Jakoś w ostatni weekend koleżanka pokazał mi reklamę pewnego napoju gazowanego, gdzie pojawia się adres w domenie .ws (ccTLD Samoa). I nie byłoby pewnie w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że oprócz rozszerzenia (.ws) mamy tam tylko uśmiechniętą buźkę tzw. Emoji…

Emoji Mobile Domain Registration

Nieprzypadkowo w reklamie/adresie pojawia się lokalne rozszerzenie, gdyż w tego typu domenach/adresach obowiązują mniejsze restrykcji niż w przypadku głównych domen (gTLD/nTLD), gdzie ICANN – chyba ze słusznych powodów – sprzeciwia się tego typu nazwą.

W przypadku domen krajowych to rejestr(ator) lokalny ma dużo większą swobodę jeśli chodzi o to co można, a co nie, i to od niego w dużej mierze zależy jakie domeny będzie można zarejestrować.

Mobile, ASCII, IDN i Punycode

Wprawdzie adres z np. uśmiechniętą buźka może się wydawać dziwny, i być może niektórzy z Was będą się zastanawiać jak taki adres w ogóle, a nawet jak już się uda, to co dalej się dzieje…

Zasadniczo tego typu adres sprawdzą się raczej/głównie w kampaniach kierowanych na urządzenia mobilne, gdzie zazwyczaj w standardzie mamy wbudowane w klawiaturę ekranową Emoji (emotki, buźki…), choć nic nie stoi na przeszkodzie by również na komputerze stacjonarnym skorzystać z takiego adresu – choć na pewno dostęp do emotek jest trochę mniej powszechny.

Dalej właściwie nie ma już żadnej magii – taka domena jest tratowana trochę jak domena IDN (np. z polskimi znakami diakrytycznymi), i za pomocą Punycode jest konwertowana na kod ASCII, i to jest domena z którą łączy się przeglądarka.

I tak np. domena ????.ws to w rzeczywistości xn--xj8h.ws:

punycode-converter_idn-ascii_piwko

❤❤❤.ws

W każdym razie jeśli ktoś z Was chciałby „pochwalić się” znajomym adresem strony składającym się z Emoji, to teraz w GoDaddy możecie zarejestrować wybrany (i dostepny) adres za 5 $.

godaddy_domeny_emoji_samoanic-ws_punycoding

Niestety na obecną chwile większość (wszystkie?) pojedyncze buźki są już zajęte, więc zostają Was ich kombinacje. Niestety wygląda na to, że nie można zarejestrować domen zawierających oprócz symbolu jakiegoś słowa, np. dobre????.ws (xn--dobre-dx93d.ws).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej