł
Przelewy ZUS i US0 zł0 zł0 zł0 zł
Przelewy w ramach banku0 zł0 zł20 bezpłatnych

1,5 zł każdy następny
0 zł
Przelewy do innych banków0 zł0,90 zł

0 zł gdy przelew do ZUS lub US lub wpływy min. 2000 zł
250 bezpłatnych

0,3 zł każdy następny
Karta debetowa
Opłata za wydanie0 zł0 zł0 zł50 zł
Opłata za użytkowanie (miesiąc)4,99 zł

0 zł gdy transakcje za min. 400 zł
7 zł

0 zł gdy transakcje za min. 300 zł
3 zł

(karta obowiązkowa)
0 zł
Wypłaty z bankomatów własnych0 zł0 zł0 zł
+ bankomaty Euronet
-
Wypłaty z innych bankomatów w kraju2,99 zł0 zł1,5%, min. 5 zł5 zł
Wypłata z bankomatów zagranicą2%, min. 10 zł3%, min 5 zł3%, min. 10 zł10 zł
Zlecenie stałe/polecenie zapłaty
Utworzenie i modyfikacja0 zł0 zł0 zł0 zł
Realizacja zlecenia stałego0 zł1 zł0 zł
Polecenie zapłaty0 zł0 zł0 zł0 zł
Wpłata/wypłata gotówki
Wpłata w oddziale0,3%, min. 5 zł0,5% + 10 zł
wrzutnia: 0,12% + 2 zł
30 zł10 zł
Wpłata w wpłatomacie0 zł0 zł0 zł-
Wypłata w oddziale0,3%, min. 5 zł0,5% + 10 zł30 zł10 zł

W krótkim podsumowaniu (poniżej) każdego z rachunków również zachowam kolejność alfabetyczną, choć po przejrzeniu powyższych tabel mam już swoich faworytów, zapewne tak samo jak i Wy ;-)

Bank Pocztowy – Pocztowe Konto Firmowe

W przypadku oferty Banku Pocztowego na pewno na plus należy uznać bezwarunkowy brak opłat za prowadzenie konta, oraz przelewy krajowe. Gdy dodamy do tego bezpłatne wypłaty z bankomatów na całym świecie oferta wygląda jeszcze ciekawiej, choć trzeba pamiętać o miesięcznej oplącie za kartę w wysokości 5 zł, której nie da się uniknąć „odpowiednim obrotem kartą”.

Dla niektórych z Was sporym plusem może się okazać możliwość bezpłatnej wpłaty gotówki w placówkach banku i Poczty Polskiej. Niestety – wypłata gotówki w ten sposób kosztuje już 5 zł.

Plusy:

 • Bezpłatne i bezwarunkowe prowadzenie konta
 • Bezpłatne przelewy krajowa
 • Bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów
 • Bezpłatna wpłata gotówki w oddziale i na poczcie
 • Bezpłatne zlecenia stałe i polecenie zapłaty

Minusy:

 • Płatna karta, bez możliwości uniknięcia opłaty
 • Płatna wypłata gotówki w oddziale
 • Płatna wpłata gotówki we wpłatomacie
Zobacz Taryfę Opłat i Prowizji (TOiP) dla konta: Bank Pocztowy - Pocztowe Konto Firmowe

Bank Smart – Smart Biznes Konto

Banku Smart (marka FM Banku) sam na swojej stronie internetowej przedstawia się jako „pierwszy dyskont bankowy”, i chyba faktycznie tak jest – mamy sporo za darmo, ale też i oferta (przynajmniej na razie) wydaje się ograniczać głównie do podstawowych usług, choć całkiem spore możliwości mamy jeśli chodzi o obsługę waluty euro – w tym bezpłatne przelewy zagraniczne (SEPA).

Na pewno na plus należy uznać bezwarunkowy brak opłat za prowadzenie konta, oraz przelewy krajowe. Gdy dodamy do tego bezpłatne wypłaty z bankomatów na całym świecie oferta wygląda jeszcze ciekawiej – zwłaszcza że nie ma opłaty za korzystanie z karty.

Dla niektórych z Was sporym minusem może się okazać brak oddziałów, a więc i fizycznej możliwości wpłaty gotówki na konto – musimy tu korzystać z zewnętrznych rozwiązań, takich jak przelew z innego konta, czy ogólnodostępne wpłatomaty. No, ale coś za coś…

Mi osobiście najbardziej brakuje obsługi szybkich płatności, czyli tzw. „pay-by-click” gdzie po wybraniu tej formy płatności np. w sklepie internetowym trafiamy od razu na stronę banku, z gotowym przelewem który wystarczy tylko zatwierdzić. Może z czasem pojawi się i taka opcja…

Plusy:

 • Bezpłatne i bezwarunkowe prowadzenie konta
 • Bezpłatne przelewy krajowa
 • Bezpłatne przelewy zagraniczne (SEPA)
 • Bezpłatna karta płatnicza do konta
 • Bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów
 • Dobra oferta usług walutowych (euro)

Minusy:

 • Brak szybkich płatności
 • Brak możliwości bezpośredniej wpłaty gotówki na konto
 • Zmiana kodu PIN tylko w bankomatach BZ WBK (5 zł)
 • Płatne polecenie zapłaty i zlecenia stałe
Zobacz Taryfę Opłat i Prowizji (TOiP) dla konta: Bank Smart - Smart Biznes Konto

BIZ Bank – BIZnes Konto Active

BIZ Bank to obok opisywanego powyżej Banku Smart kolejna marka FM Banku, ale od samego początku widać, że nastawiona trochę na inny segment rynku. I mimo, że niektóre podstawowe usługi są płatne (np. prowadzenie konta) to da się tych opłat relatywnie łatwo uniknąć (poza opłatą za wznowienie karty, która jest stała). Trzeba też pamiętać o ew. płatnych wypłatach gotówki z bankomatów w kraju i zagranicą – na razie jest to usługa bezpłatna „do odwołania”, więc…

Dużą zaletą mogą okazać się dodatkowe usługi czy pakiety, które albo dostaniemy do konta bezpłatnie, lub możemy je dodatkowo dokupić. Zaczynając od wizyty ślusarza, hydraulika, czy informatyka – i to w domu jak i w biurze, a skończywszy na pakietach medycznych, prawnych czy windykacyjnych.

Mi osobiście – podobnie jak ma to miejsce w przypadku Banku Smart – najbardziej brakuje obsługi szybkich płatności, czyli tzw. „pay-by-click” gdzie po wybraniu tej formy płatności np. w sklepie internetowym trafiamy od razu na stronę banku, z gotowym przelewem który wystarczy tylko zatwierdzić. Może z czasem pojawi się i taka opcja…

No i może drobiazg, pewnie większości zakładających konto firmowe w BIZ Banku nie będzie dotyczył, ale trzeba pamiętać – zamknięcie konta w ciągu pierwszych 90 dni od otwarcia kosztuje 90 zł.

 

Aktualnie trwa promocja: załóż konto do 31 stycznia 2016, a pozostanie bezpłatne już na zawsze.

Plusy:

 • Bezpłatne prowadzenie konta po spełnieniu warunków (przelew do ZUS lub US i saldo 1000 zł)
 • Bezpłatne przelewy krajowa
 • Bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów (w promocji, do odwołania)
 • Bezpłatne wydanie karty do konta
 • Bezpłatne zlecenia stałe

Minusy:

 • Płatne prowadzenie konta jeśli nie spełnimy warunków (przelew do ZUS lub US i saldo 1000 zł)
 • Brak szybkich przelewów
 • Płatna wypłata gotówki w oddziale
 • Płatne wznowienie karty (19 zł)
 • Bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów (bezpłatnie w promocji, do odwołania)
 • Płatna wypłata i wpłata gotówki w oddziale
 • Płatne polecenie zapłaty na konto w innym banku
 • Płatna zmiana kodu PIN w bankomacie
 • Płatne zamknięcie konta przez pierwsze 90 dni (90 zł)
Zobacz Taryfę Opłat i Prowizji (TOiP) dla konta: BIZ Bank - BIZnes Konto Active

Deutsche Bank Polska – Rachunek dbNET Biznes

W Deutsche Bank Polska mam konto osobiste, które założyłem kiedyś dla ich usługi maklerskie dbMakler, i to co mnie w pewien sposób zniechęca to wygląd ich systemu transakcyjnego, który totalnie do mnie przemawia – co nie znaczy, że źle się do obsługuje. Zresztą to chyba jakaś wspólna przypadłość niemieckich banków. Do tego przymusowa okresowa zmiana hasła… ;-)

Pomijając ten aspekt, to konto firmowe dbNET Biznes pozytywnie zaskakuje – nie zapłacimy nic za prowadzenie konta, przelewy krajowe czy wydanie karty do konta, za pomocą której wypłacimy bezpłatnie gotówkę z konta na całym świecie. Również wpłata i wypłata gotówki w oddziałach banku jest bezpłatna, co nie zdarza się często w przypadku „kont internetowych”.

Właściwie jedynym kosztem przy podstawowych usługach jaki na nas czeka, to opłata miesięczna za kartę do rachunku – ale by jej uniknąć wystarczy raz w miesiącu wykonać nią dowolną transakcję. Nie ma „minimum kwotowego”, wystarczy jedna transakcja i 3,50 zł zostaje nam w kieszeni.

Plusy:

 • Bezpłatne i bezwarunkowe prowadzenie konta
 • Bezpłatne przelewy krajowa
 • Bezpłatne wydanie karty do konta
 • Prosty sposób na uniknięcie opłaty miesięcznej za użytkowanie karty (1 dowolna transakcja)
 • Bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów
 • Bezpłatna wpłata i wypłata gotówki w oddziale i wpłatomatach
 • Bezpłatne zlecenia stałe i polecenie zapłaty

Minusy:

 • Płatna karta, ale łatwo można uniknąć opłaty (1 dowolna transakcja)
 • System transakcyjny „w stylu niemieckim” ;-)
Zobacz Taryfę Opłat i Prowizji (TOiP) dla konta: Deutsche Bank Polska - Rachunek dbNET Biznes

Idea Bank – Konto Firma To Ja

Przyznam, że w momencie gdy dowiedziałem się o podwyżkach w Meritum Banku pierwszym bankiem w którym „na szybko” (na potrzeby faktur VAT) otworzyłem nowe konto firmowe był Idea Bank, co „z pewnych powodów” wywołało niezadowolenie na tworzy mojej drugiej połowy – ale całkiem intensywny marketing robi swoje, i zapewne wielu z Was Idea Bank przychodzi na myśl jako jedno z pierwszych miejsce, gdzie można założyć konto firmowe.

Ale marketing to nie wszystko, Idea Bank, a konkretnie Konto Firma To Ja broni się również ofertą. Znajdziemy tu bezpłatne prowadzenie konta, oraz przelewy krajowe. Nic nie zapłacimy również za polecenie zapłaty czy zlecenie stałe. A jakby tego było mało – 2 razy w miesiącu możemy bezpłatnie wykonać przelew zagraniczny (SEPA), oraz skorzystać z natychmiastowego przelewu krajowego Express Elixir.

Trochę słabiej oferta wygląda gdy potrzebujemy karty do konta. Wprawdzie samo wydanie karty jest bezpłatne, ale już miesięczna opłata to 4,99 zł – na szczęście można jej uniknąć wykonując w danym miesiącu transakcję za minimum 400 zł. Wypłata z gotówki również wiąże się z opłatą – 2,99 zł z bankomatów krajowych (poza siecią własnych bankomatów, gdzie wypłata jest bezpłatna) i 2% (minimum 10 zł) zagranicą.

Również za wpłatę i wypłatę gotówki w kasie banku zapłacimy 0,3% (minimum 5 zł). Za darmo wpłacimy natomiast gotówkę we wpłatomatach.

Ale konto w Idea Banku to nie tylko rachunek, karta i przelewy – to również bogaty usług dodatkowych, które docenią głównie początkujący przedsiębiorcy (np. bezpłatne fakturowanie, prosto z konta/systemu transakcyjnego czy „wirtualny sejf na dokumenty”), ale i dla właściciela punktu handlowego coś się znajdzie – mobilny wpłatomat, czyli wpłatomat zamontowany na samochodzie, który przyjedzie do nas w wybranym czasie.

Ciekawie też prezentuje się Idea Hub: , choć na razie jest chyba tylko jedno takie miejsce (ul. Marszałkowska 87 w Warszawie):

Idea Hub to innowacyjny model placówki bankowej, będącej miejscem przyjaznym przedsiębiorcy i w całości oddanym do jego dyspozycji. To przestrzeń, w której właściciel firmy może spokojnie popracować i spotkać się z kontrahentem czy wynająć salkę konferencyjną na zorganizowanie szkolenia. Idea Hub to idealne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców, nie zawsze dysponujących własnymi pomieszczeniami biurowymi, które stwarzałyby im dogodne warunki do pracy.

Co zyskasz w Idea Hub?

 • napijesz się za darmo pysznej kawy
 • bezpłatnie skorzystasz z Wi-fi i urządzeń biurowych, w tym: drukarki, skanera, ładowarki do telefonu, słuchawek
 • obejrzysz wiadomości gospodarcze i przeczytasz najświeższą prasę i literaturę biznesową
 • bez opłat zarezerwujesz salę konferencyjną dla siebie i swoich klientów
 • dodatkowo otrzymasz wsparcie doradcy biznesowego

Od niedawna (końcówka czerwca 2015, więc potraktuj to jako aktualizację wpisu) w ramach Idea Hub możesz korzystać również z packshot studio, w którym (nie tylko) początkujący przedsiębiorca ma do swojej dyspozycji studio do fotografii reklamowej:

Dobrze wykonane zdjęcia produktów są podstawą sukcesu wielu biznesów, szczególnie jeśli promują się one w internecie lub prasie, albo prowadzą sprzedaż online. Zrobienie profesjonalnych fotografii bywa bardzo kosztowne i nie zawsze małe, początkujące firmy mogą sobie na taką usługę pozwolić. Z myślą o nich, Idea Bank otworzył w jednym z warszawskich Idea Hubów profesjonalne packshot studio, w którym klienci startujący ze swoimi biznesami, będą mogli bezpłatnie wykonać zdjęcia sprzedawanych przez siebie przedmiotów, fotografie portretowe, a nawet nagrać film.

Przyznam – jako osoba zajmująca się również zdjęciami i wideo – że jest to ciekawa propozycja, i na pewno znajdą się chętni, zwłaszcza że do naszej dyspozycji zostało oddane właściwie kompletne studio, wraz z niezbędnym oświetleniem, a nawet oprogramowaniem – Adobe Photoshop CC.

Studio Packshotowe dostępne jest w Idea Hub przy ul. Polnej 11 w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00 oraz w soboty w godz. 9.00-14.00. Możliwe jest dokonanie rezerwacji studia na wybrany przez siebie termin bezpośrednio w oddziale, drogą telefoniczną lub mailową, nie jest to jednak obligatoryjne.

Przy okazji wzrosła liczba placówek Idea Hub, i aktualnie (2015.08) do naszej dyspozycji jest 5 placówek:

 • Zajęcza 15, Warszawa
 • Marszałkowska 87, Warszawa
 • Polna 11, Warszawa
 • Plaża przy moście Poniatowskiego (strona praska), Warszawa
 • Sukiennicza 6, Kraków

Plusy:

 • Bezpłatne i bezwarunkowe prowadzenie konta
 • Bezpłatne przelewy krajowa
 • 2 w miesiącu bezpłatne przelewy zagraniczne (SEPA)
 • 2 w miesiącu bezpłatne przelewy Express Elixir
 • Bezpłatne zlecenia stałe i polecenie zapłaty
 • Bezpłatna wpłata gotówki we wpłatomacie
 • Duża ilość „usług dodanych” (Idea Hub, mobilny wpłatomat, fakturowanie)

Minusy:

 • Płatna karta, choć można uniknąć opłaty
 • Płatna wpłata i wypłata gotówki w oddziale
 • Płatna wypłata gotówki w obcych bankomatach
 • Brak aplikacji mobilnej
Zobacz Taryfę Opłat i Prowizji (TOiP) dla konta: Idea Bank - Konto Firma To Ja

ING Bank Śląski – Konto Direct dla Firmy

Do ING Banku mam w pewnym stopniu osobisty stosunek – przez kilka lat związana zawodowo z nim była moja druga połowa, choć to wcale nie oznacza, że mają jakieś fory – wręcz przeciwnie, bo znam ofertę również od środka ;-)

W przypadku Konta Direct dla Firmy – tak jak w przypadku BIZnes Konto Active – by cieszyć się bezpłatnym prowadzeniem konta, oraz bezpłatnymi przelewami krajowymi musimy wykazać comiesięczną aktywność. Na szczęście nie są to jakieś wygórowane wymagania – przelew do ZUS lub US lub minimum 2000 łącznych wpływów na konto w danym miesiącu, i dzięki temu konto trafiło do tego zestawienia.

Za kartę do konta teoretycznie przyjdzie nam zapłacić 7 zł miesięcznie, ale można uniknąć tej opłaty dokonując transakcji za minimum 300 zł. Ale nie zapłacimy już nic za krajowe wypłaty z bankomatów (zagranicą będzie to 3%, minimum 5 zł).

Z kosztami musimy się również liczyć przy wpłatach i wypłatach gotówki w kasie banku (5% + 10 zł), choć taniej będzie w formie zamkniętej do wrzutni (0,12% + 2 zł) lub bezpłatnie, korzystając z wpłatomatów baku.

Mały haczyk jest też przy zleceniach stałych, których realizacja kosztuje 1 zł.

Plusy:

 • Bezpłatne prowadzenie konta po spełnieniu dodatkowych warunków
 • Bezpłatne przelewy krajowa po spełnieniu dodatkowych warunków
 • Bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów
 • Bezpłatna wpłata gotówki we wpłatomacie

Minusy:

 • Płatne prowadzenie konta gdy nie spełnimy dodatkowych warunków (9 zł)
 • Płatne przelewy krajowe gdy nie spełnimy dodatkowych warunków (0,90 zł)
 • Płatna karta gdy nie spełnimy dodatkowych warunków (7 zł)
 • Płatna wpłata i wypłata gotówki w oddziale
 • Płatne zlecenia stałe (1 zł)
Zobacz Taryfę Opłat i Prowizji (TOiP) dla konta: ING Bank Śląski - Konto Direct dla Firmy

Raiffeisen Polbank – Wymarzone Konto dla Biznesu

Z tym kontem miałem pewien problem – z jednej strony, na fali popularności Wymarzonego Konta dla klientów indywidualnych chciałem opisać również konto dla firm, które jednak – w porównaniu z kontem dla klientów indywidualnych – wypada troszkę słabiej. Niby za prowadzenie konta nic nie zapłacimy, ale to tylko w teorii, gdyż do konta obowiązkowo dostaniemy kartę płatniczą, która kosztuje 3 zł miesięcznie i nie ma możliwości zbicia do zera tej opłaty.

W każdym razie w ramach „opłaty za kartę” otrzymamy konto firmowe z bezpłatnymi przelewami do ZUS i US, oraz 20 darmowych przelewów krajowych w miesiącu -wprawdzie jest limit, ale na tyle spory, że zapewne w większości przypadków wystarczy.

To co mnie trochę zaskoczyło, to płatne wypłaty z bankomatów w kraju (poza własnymi i Euronet), gdyż przy stałej opłacie – niedużej, ale jednak – za kartę spodziewałem, że przynajmniej wypłaty z bankomatów na terenie kraju będą bezpłatne, a tak nie jest – w kraju będzie to 1,5% (minimum 5 zł), a zagranica 3% (minimum 10 zł).

Również wpłata i wypłata gotówki w oddziale nie jest bezpłatna, i wiąże się z relatywnie wysoką opłatą – 30 zł, choć już bez procenta… Za darmo natomiast wpłacić na konto można gotówkę korzystając z wpłatomatów.

Plusy:

 • Bezpłatne przelewy w ramach banku
 • 20 bezpłatnych przelewów krajowych (reszta 1,9 zł)
 • Bezpłatne wypłaty z bankomatów własnych i sieci Euronet
 • Bezpłatna wpłata gotówki we wpłatomatach
 • Bezpłatne zlecenia stałe i polecenie zapłaty

Minusy:

 • Obowiązkowa karta do konta (3 zł miesięcznie)
 • Brak możliwości uniknięcia opłaty za kartę
 • Płatne wypłaty z bankomatów innych niż banku i Euronet
 • Płatna wpłata u wypłata gotówki w oddziale
 • Płatna wpłata gotówki we wpłatomacie
Zobacz Taryfę Opłat i Prowizji (TOiP) dla konta: Raiffeisen Polbank - Wymarzone Konto dla Biznesu

Volkswagen Bank direct – Plus Konto Biznes

Ostatnie konto – tak wypadło alfabetycznie – to Plus Konto Biznes w Volkswagen Bank direct, gdzie nie zapłacicie nic za prowadzenie konta czy przelewy krajowe (a przynajmniej za pierwsze 250 w miesiącu, bo każdy kolejny to 0,30 zł).

Zapłacicie natomiast za kartę do konta (50 zł za wydanie, ale nie jest obowiązkowa) i wypłaty z bankomatów – 5 zł w Polsce, i 10 zł zagranicą. Również wpłata i wypłata gotówki w oddziale kosztuje 10 zł.

Zapłacicie również 36 zł za wydanie tokena który niezbędny jest do autoryzacji transakcji i zalogowania się do systemu transakcyjnego:

Plus Konto Biznes to gwarancja bezpiecznego serwisu transakcyjnego (do przeprowadzenia transakcji niezbędny jest elektroniczny token, gwarantujący najwyższe bezpieczeństwo internetowej obsługi rachunku. Opłata roczna za jego wydanie i korzystanie wynosi 36 zł).

Na szczęście jest na to sposób – wystarczy założyć bezpłatne konto osobiste e-direct, gdzie oprócz braku opłat za większość podstawowych elementów (prowadzenie konta, przelewy i karta) otrzymacie bezpłatnie token, który będzie służył też do autoryzacji operacji dla konta firmowego.

No i wygląd systemu transakcyjnego „typowo niemiecki” ;-)

Plusy:

 • Bezpłatne i bezwarunkowe prowadzenie konta
 • Bezpłatne przelewy krajowa (pierwsze 250 w miesiącu)
 • Bezpłatne zlecenia stałe i polecenie zapłaty

Minusy:

 • Brak kodów SMS
 • Obowiązkowy token za 36 zł (ale można uniknąć tej opłaty)
 • Płatne bankomaty krajowe (5 zł) i zagraniczne (10 zł)
 • Opłata za wydanie karty (50 zł)
 • Płatna wpłata i wypłata gotówki w oddziale (10 zł)
Zobacz Taryfę Opłat i Prowizji (TOiP) dla konta: Volkswagen Bank direct - Plus Konto Biznes

mBank mBiznes

Jak widać – nie załapał się „często polecany w rożnych miejscach” mBank, w którym sam mam konto firmowe (0 zł miesięcznie za prowadzenie), ale jest ono niejako dodatkiem do konta prywatnego i właściwie służy mi tylko do realizacji szybkiej płatności za telefon firmowy w ramach usługi Invoobill.

Głównym powodem tej sytuacji jest relatywnie wysoka opłata za każdy przelew wykonany poza rachunkami firmowymi w mBanku, czyli nawet za przelew na własne konto osobiste zapłacicie 1,5 zł.

Jest wprawdzie konto Start, dla młodych firm – ale mogą korzystać z niego tylko młode firmy (poniżej 12 miesięcy) i tylko przez 12 miesięcy:

Rachunek mBiznes konto Start dostępny jest dla Klientów, którzy nie posiadają rachunku bieżącego w mBanku. Posiadaczem mogą być wyłączenie firmy, które otworzyły rachunek wciągu 12 miesięcy od zarejestrowania działalności. Rachunek po 12 miesiącach od dnia otwarcia przekształca się w mBiznes konto Komfort.

Zwłaszcza, że sam bonus nie jest wielki – 5 bezpłatnych przelewów, jeśli w miesiącu poprzedzającym dokonaliście z konta przelewu do ZUS. Moim zdaniem szkoda zabawy – zwłaszcza że są inne, ciekawsze/korzystniejsze oferty…

And the winner is… Czyli moje nowe konto firmowe

Tak naprawdę nie ma chyba wyraźnego zwycięzcy (jak i przegranego) tego zestawienia – zapewne wynika to w dużej mierze z tego, że do zestawienia nie brałem każdego konta, a już na etapie początkowej selekcji odrzuciłem wszystkie konta, które nie spełniały założeń (głównie bezpłatne przelewy krajowe i opłata za prowadzenie).

Mam konto Plus Konto Biznes (Volkswagen Bank direct), ale to raczej „relikt mojej przeszłości” (głównie ze względu na token, którego i tak zazwyczaj nie mam przy sobie) który jest ze mną, bo nie chce mi się odsyłać tokena, a bez tego nie da się zamknąć konta (przynajmniej bez ponoszenia opłaty za token), ale w końcu trzeba będzie to zrobić…

Zaraz po informacji o wprowadzeniu opłat w Meritum Banku założyłem Konto Firma To Ja w Idea Baku, i prawdopodobnie to konto zostanie ze mną na dłuższy czas, choć bez karty, by nie ponosić niepotrzebnych kosztów.

Z racji tego, że zazwyczaj staram się mieć do dyspozycji minimum 2 konta firmowe – choćby ze względu na taką sytuację jak teraz z Meritum – to założę jeszcze przynajmniej jedno założyłem jeszcze jedno konto (wprawdzie mam też konto firmowe w mBanku, ale ono z racji płatnych przelewów przez większość czasu odpoczywa).

Gdybym niezmiennie opłacał ZUS co miesiąc, to być może skusiłbym się na Konto Direct dla Firmy (ING Bank Śląski) lub ew. BIZ Banku (konto BIZnes Konto Active), ale z racji tego, że zazwyczaj przez przynajmniej 2-3 miesiące w roku moja polska działalność odpoczywa (gdy trzeba się skupić na innych projektach, szkoda marnować pieniądze na ZUS) to w takiej sytuacji wiązałoby się to dla mnie z niepotrzebnymi kosztami dodatkowymi.

Dlatego rozważam rozważałem  Bank Pocztowy (Pocztowe Konto Firmowe), Bank Smart (Smart Biznes Konto) i Deutsche Bank Polska (Rachunek dbNET Biznes). Ostatecznie drugim (a patrząc na obroty na nim, to pierwszym) kontem firmowym stal się Bank Smart (Smart Biznes Konto), który wprawdzie ma jeszcze pewne braki, jak choćby brak obsługi szybkich płatności – to jednak dużym atutem jest „bezwarunkowe zero” zarówno za prowadzenie konta, jak i za kartę płatniczą.

W tym ostatnim mam już konto prywatne na potrzeby usługi maklerskiej, więc byłoby to naturalne rozszerzenie – zwłaszcza że pod względem opłat (a konkretnie ich braku) to konto nie ma chyba sobie równych. Nie dość, że karta bezpłatna (1 transakcja miesięcznie to tyle co nic), a wraz z nią wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju i zagranica, to jeszcze mamy tu bezpłatne wpłaty i wypłaty w oddziałach. Tylko ten system transakcyjny… ;-)

Troszkę kusi też Bank Smart i Smart Biznes Konto – chyba działa tu głównie ciekawość, choć i brak opłat za konto, przelewy (w tym zagraniczne) i kartę również ma znaczenie…

A Ty co wybierasz?

Ciekaw jestem Waszych wyborów – niezależnie czy to będzie któreś z konto zaprezentowanych tutaj, czy coś innego, co może przeoczyłem…

PS. Wpis pierwotnie miał się ukazać 1 kwietnia, ale z racji „prima aprilis” uznałem, że niektórzy mogli by informację o zmianie w ofercie Meritum Banku uznać co najwyżej jako „mało śmieszny żart” postanowiłem wstrzymać się z publikacją chwilę – co też chyba wyszło przeglądowi bezpłatnych kont firmowych tylko na dobre, bo pojawił się nowy pozytywny bohater (nie napisze który, by go ew. nie faworyzować ;-)).

PPS. Zastanawiałem się, czy nie rozszerzyć tego wpisu o przegląd konto osobistych, ale patrząc na rozmiar tego wpisu, jak i na czas jaki był potrzebny do powstania tego wpisu (2-3 dni) na obecną chwilę postanowiłem się skoncentrować na kontach firmowych – zwłaszcza że o dobre i tanie konto osobiste jest zdecydowanie łatwiej…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
eBook "Uspokój swoje finanse"