eBook "Uspokój swoje finanse"

Jest to kolejny wpis dotyczący DigitalOcean, który właściwie spokojnie mógłby trafić do przeglądu wydarzeń, ale z racji tego, że nie wiem kiedy następny przegląd się pojawi, a zarazem w kilku wpisach polecałem Wam serwery VPS w DigitalOcean (i w sumie cały czas polecam, nawet mimo, że Webinsider działa na VPSie od HitMeoczywiście też polecam), a nadchodząca zmiana może mieć dla wielu użytkowników spore znaczenie jeśli chodzi o rozliczenia, zwłaszcza, jeśli natworzyliście masę migawek (snapshot), które składowanie niebawem będzie płatne…

Płatne składowanie snapshotów w DigitalOcean

Jakiś czas temu, przy okazji wpisu o gorących migawkach (live snapshot), które pojawiły się w DigitalOcean zapowiadałem, że to tylko kwestia czasu kiedy – zgodnie z cennikiem – zaczną być pobierane za nie opłaty, gdyż przy możliwości wykonania obrazu serwera bez potrzeby zatrzymywania jego pracy sens utraciły płatne kopie zapasowe.

Nie bez znaczenia zapewne jest też fakt, że jak popatrzyłem na swoje konta w DigitalOcean (obecnie 3  którymi zarządzam) to się okazało, że trochę tych obrazów się nazbierało, i podejrzewam, że u innych użytkowników jest podobnie.

Dlatego nie dziwi mnie zapowiedź wprowadzenia opłaty za składowanie migawek/snapshotów, bo po sumowaniu  są to zapewne nie mały koszty.

Informacja z (odpowiednim) wyprzedzeniem

O ile zmiany dotyczące promocyjnych kredytów mogły być dla wielu osób zaskoczeniem, i wywołały wiele pytań, to tym razem można powiedzieć, że akcja informacyjna przeprowadzona jest wzorowo.

Najpierw 16 sierpnia dostałem informacje o planowanych zmianach:

Starting October 1, 2016, we will begin charging for snapshot storage at $0.05 per gigabyte per month. This will first be reflected in the invoice posted to your account on November 1, 2016. Like other features, snapshot storage uses hourly pricing, and size is calculated from a compressed version of the snapshot—not the total disk space allocated to the Droplet.

A teraz – 6 września – kolejną wiadomość z przypomnieniem, oraz podanym miesięcznym kosztem za migawki które obecnie mam zapisane na koncie:

This is a reminder that, starting October 1 — meaning it will be reflected on your invoice beginning Nov 1 — you will start being charged for the active snapshots on your DigitalOcean account at a rate of $0.05/GB/mo.

Przy okazji w panelu zarządzania przy każdej migawce również znajdziemy już informacje, ile każda z nich zajmuje:

digitalocean_snapshots-list

Płatne od gigabajta

Od 1 października za każdy gigabajt zajmowany przez migawki zapłacimy 0.05 $ miesięcznie, co będzie widoczne na fakturach wystawianych 1 listopada (za październik).

Dla przykładu załóżmy, że mamy na koncie 10 migawek, które łącznie zajmują 49,89 GB – miesięczny koszt w takim przypadku wyniesie maksymalnie 2.49 $, czyli nie tak źle, choć w niektórych przypadkach być może taniej wyjdzie ponownie wrócić do kopii zapasowych, które kosztują 20% ceny serwera.

Istotne może być również to, że koszt za zajmowaną przestrzeń przez migawki liczony jest tak jak w przypadku serwerów, czyli godzinowo – tak więc 0.05 $ to koszt jednego gigabajta, ale składowanego przez cały miesiąc, jeśli będzie przechowywany krócej, to będzie odpowiednio mniej.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
eBook "Uspokój swoje finanse"