Po kontakcie z moją drukarką kolega postanowił podążyć za mną i też kupił sobie drukarkę. Również A1 Mini od Bambu Lab, bo przy dzieciach każde miejsce jest cenne, a do tego cały czas jest sprzedawana w cenie zbliżonej do 200 €, co można jeszcze bardziej zbić, gdy ktoś jest VATowcem i bierze na firmę. Kupił, coś tam podrukował pod moim czujnym okiem (uczymy się obaj druku 3D, ale ja mam mimo wszystko sporo większe doświadczenie w tym temacie) i… przyszło pierwsze pytanie o wydruk komercyjny. Bo jak to często bywa, pojawiła się zagadka, jak wycenić taki wydruk. A z racji tego, że w usługach pracuję od wielu lat, to pytanie trafiło do mnie, a że mam nawet odpowiedni kalkulator, do wyceny usługi drukowania 3D, to…
Spis treści w artykule
Kalkulator wyceny usługi druku 3D
No i od razu sobie pomyślałem, że w sumie jest to na tyle ciekawe/trudne zagadnienie, że podzielę się podstawowymi informacjami, jak sam to wyceniam z innymi. Znaczy z Wami, a konkretnie z Tobą, skoro to czytasz.
Natomiast od razu muszę zaznaczyć, że jak to często z materiałami przenoszonymi „z użytku prywatnego” (wewnętrznego), na publiczny bywa, musiałem dokonać tu pewnych modyfikacji, pewnych uproszczeń, pewnym zmian (np. zmieniłem niektóre wskaźniki czy stawki). Nie tylko po to, że pewne elementy są „tylko dla mnie” i nie chcę się nimi dzielić, ale część pozycji w moim kalkulatorze jest dość mocno specyficzne, a artykuł z założenia ma traktować temat szeroko, by mógł przydać się jak największej liczbie osób.
Natomiast pomimo tych zmian, uważam, że dalej jest to w pełni funkcjonalny kalkulator. A właściwie pomysł, na kalkulator wyceny np. usługi druku 3D, z którego można korzystać do wyliczenia nie tylko tego, ile za wydruk 3D z drukarki 3D zawołać od potencjalnego klienta. Wystarczy dostosować wybrane wskaźniki.
Pola żółte to podstawowa konfiguracja, czyli:
- Koszt amortyzacji sprzętu, bo drukarka kiedyś się zużyje, a do tego jest jeszcze wymagana jej regularna konserwacja, co też kosztuje
- Koszt prądu (1 kWh) wraz z wartością, jaką pobiera drukarka w Watach (mam specjalne gniazdko z pomiarem, ale można zawsze dać wartość podaną przez producenta), co oczywiście zależy nie tylko od konkretnej drukarki, ale materiału, z którego jest wydruk, a nawet pogody
- Godzina mojej pracy, czyli… coś, o czym wielu zapomina, a jest to czasem główny składnik kosztu usługi
- Cena za materiał i narzut, u mnie zazwyczaj 25-50%, zależnie od materiału i projektu, co ponoć jest wysoką wartością, ale w koszcie całości to czasem niewielki drobiazg
- Stawka VAT, czyli… chyba wiadomo, u mnie 23%
Pola szare to pola pomocnicze, z których pewnie mógłbym zrezygnować i przenieść wartości z nich bezpośrednio do formuł wyliczających poszczególne składowe, ale wolę tak. Nie tylko dlatego, że jest przejrzyściej, a do tego same formuły są mniej rozbudowane. No i wiedząc, na jakim etapie, jaka jest cena, mogę określić koszt dla różnej grupy odbiorców, bo nie zawsze są to wydruki komercyjne, na których chcę zarabiać. Czasem wystarczy np. zwrot kosztu materiału i prądu.
Gdzie:
- „Koszt materiału” to koszt 1 grama przemnożony przez liczbę gramów (B4 * H11)
- „Koszt prądu” to koszt 1/60 kWh przemnożony przez liczbę minut drukowania (B1 * H7)
- „Narzut na materiał” to procentowy narzut do kosztu materiału (B7 * F12)
- „Amortyzacja sprzętu” to „czas druku” i „dodatkowy czas” przemnożony przez koszt 1 minuty pracy drukarki i 1 minuty amortyzacji (B7 + B8 + B9 + ( (B1 + B2) * H1 ) + ( (B1 + B2) * H2))
- „Moja praca” to 1/60 wprowadzonej stawki godzinowej przemnożona przez wprowadzoną liczbę minut pracy (B3 * H9)
Pola zielone to wartości, które wypełniamy dla konkretnego druku, bo to właśnie tutaj określamy zarówno czas druku, ilość materiału, jak i czas naszej pracy, związany z danym wydrukiem. Więc choć jest ich tylko 5, to zaryzykuję, że są najważniejsze:
- „Czas druku” to oczywiście czas, jaki dany model będzie się drukował, np. na podstawie informacji ze slicera
- „Dodatkowy czas” to wszystko to, co zabiera czas drukarki, ale niekoniecznie jest drukiem, jak np. czekanie, aż stół ostygnie po wydruku, by bezproblemowo zdjęć wydruk
- „Moja praca” to wszystko to, co wiąże się z moim czasem, a więc minimum to kilka minut na puszczenie i zdjęcie wydruku, ale w niektórych przypadkach będzie to obróbka, składanie, modelowanie, a nawet pakowanie
- „Materiał” to ilość materiału potrzebna do wydrukowania danego elementu, np. na podstawie informacji ze slicera
- „Dodatkowy koszt” to… właściwie wszystko, co jeszcze wpływa na cenę wydruku, zaczynając od dodatków do modelu, takich jak np. magnesy i inne „inserty”, a na opakowaniu i wysyłce kończąc
Pola pomarańczowe to koszt usługi (B6 + B7 + B8 + ( ( B1 + B2 ) * H1 ) + ( ( B1 + B2 ) * H2 ) + ( B3 * H9 ) + B5). W tym przypadku jeszcze bez podatku VAT, bo jako czynny płatnik podatku VAT, zazwyczaj w relacjach z kontrahentami operuje kwotami netto (B2B). Ale dla wygody od razu niżej jest też wielkość podatku (B14 * F14), oraz kwota brutto (B15 + B14).
Natomiast nie ma co się przywiązywać nie tylko do podanych w kalkulatorze przykładowych wartości, ale nawet samych formuł, bo moim celem nie jest wyznaczyć tutaj „branżowego standardu wyceny usług”, a tylko pokazać, jak można to liczyć, i od czego konkretne wyliczenia mogą zależeć.
Nie zrobię za darmo, a tym bardziej nie dopłacę
Co ważne, choć podane wskaźniki, kwoty i zasady naliczania miejscami skorygowałem, to główna zasada jest taka, że nie pracujemy za darmo. Poza pewnymi wyjątkami. A skoro tak, to za usługę należy się odpowiednie wynagrodzenie. Chyba że ktoś (nadal) robi do portfolio. Ale przy druku 3D, średnio wydaje się mieć to sens.
Z tym że mogę sobie na to pozwolić, bo usługa drukowania 3D jest u mnie niejako dodatkowa i raczej nie zanosi się, bym miał się z tego utrzymywać. Na szczęście, bo rynek już jest pełny osób, które obcym oferują druk właściwie po kosztach materiału. Często nawet prądu, czy amortyzacji sprzętu nie licząc, a co dopiero swojego czasu.
Pamiętaj (też) o dodatkowych kosztach
W przypadku niektórych wydruków należy jeszcze doliczyć dodatkowe materiały, takie jak np. magnesy, czy różne inne elementy, które dodajemy do elementu. Tak samo, jak opakowanie, czy wysyłka – to też kosztuje, i tego też nie należy pomijać. Dałem to do oddzielnego punktu, bo z doświadczenia wiem, że czasem łatwo zapomnieć, że np. trzeba dodać jakieś łożysko, magnes czy „insert” pod gwint.
Cena zależy od tego, komu (i co) drukuję
Oczywiście dla rodziny i najbliższych drukuję albo bez opłat, albo w przypadku większych projektów „po kosztach”, czyli np. materiał i prąd. Dlatego też w kalkulatorze kwota za usługę jest wyliczana krokowo, tak bym wiedział, jaki jest koszt na każdym kolejnym etapie.
To tylko przykładowy kalkulator wyceny usługi (drukowania 3D)
I mając świadomość, że będę się powtarzał, jeszcze raz zaznaczam, że to tylko przykładowy kalkulator, a nie „rynkowy standard”. I nawet jeśli sam korzystam z podobnego do wyceny wydruków 3D (ale nie tylko, bo z podobnych kalkulatorów korzystam też w innych projektach), to nie znaczy, że akurat taki sposób wyliczeń będzie odpowiedni w Twoim przypadku.
Natomiast chciałem tu pokazać przykładowy pomysł na tego typu kalkulator. Tak, jak chciałem pokazać, że na koszt usługi – w tym przypadku wydruku 3D nie składa się tylko zużyty materiał (wyliczony np. przez program typu slicer), czy koszt prądu, ale pomijając drukowanie „dla najbliższych”, warto uwzględnić tutaj dodatkowe czynniki. Takie jak choćby amortyzacja sprzętu.
Na koniec zachęcam do spojrzenia choćby pod kątem tego, jak kolejne kwoty rosną. Na początku często nieznacznie, ale im dalej, tym szybciej. Bo choć nie zawsze tak będzie, bo czasem to koszt materiału będzie największym składnikiem ostatecznej sumy, to kosztu swojej pracy również nie można pomijać, bo w wielu przypadkach, to on będzie największy. A to w końcu nasz czas, więc ten właściwie najcenniejszy… ;-)
Gotowy kalkulator do pobrania
I choć artykuł ma raczej pokazać, jak tego typu kalkulator może wyglądać, co (minimum) warto brać pod uwagę przy wycenie, to skoro podałem wykorzystane formuły, wraz z wyjaśnieniem, o co w nich chodzi, raczej bez problemu każdy może go w kilka chwil odtworzyć właściwie w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym. Ale jeśli chcesz gotowca do pobrania, to jest i taka możliwość.
Bardzo możliwe, że niebawem podam bezpośredni link do pobrania bezpośrednio w tym artykule, ale przynajmniej na razie będzie on dostępny dla tych, co wpłacą dowolną kwotę na wsparcie działania strony, czyli postawią nam „wirtualną kawę”. Ważne, by w wiadomości wpisać hasło „Kalkulator3D” (jeśli zapomnisz, to napisz, a postaramy się pomóc :-)), a wtedy na podany adres wyślemy link do gotowego arkusza. Niekoniecznie od razu, ale maksymalnie następnego dnia roboczego, w godzinach 10-16 (jeśli nie dotrze, sprawdź folder SPAM).
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01