Zgodnie z zapowiedziami, moja Motorola Moto G (XT1032) otrzymała dziś aktualizację do Androida w wersji 5.1 (dobre i to, bo niestety na wersję 6+ raczej nie ma co liczyć).

Zmiany oczywiście są, ale w przeciwieństwie do aktualizacji z 4.4 na 5.0 są dużo dyskretniejsze – głównie związane z samym działaniem systemu (wydajność i bezpieczeństwo).

Moto G i Android 5.1

Nie wiem jak z wersjami sprzedawanymi w naszym kraju – bo ja korzystam z wersji angielskiej (GB) dostępnej w ogólnej sprzedaży – ale u mnie aktualizacja już jest, a cały proces aktualizacji przebiegł szybko i bezproblemowo…

motorola_moto-g_android-5-1

Dyskretne zmiany

Jak już wspomniałem – nowości nie ma wiele, a te co są dotyczą głównie usprawnień pracy systemu/telefonu, oraz łatają kilka podatności/dziur (np. na problem z MMSami).

Z dla mnie istotniejszych zmian – poza bezpieczeństwem – warto wspomnieć o 3:

Regulacja głośności telefonu gdy odtwarzamy multimedia

Do tej pory, gdy odtwarzaliśmy multimedia przyciski regulacji głośności zmieniały – co logiczne – głośność odtwarzania multimediów. By zmienić ustawienia głośności całego telefonu, a więc np. dzwonków należało przejść przez całe menu ustawień.

Teraz w tym trybie (odtwarzanie multimediów) pojawiła się dodatkowa ikona, dzięki której możemy szybko przejść w tryb regulowania głośności telefonu:

motorola_moto-g_android-5-1_regulacja-glosnosci

Wybór sieci WiFi i urządzeń Bluetooth z panelu powiadomień

Teraz bezpośrednio z panelu powiadomień możemy nie tylko włączyć i wyłączyć WiFi lub Bluetooth – wystarczy kliknąć na symbol strzałki, by pojawiła się możliwość bezpośredniego wyboru sieci WiFi lub urządzenia Bluetooth z którym chcemy się połączyć:

motorola_moto-g_android-5-1_panel-powiadomien

Opcja która wielu może nie przyda się zbyt często, ale jeśli już – szybko docenicie, że tu jest :-)

Przypnij ekran

I tu będzie jak na razie jedyna zmiana „na minus”, jaką zauważyłem – wcześniej, można było aktywować przypinanie ekranu, oraz możliwość zabezpieczania tak przypiętej aplikacji hasłem.

Każdorazowo, podczas aktywacji opcji „przypnij ekran” można było zaznaczyć opcję zabezpieczenia hasłem/kodem. Można było też jej nie zaznaczać, i wtedy do odblokowania nie potrzebne było hasło czy kod:

motorola_moto-g_android-502_przypinanie-ekranu01

Teraz wybór czy do odblokowania będzie wymagany np. wzór ustawiamy w ustawieniach, i podczas samego blokowania nie możemy tego zmodyfikować:

motorola_moto-g_android-5-1_przypnij-ekran

I to – przynajmniej na razie – tyle w tym temacie…

Na tej stronie możecie sprawdzić, jakie nowości pojawiły się w aktualizacji Waszej wersji urządzenia.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk