Dziś kolejny raz mogę się podzielić z Wami gratisem do przygarnięcia – będzie to program DxO Optics Pro 8, który podobnie jak opisywany niedawno  Capture One Express (for Sony) – również do przygarnięcia za darmo, choć wersja bezpłatna pełnie możliwości pokaże tylko z aparatami Sony – służy do zarządzania i edycji (w tym masowej) zdjęć.

DxO Optics Pro 8

Podobnie jak Capture One Express (for Sony) – DxO Optics Pro 8 przyda się wszystkim którzy potrzebują programu do zarządzania i edycji zdjęć.

O ile Adobe Photoshop jest kombajnem, na którym wprawdzie bez problemu można edytować zdjęcia, to raczej robi się to w kontekście pojedynczych zdjęć czy grafik, a do masowej edycji (i/lub korekty) zdjęć korzysta się z innych, bardziej dopasowanych do tego zadania programów.

Takim programem jest np. Adobe Lightroom, oraz właśnie Capture One Express i DxO Optics Pro.

I o ile opisywany jakiś czas temu program DxO FilmPack 3 służy głównie do nakładania dodatkowych filtrów na nasze zdjęcia, to już DxO Optics Pro jest pełnoprawnym zamiennikiem Adobe Lightroom.

Poniżej filmik (ponad 37 minut!) prezentujący możliwości i nowości w DxO Optics Pro 8:

DxO Optics Pro 8 teraz za darmo – dla każdego

By uzyskać klucz (licencję) należy – tak jak poprzedniowejść na dedykowaną promocji stronę i podać swój adres e-mail. O jakiś nadmiar SPAMu nie musicie się raczej martwić – można nawet zaznaczyć, że nie chcecie otrzymywać dodatkowych informacji od DxO.

Po podaniu adresu e-mail w formularzu (i przepianiu kodu CAPTCHa) od razu zostaniecie przeniesieni na stronę, na której będzie się znajdował Wasz klucz/numer seryjny. Na tej samej stronie znajdziecie bezpośredni link do pobrania programu (Windows i Mac).

Nie musicie się specjalnie spieszyć, macie na to czas do końca stycznia 2015 :-)

Digital Photographer i zniżka na DxO Optics Pro 9

Partnerem przy promocji jest wydawca magazynu Digital Photographer, więc i nie powinno specjalnie dziwić, że jak będzie jakiś kod zniżkowy na zakup nowszej wersji – będzie on związany właśnie z Digital Photographer:

DIGITALPHOTOGRAPHER1014

Za pomocą tego kodu promocyjnego do końca stycznia 2015 możecie zakupić najnowszą wersję programu – DxO Optics Pro 9 – za 119 £, zamiast 239.

Moduły, czyli obsługa Twojego aparatu

I o ile Capture One Express (for Sony) raczej przyda się użytkownikom aparatów Sony, to już DxO Optics Pro 8 będzie działał z każdym urządzeniem/aparatem – a konkretnie plikiem z niego.

Z racji tego, że nie jest to już jego najnowsza wersja – może się zdarzyć sytuacja, że do jakiegoś urządzenia nie będzie odpowiedniego modułu. W takim przypadku dalej można korzystać z edycji plików, choć mogą nie działać niektóre funkcje związane z (automatyczną) korektą niedoskonałości optyki aparatu i/lub obiektywu.

Po wybraniu zdjęć program sam na bazie danych EXIF może wykryć urządzenie (aparat i obiektyw) i zaproponować instalację odpowiednich modułów:

dxo-optics-pro-8 8_moduły_auto

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, byście ręcznie pobrali „na zaś” wszystkie moduły, choć będzie trochę zaznaczania – najpierw wybieracie urządzenia, a potem jeszcze szkła do nich… Ale duet „strzałka w dół + spacja” przy odrobinie motywacji powinien dać radę…

Choć od razu uprzedzam, że taka operacja może potrwać nawet kilka godzin i pochłonie jakieś 28.5 GB przestrzeni na dysku (choć trzeba przyznać, że całkiem dobrze się kompresują), więc to raczej wariant dla mocno zdeterminowanych ;-)

dxo-optics-pro-8 8_moduły

Na liście obsługiwanych urządzeń znajdziecie m.in. urządzenia firm Canon, Fuji, Kodak, Konica-Minolta, Leica, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Samsung, Sony… Ale nie zabrakło również firm/urządzeń (pozornie?) mniej związanych z fotografią – mamy więc i iPhone’a, i GoPro…

Listę wszystkich współpracujących aparatów/urządzeń (i obiektywów) znajdziecie w tym dokumencie.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk