Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

Wraz z nastaniem poranka i szybką kontrolą poczty wpadł mi w oko e-mail z Themeum, informujący o tym, że w końcu wprowadzono nowy moduł zarządzania licencjami (w tym kluczami licencyjnymi). Dzięki czemu od teraz (przynajmniej w teorii, ale o tym więcej pod koniec artykułu) dla każdego wdrożenia np. wtyczki Tutor LMS w wersji płatnej można wygenerować indywidualny kod licencji, połączony od razu z adresem strony, na której będzie używany.

Nowy system zarządzania licencjami w Themeum

Może nie jest to opcja istotna dla wszystkich, a być może nawet ma znaczenie dla mniejszości użytkowników, ale w moim przypadku jest to element dość ważny. Choćby dlatego, że wdrożenia m.in. wtyczki Tutor LMS robię nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych. A wprowadzony mechanizm pozwala mi (lepiej) kontrolować, na jakich stronach dany klucz jest wykorzystywany.

Dzięki właśnie wprowadzonej zmianie nie tylko widać, na jakich stronach licencja jest aktywna, ale można też klucz przypisany do danej strony wyłączyć, lub wygenerować nowy, gdyby zaszła taka potrzeba. Trochę zdziwiło mnie to, że na obecną chwilę nie ma możliwości skasowania klucza, choć (na szczęście) można zmienić adres strony, na której jest używany.

Wsteczna kompatybilność

Dotychczas wykorzystywany „globalny klucz licencji” pozostaje ważny i z automatu zostaje przypisany do stron, na których dotychczas był używany. W przypadku nowej strony wystarczy skorzystać z przycisku „add website”:

W tym przypadku zostanie wygenerowany nowy, unikatowy klucz dla tej strony.

Invalid License Key

Oczywiście od razu może pojawić się pokusa, by dla już aktywnych stron – zwłaszcza tych „zewnętrznych” – wygenerować nowe, unikatowe klucze, ale z tym bym się wstrzymał. Bo przy wdrożeniu nowego mechanizmu chyba nie wszystko poszło tak, jak powinno.

Przeprowadzone przeze mnie próby na dwóch stronach zakończyły się wyłączeniem licencji na stronach. Co nie byłoby problemem, gdyby nie to, że wtyczka (system autoryzacji) obecnie nie przyjmuje ani nowych kluczy, ani dotychczasowego:

Na szczęście poza potencjalnie sterującym komunikatem o braku licencji nie jest to (tymczasowo) duży problem, bo wszystkie opcje premium działają. Nie działa tylko aktualizacja:

There is an error with your Tutor Pro License. Automatic update has been turned off, Please check license

Z szybkich testów wychodzi, że problem dotyczy nie tylko stron, które już wcześniej korzystały z globalnego klucza, ale też i nowych, na których wtyczka Tutor LMS w wersji płatnej nigdy wcześniej nie była aktywna.

Problem zgłoszony, czekam aż… wstaną, bo nie wszędzie jest już tak piękny, jak u nas poranek… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)
Patryk
Tworzysz platformę kursową i potrzebujesz pomocy?