Od jednej z użytkowniczek jednego z moich serwisów, trochę przy okazji, dowiedziałem się ostatnio, że Orange z końcem kwietnia 2022 kończy świadczenie usług hostingowych, a wśród nich jest poczta e-mail ramach domeny neostrada.pl (możliwe, że dotyczy to też skrzynek Orange.pl itp.). I choć może nie będzie takim trzęsieniem ziemi – nie tylko globalnie, ale i lokalnie – jak zapowiedź Google dotycząca zamknięcia kont korzystających z bezpłatnej wersji G Suite, ale dla wielu osób, i tak będzie to problem. A może i zaskoczenie…

Spis treści w artykule

Koniec poczty e-mail neostrada.pl

Nie wiem, jak wygląda proces komunikacji na ten temat, bo wspomniana już „sygnalistka” dostała taką informację chyba dlatego, że korzysta z e-faktury w Orange, i tam ma ustawiony adres e-mail w domenie neostrada.pl:

Temat: Faktura – konieczna zmiana adresu e-mail
Data: 2022-02-xx zz:yy
Od: Orange <[email protected]>
Odpowiedź do: [email protected]

Dzień dobry,

dziękujemy, że korzystają Państwo z e-faktury. Od 1 maja 2022
roku wprowadzamy zmiany, które będą Państwa dotyczyły.

Co zmieniamy

Kończymy świadczenie usług hostingowych, więc od maja Państwa
adres e-mail w domenie neostrada.pl zostanie zamknięty.

Chciałem zweryfikować tę informację, oraz dopytać, ale niestety Max (bot na Orange.pl) mi to uniemożliwił:

Patryk: Chciałbym potwierdzić, że od 1 maja 2022 Orange zaprzestaje świadczenia usług pocztowych w ramach neostrada.pl (skrzynki e-mail w adresie neostrada.pl).

Max: W Twojej sprawie pomoże Ci doradca. Aby się z nim połączyć, załóż konto w aplikacji Mój Orange www.orange.pl/…/dla-ciebie lub kliknij w link: www.orange.pl/…/rejestracja. Napisz do nas jeszcze raz gdy będziesz już zalogowany.

Tymczasem dziękuję za rozmowę. Miłego dnia!

Tak więc wiem tyle, co z przesłanej mi (pośrednio) wiadomości od Orange, ale też nie mam powodu, by wątpić w autentyczność tej wiadomości. Zwłaszcza że udało mi się tego typu wiadomość potwierdzić o kolegi, którego „podopieczna”, również dostała taką informację (również miała ustawiony adres e-mail w domenie neostrada.pl dla faktur z Orange).

Co robić, jak żyć?

W każdym razie, jeśli to prawda, a najpewniej tak jest, to czasu na działanie nie zostało wiele. Na pewno trzeba zacząć od założenia nowego konta pocztowego. Warto też od razu powiadomić wszystkich znajomych o tym, że taka zmiana następuje. Dobrze też zacząć już komunikować się za pomocą nowego adresu e-mail, a na starym (tym w domenie neostrada.pl) ustawić przekierowanie na nowy adres. Warto też zrobić kopię zapasową wiadomości, a jeszcze lepiej przenieść je na nowe konto, albo skontaktuj się z nami, a zrobimy to za Ciebie. To ta łatwiejsza część…

Migracja poczty e-mail

Jeśli zmieniasz adres e-mail i chcesz przenieść wiadomości e-maile ze starego konta poczty e-mail na nowe konto e-mail, to dobrze trafiłeś. Skorzystaj z tego formularza, by się z nami skontaktować w tej sprawie… Czas na migrację jest do końca kwietnia 2022.

Kolejny krok to zmiana adres e-mail we wszystkich miejscach, gdzie podaliśmy swój adres e-mail. Może to być trudne, bo ciężko wszystkie pamiętać, ale można tutaj skorzystać ze skrzynki odbiorczej (dla adresu *@neostrada.pl). Wystarczy uważnie przejrzeć otrzymane wiadomości, wyłapując śród nich nadawców, którzy mają dla nas znaczenie (faktury, rachunki, dostępy do kont, serwisów, usług, banki, ubezpieczenia) i później na podstawie tej listy należy dokonać zmian. Warto w tej operacji cofnąć się powyżej 12 miesięcy, ponieważ niektóre istotne wiadomości mogą być sprzed wielu miesięcy (np. wiadomości dotyczące ubezpieczenia nieruchomości, samochodu, polisy na życie).

(!) Zgłoś błąd na stronie