Od jednej z użytkowniczek jednego z moich serwisów, trochę przy okazji, dowiedziałem się ostatnio, że Orange z końcem kwietnia 2022 kończy świadczenie usług hostingowych, a wśród nich jest poczta e-mail ramach domeny neostrada.pl (możliwe, że dotyczy to też skrzynek Orange.pl itp.). I choć może nie będzie takim trzęsieniem ziemi – nie tylko globalnie, ale i lokalnie – jak zapowiedź Google dotycząca zamknięcia kont korzystających z bezpłatnej wersji G Suite, ale dla wielu osób, i tak będzie to problem. A może i zaskoczenie…

Koniec poczty e-mail neostrada.pl

Nie wiem, jak wygląda proces komunikacji na ten temat, bo wspomniana już „sygnalistka” dostała taką informację chyba dlatego, że korzysta z e-faktury w Orange, i tam ma ustawiony adres e-mail w domenie neostrada.pl:

Temat: Faktura – konieczna zmiana adresu e-mail
Data: 2022-02-xx zz:yy
Od: Orange <[email protected]>
Odpowiedź do: [email protected]

Dzień dobry,

dziękujemy, że korzystają Państwo z e-faktury. Od 1 maja 2022
roku wprowadzamy zmiany, które będą Państwa dotyczyły.

Co zmieniamy

Kończymy świadczenie usług hostingowych, więc od maja Państwa
adres e-mail w domenie neostrada.pl zostanie zamknięty.

Chciałem zweryfikować tę informację, oraz dopytać, ale niestety Max (bot na Orange.pl) mi to uniemożliwił:

Patryk: Chciałbym potwierdzić, że od 1 maja 2022 Orange zaprzestaje świadczenia usług pocztowych w ramach neostrada.pl (skrzynki e-mail w adresie neostrada.pl).

Max: W Twojej sprawie pomoże Ci doradca. Aby się z nim połączyć, załóż konto w aplikacji Mój Orange www.orange.pl/…/dla-ciebie lub kliknij w link: www.orange.pl/…/rejestracja. Napisz do nas jeszcze raz gdy będziesz już zalogowany.

Tymczasem dziękuję za rozmowę. Miłego dnia!

Tak więc wiem tyle, co z przesłanej mi (pośrednio) wiadomości od Orange, ale też nie mam powodu, by wątpić w autentyczność tej wiadomości. Zwłaszcza że udało mi się tego typu wiadomość potwierdzić o kolegi, którego „podopieczna”, również dostała taką informację (również miała ustawiony adres e-mail w domenie neostrada.pl dla faktur z Orange).

Co robić, jak żyć?

W każdym razie, jeśli to prawda, a najpewniej tak jest, to czasu na działanie nie zostało wiele. Na pewno trzeba zacząć od założenia nowego konta pocztowego. Warto też od razu powiadomić wszystkich znajomych o tym, że taka zmiana następuje. Dobrze też zacząć już komunikować się za pomocą nowego adresu e-mail, a na starym (tym w domenie neostrada.pl) ustawić przekierowanie na nowy adres. Warto też zrobić kopię zapasową wiadomości, a jeszcze lepiej przenieść je na nowe konto, albo skontaktuj się z nami, a zrobimy to za Ciebie. To ta łatwiejsza część…

Migracja poczty e-mail

Jeśli zmieniasz adres e-mail i chcesz przenieść wiadomości e-maile ze starego konta poczty e-mail na nowe konto e-mail, to dobrze trafiłeś. Skorzystaj z tego formularza, by się z nami skontaktować w tej sprawie… Czas na migrację jest do końca kwietnia 2022.

Kolejny krok to zmiana adres e-mail we wszystkich miejscach, gdzie podaliśmy swój adres e-mail. Może to być trudne, bo ciężko wszystkie pamiętać, ale można tutaj skorzystać ze skrzynki odbiorczej (dla adresu *@neostrada.pl). Wystarczy uważnie przejrzeć otrzymane wiadomości, wyłapując śród nich nadawców, którzy mają dla nas znaczenie (faktury, rachunki, dostępy do kont, serwisów, usług, banki, ubezpieczenia) i później na podstawie tej listy należy dokonać zmian. Warto w tej operacji cofnąć się powyżej 12 miesięcy, ponieważ niektóre istotne wiadomości mogą być sprzed wielu miesięcy (np. wiadomości dotyczące ubezpieczenia nieruchomości, samochodu, polisy na życie).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk