Na stronie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) pojawiło się ostrzeżenie o rozsyłanych wiadomościach e-mail, które informują o rzekomej „Krajowej Kontroli Skarbowej”. I o ile zapewne w większości przypadków kontrola KAS w firmie nie jest niczym przyjemnym (i pożądanym ;-)), to w przypadku tych wiadomości problem mogą mieć również te firmy, w których nie ma żadnych uchybień księgowych.

Fałszywe wiadomości e-mail nt. „Krajowej Kontroli Skarbowej”

Wprawdzie nie jest to pierwsza tego typu akcja, nawet w odniesieniu do fikcyjnych kontroli KAS, to uznałem, że warto o tym napisać, nie tylko dlatego, że to zawsze/potencjalnie kilka dodatkowych odwiedzin na stronie. Po prostu, wśród licznych artykułów o różnych oszustwach, KAS się na Webinsoder.pl nie pojawiła nigdy. Więc przy tej okazji mogę i ten temat odhaczyć… ;-)

Do mnie taka wiadomość nie dotarła, ale posiłkując się komunikatem Krajowej Administracji Skarbowej, można przypuszczać, że mamy tu do czynienia albo z próbą zainfekowania komputera za pomocą spreparowanego załącznika, albo próbą wyłudzenia danych (stawiam jednak na próbę infekcji, choć jak wspomniałem – nie mam dostępu do oryginalnej wiadomości):

Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, w których autor wiadomości podszywa się pod pracownika Krajowej Administracji Skarbowej i prosi o wypełnienie załączonego formularza.

(…)

Otwieranie załączonego pliku lub wysyłanie odpowiedzi do nadawcy jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przekazanie Państwa danych nieuprawnionym osobom.

Ministerstwo Finansów przekazało informację o fałszywych mailach do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Do komunikatu załączono też zrzut z przykładowej fałszywej wiadomości:

Nadawca: Krajowa Administracja Skarbowa <[email protected]>
Temat: Krajowa Kontrola Skarbowa 17.05.2019 r

W związku z przeprowadzeniem Krajowej Kontroli Skarbowej dnia. 17.05.2019r. oraz braku możliwości kontaktu telefonicznego, w załączniku przesyłamy formularz UAC 73, który należy wypełnić i przesłać do właściwego dla Państwa firmy Urzędu Skarbowego, lub przesiać w odpowiedzi na tego mailla.

Prosimy o odesłanie poprawnie wypełnionego formularza w terminie 7 dni od otrzymania tego mailla.

Formularz do pobrania w załączniku.

Z poważaniem
Inspektor ds. Poboru Podatków
Tomasz Mazur
Krajowa Administracja Skarbowa

Pozostaje mi tylko poprzeć apel KAS o to, by zachować ostrożność, nie tylko w przypadku wiadomości (niby) od KAS, ale ogólnie. Zresztą nie tylko w przypadku poczty e-mail…

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk