Dopiero co w odpowiedzi na komentarz Rafała pisałem o swoim prywatnym stosunku do oferty firm takich jak Nazwa.pl czy Home.pl, oraz zaproponowałem mu by zastanawiając się nad hostingiem dla swojej strony sprawdził opinie na jej temat na forum WebHostingTalk.pl (WHT), a dziś od rana czytam informacje, że forum zostało sprzedane… Nazwa.pl, czyli jednemu z głównych podmiotów z branży.

Firma hostingowa kupuje serwis o hostingu

Jakie będą długookresowe konsekwencje zmiany właściciela na razie możemy chyba tylko zgadywać, ale czytając „tu i ówdzie” informacje na ten temat można odnieść wrażenie, że może być… ciekawie. Choć być może to tylko typowa reakcja na zmiany – trochę użytkownicy pomarudzą, ponarzekają, a w ostatecznym rozrachunku nic nie zrobią.

Faktem jednak jest jednak, że forum WHT kupiła firma, która w swoim portfolio ma usługi opisywane na wspomnianym forum, i to nie zawsze o zapewne pożądanym wydźwięku. A jak (już/jeszcze) można przeczytać choćby na forum WHT również w samym rankingu jak i module opinii zachodzą zmiany… ;-)

Ranking firm hostingowych WebHostingTalk.pl

Efekty pewnego „urealniania” widać już np. w rankingu firm hostingowych WHT, gdzie w przeciągu 3 ostatnich miesięcy Nazwa.pl awansowała z drugiej pozycji (udział w tynku na poziomie 10,01%) na pozycję pierwszą – z udziałem w rynku wynoszącym 16,99%.

Tak jest teraz:

A tak było 6 czerwca 2017:

W tym okresie 2 konkurenci z podium (zresztą obecnie ta sama firma/grupa) mieli niewielkie zmiany… Przynajmniej w porównaniu do Nazwa.pl:

  • Nazwa.pl: liczba zarejestrowanych domen wzrosła z 313 851 do 594 424 (wzrost o imponujące 89,4%); udział w rynku z 10,01% skoczył do 16,99%
  • Az.pl: liczba zarejestrowanych domen wzrosła z 333 661 do 334 282 (wzrost o skromne 0,19%); udział w rynku z 10,64% spadł do 9,55%
  • Home.pl: liczba zarejestrowanych domen wzrosła z 303 879 do 319 727 (wzrost o 5,23%); udział w rynku z 9,69% spadł do 9,14%

Chyba nie ma co komentować, bo w mojej opinii liczby (zwłaszcza procenty) w połączeniu z faktem zakupu WHT przez Nazwa.pl zdają się mówić wiele… I choć nie kwestionuję tego, że liderem pod względem ilości ilości zarejestrowanych nazw domen .pl jest Nazwa.pl (tak podaje choćby NASK w swoim raporcie za II kwartał 2017).

Ale warto zauważyć, że opisywany ranking nie dotyczy ilości zarejestrowanych domen, tylko ilości domen zarejestrowanych na serwerach DNS danej firmy hostingowej:

Ranking top100.wht.pl opiera się na ilości domen zgromadzonych na serwerach DNS firmy hostingowej tym samym pozwala oszacować liczbę klientów kont hostingowych.

Ranking ten nie jest rankingiem ilości rejestrowanych domen przez operatorów publikowany przez NASK

Stąd różnice, jakie mogą pojawiać się między rankingiem WHT, a np. wspomnianym raportem NASK.

Ciekawostki w regulaminie

Nie wiem jakie konkretnie wiadomości dostali moderatorzy forum, ale ponoć „nie wszyscy” są zadowoleni z przesłanych i wytycznych/informacji. Zresztą jak patrzę na regulamin forum z perspektywy zwykłego użytkownika, to również widzę tu kilka… hm… ciekawostek:

VII. Korzystanie z forum. Publikacja Postów na stronach Serwisu.

(…)

6. Zakazane jest zakładanie kolejnego Konta przez tego samego Użytkownika po zablokowaniu lub usunięciu Konta przez Usługodawcę. W przypadku złamania powyższego zakazu Użytkownik zobowiązuje się do wniesienia na rzecz Usługodawcy opłaty w wysokości 1000 zł brutto tytułem weryfikacji konta Użytkownika.

7. W przypadku likwidacji Konta, Usługodawca jest uprawniony do zachowania i wykorzystania wszystkich wybranych przez siebie treści Postów Użytkownika.

8. Użytkownik nie jest uprawniony do samodzielnego usuwania treści opublikowanych za pośrednictwem Serwisu Postów. W celu uniknięcia wątpliwości, Serwis posiada jedyne i wyłączne uprawnienie do usuwania Postów. Z tego tytułu Użytkownikowi nie przysługują żadne roszczenia.

Zwłaszcza interesująco w kontekście profilu samego forum wygląda punkt 11:

11. Zakazane jest, pod rygorem zablokowania lub usunięcia Konta, zachęcanie do korzystania z usług konkretnego usługodawcy, prezentowanie Oferty konkretnego usługodawcy, rekomendowanie usług konkretnego usługodawcy, w tym także w sposób pośredni, zamieszczanie tzw. kryptoreklam, stosowanie tzw. marketingu szeptanego, bezpodstawne krytykowanie konkretnego usługodawcy, rozpowszechnianie kodów rabatowych

No bo jakby podejść do niego literalnie, to jak niby mają teraz wyglądać dyskusje o konkretnych ofertach, czy dość powszechne na forum konkretne oferty kierowane do pytających użytkowników (co polecanie dla…).

Głos korzennego admina

Głos zabrał też sam Root Admin (;-)), czyli jak można wywnioskować z treści przedstawiciel nowego właściciela:

Jako nowy właściciel webhostingtalk.pl gratuluję jego poprzedniemu właścicielowi i twórcy Panu Bartoszowi Gadzimskiemu stworzenia społeczności skupionej wokół tego forum, oraz wielu pomysłów które z większym lub mniejszym powodzeniem zostały wdrożone obok zwykłych dyskusji. Słowa uznania należą się również grupie osób które współtworzą to forum, poświęcając swój prywatny czas na cele moderacji dyskusji. Portale społecznościowe takie jak webhostingtalk.pl to miejsce gdzie ściera się wiele grup interesów, często ze sobą sprzecznych, oraz osób które za cel mają zarówno tworzenie społeczności jak i jej rozbijanie.

Mi osobiście z tej naprawdę długiej, i raczej – w moim odczuciu – niewiele konkretów wnoszącej wypowiedzi szczególnie zainteresował (rozbawił) jeden fragment:

(…) odbyła się dyskusja na 8 stron, w której wielu użytkowników zastanawia się jak to możliwe że firmy które mają po kilkaset tysięcy domen jak np. nazwa.pl i home.pl mają tak słabe opinie i w dodatku jest ich tak niewiele, podczas gdy małe firmy mają 10x więcej komentarzy i same pozytywne?

I choć oczywiście na forum WHT, jak na każdym innym forum ma (miała?) miejsce tzw. reklama szeptana, to mnie akurat niespecjalnie dziwi sytuacja, że większość opinii dotyczy raczej innych podmiotów niż Nazwa.pl i Home.pl – bo mimo, że mają one faktycznie bardzo duży udział w rynku, to moim zdaniem (mam wrażenie, że) ich klientami są w przeważającej większości raczej osoby mniej obeznane w tematach z branży „hosting i domeny”, a tym samym – co zrozumiałe – mniej angażujące się w działalność m.in. na forum WHT.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?

W całej sprawie zaskakuje – patrząc po komentarzach, choćby na forum WHT nie tylko mnie – to dyskrecja z jaką Nazwa.pl dokonała akwizycji/przejęcia właściwie największego forum branżowego/tematycznego. Poza wspomnianym wpisem „korzennego admina” właściwie ciężko trafić na jakieś dodatkowe informacje. A wydawałoby się, że może to być wydarzenie istotniejsze dla branży niż przejęcie swego czasu AZ.pl przez Home.pl (jedna firma z branży kupiła inną firmę z branży).

RootNode – forum dla adminów, webdeveloperów i zwykłych śmiertelników

Z racji tego, że natura nie lubi pustki, a i nie bez znaczenia jest zazwyczaj uśpiony w nas pierwiastek buntu, tak i tym razem masy się zbuntowały, i – jak wieść niesie – po burzliwych naradach ustalono jednak jakiś konsensus, i tak powstało nowe miejsce spotkań (nie tylko) ludzi z branży.

Czy RootNode – bo taką nazwę ma nowe forum – odniesie sukces pokaże czas, bo choć na razie widać tam wzmożoną aktywność, to może to być tylko chwilowe (po)ruszenie, związane z akwizycją Nazwa.pl (a nawet nie tyle związane z samym zakupem forum WHT, co bardziej z dalszymi działaniami). W każdym razie trzymam kciuki, bo jest takie miejsce potrzebne. Nie tylko dla ludzi z branży, ale i dla wszystkich zainteresowanych tematyką – czy to z wyboru, czy z musu (pani Aniu, jak już zaparzy pani kawię, to poszuka pani jakiegoś serwera dla nas…).

O forum chciałem napisać za jakiś czas, jak już będzie wiadomo, czy to faktycznie nowa odsłona WHT, czy tylko tymczasowy wyraz buntu. Ale napisał do mnie Łukasz (theqkash), jeden z administratorów RootNode. Najpierw dyskretnie – sam link do wątku na Wykopie. Po kilku dniach jednak zdecydował się odezwać śmielej, dzięki czemu mogliśmy wymienić kilka wiadomości, dzięki czemu po kilku dniach (2017.09.15) mogę uzupełnić wpis o informacje na temat RootNode. Zresztą oddajmy głoś (klawiaturę) samemu Łukaszowi:

Staramy się wraz z kolegami z wielu środowisk skupionych gdzieś wokół hostingu stworzyć miejsce do dyskusji na temat technologii i rozwiązań stosowanych w branży, do zadawania pytań odnośnie hostingu oraz opiniowania i szukania opinii na temat rozwiązań i usługodawców. Wszyscy znamy się w większości tylko „z internetów”, niektórzy za starych dobrych czasów widywali się na różnych zlotach, niektórzy są dla siebie konkurencją, a jeszcze inni są zupełnie nieznani branży. Naszej grupie, jak i większości użytkowników działającego już forum, przyświeca jeden cel – stworzenie swobodnego miejsca do dyskusji i opiniowania, które nie będzie bombardowane wyłącznie rozmaitymi szeptankami mówiącymi nam która firma jest „najlepsza”, ale takiego, które będzie miejscem do wymiany opinii oraz doświadczeń i przede wszystkim współpracy, często międzyoperatorskiej, co zresztą już widać.

Poprosiłem też Łukasza, by jak już będę wraz z nim (pośrednio) pisał o nowym WHT, to może dodał też coś o sobie, tak by każdy z Was, czytając ten tekst mógł od razu wyrobić sobie jakieś zdanie na temat tego kim jest jedna z osób stojących za tym projektem:

A kim ja jestem? Jestem Łukasz, niektórzy nazwaliby mnie po tym wszystkim buntownikiem, na co dzień pracuję w firmie gdzie hosting jest tylko dodatkiem. Niemniej ja sam tu nie mam żadnego znaczenia, bo przy całym projekcie pracuje sztab ludzi, a już wkrótce będziemy oficjalnie działać jako stowarzyszenie i mamy nadzieję otworzyć nowe-stare dobre miejsce do dyskusji na temat wszelkich zagadnień dotyczących hostingu, bez obaw o zawłaszczenie przez konkretną firmę czy manipulowanie opiniami i rankingami, gdyż nawet nasza forma organizacyjna nie będzie tego umożliwiała.

No cóż… W takim razie zapraszam Was byście zerknęli na RootNode, bo może faktycznie tym razem się uda, i na nowo w polskiej sieci pojawi się miejsce, gdzie będzie można rzeczowo podyskutować o domenach i hostingu…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk