Nie da się ukryć, że moda na czarne interfejsy użytkownika (dark mode) rozkręca się coraz bardziej, i wchodzi w kolejne segmenty. O ile w telefonie zazwyczaj sam chętnie korzystam, to na komputerze raczej sporadycznie – ustawiłem w sumie tylko Windowsa, Firefoxa i jakieś pojedyncze aplikacje w tryb ciemny. Ale to może dlatego, że z komputera wieczorami i w nocy korzystam rzadko, co zresztą uważam za jeden z moich większych sukcesów, jeśli chodzi o prace i rozrywkę. Tymczasem Google prezentuje w najnowszej wersji swojej przeglądarki Chrome tryb ciemny dla… wszystkich stron.

Force Dark Mode for Web contents w Google Chrome

Oczywiście nie jest to dla mnie niespodzianką, bo od dawna słychać było, że w Chrome ma pojawić się ustawienie, które pozwoli każdą stronę internetową automatycznie wyświetlić w trybie ciemnym (dark mode). Dziś jednak miałem okazję sprawdzić to na własnym komputerze.

W oficjalnej (stabilnej) wersji Chrome nie ma jeszcze takiej opcji, ale już np. w wersji Chrome Canary (wersja testowa) można aktywować tryb ciemny:

Opcja ta znajduje się w ustawieniach eksperymentalnych, do których można się dostać wpisując w pasku adresu:

chrome://flags

W tym momencie najszybciej skorzystać z wyszukiwarki, wpisując w niej „Force Dark Mode” (ew w wersji pełnej: Force Dark Mode for Web contents). Jak widać na grafice powyżej – do wyboru mamy kilka trybów modyfikowania stron:

  • Enabled (podstawowy tryb zamiany)
  • Enabled with simple HSL-based inverion
  • Enabled with simple CIELAB-based inverion
  • Enabled with selective image inversion
  • Enabled with selective inversion of non-image elements
  • Enabled with selective inversion of everything
  • Disabled (tryb standardowy, czyli bez zmiany)

Tak wygląda przykładowa podstrona Webiniser.pl:

A tak ta sama strona we wszystkich dostępnych wariantach:

Każdy chętny tryb raczej powinien wybrać pod siebie, ale moje krótkie testy wykazały, że najlepsze efekty (według mnie) dają 2 ostatnie tryby, czyli:

  • Enabled with selective inversion of non-image elements
  • Enabled with selective inversion of everything

Może nie jest idealnie, ale całkiem nieźle, zważywszy, że robi to automat.

Nie wiem, czy moda na ciemne motywy się utrzyma, i faktycznie cały internet ucieknie nam w ciemności (mam nadzieję, że jednak nie), ale jeśli faktycznie mamy bawić się w tryb ciemny na stronach internetowych, to może warto byłoby pomyśleć o wdrożeniu specjalnego znacznika dla pliku ze stylami dla trybu ciemnego, np:

<link rel="stylesheet-dark" href="styles-dark.css"> 

Zwłaszcza że już teraz często w takich przypadkach stosuje się np. JavaScript, by umożliwić zmianę motywu strony na ciemny. W takiej sytuacji (zdefiniowany plik stylów dla trybu ciemnego) chyba lepiej, gdyby przeglądarka sięgała po niego, zamiast samodzielnie dokonywać konwersji.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk