Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?

Kilka dni temu dostaliśmy zapytanie od jednej z naszych czytelniczek, czy nie moglibyśmy pomóc lub przynajmniej doradzić przy przeniesieniu strony z WordPress.com na własny (jej) hosting, tak by była dostępna pod wykupioną domeną…

Postanowiliśmy pomóc, i to nawet – wyjątkowo – bezpłatnie, ale nie ustawiajcie się już w kolejce po bezpłatną pomoc, gdyż była to wyjątkowa akcja, i zazwyczaj w takich przypadkach wystawiamy faktury VAT ;-)

Strona na/z WordPress.com pod własnym adresem (domeną)

WordPress.com to w tej chwili właściwie platforma hostingowa stron opartych o WordPressa, i nie należy jej mylić z WordPress.org, choć obie strony/usługi należą do tego samego podmiotu i są związane z WordPressem:

  • WordPress.org – bezpłatny skrypt CMS do zainstalowania na własnym serwerze/hostingu
  • WordPress.com – komercyjna usługa pozwalająca uruchomić własną stronę opartą o WordPressa na ich serwerach

I o ile sam WordPress (WordPress.org) jako skrypt do uruchomienia na własnym serwerze jest bezpłatny (pomijam płatne niektóre szablony i wtyczki), to z WordPress.com jest już trochę inaczej – konto i samą stronę w podstawowej wersji założymy bezpłatnie, za dodatki musimy już zapłacić.

Podpięcie domeny do WordPress.com

Jednym z takich dodatków/elementów za które trzeba zapłacić jest możliwość podpięcia własnej domeny internetowej do strony prowadzonej w ramach WordPress.com:

wordpress-com_wlasna-domena

  • Podpięcie i zakup domeny .com: 18$/rok
  • Podpięcie i zakup domeny .net: 18$/rok
  • Podpięcie dowolnej własnej domeny: 13$/rok

Czy to dużo czy mało – nie mnie (tutaj) oceniać, ale za 50 zł rocznie można zakupić całkiem sensowne konto hostingowe, na którym da się uruchomić więcej niż jedną stronę, a i sam WordPress nabierze skrzydeł, bo jednak na WordPress.com jesteście dużo bardziej ograniczeni, a zarazem za większość dodatkowych elementów przyjdzie Wam dodatkowo zapłacić.

Oczywiście ma to też swoje plusy – szybka i prosta konfiguracja, brak zmartwień o aktualizacje i bezpieczeństwo strony…

Przeniesienie strony z WordPress.com na własny hosting (WordPress.org)

Alternatywna wersja, to przeniesienie strony z WordPress.com na własny hosting – oczywiście nie da się w ten sposób przenieść domeny *.wordpress.com, ale w tym poradniku zajmujemy się przeniesieniem na własną domenę, więc tym razem to nie jest nasz problem… ;-)

Jak już wspomniałem – WordPress dopiero na własnym hostingu dostaje skrzydeł, i pokazuje co potrafi (przynajmniej wg mnie), bo dopiero w takiej konfiguracji możemy właściwie dowolnie konfigurować swoją stronę, zmieniać jej wygląd (motywy), czy dodawać nowe funkcje (wtyczki).

Oczywiście wymaga to od nas trochę więcej pracy – choćby ze skonfigurowaniem samego WordPressa (tu pisałem jak najłatwiej zainstalować WordPress na hostingu z DirectAdmin i cPanel, a tutaj jak w kilka minut uruchomić serwer VPS w DigitalOcean z zainstalowanym WordPressem), czy pilnowaniem aktualizacji (wtyczki i motywy).

Eksport danych z WordPress.com

Jeśli chodzi o eksport danych ze strony prowadzonej w ramach WordPress.com jesteśmy ograniczeni możliwościami jakie daje panel, chyba, że macie na wydanie 129$:

wordpress-com_eksport01

Bezpłatnie mamy dostęp do podstawowego narzędzia eksportu danych, dzięki któremu zapiszemy do pliku XML utworzone wpisy, strony i menu:

wordpress-com_eksport02

Plik w formacie, który nazywamy WordPress eXtended RSS (lub po prostu WXR), będzie zawierał Twoje wpisy, strony, komentarze, własne pola, kategorie i tagi.

Kiedy zapiszesz plik eksportu na swoim dysku, możesz zaimportować go do innej instalacji WordPressa, aby przenieść na nią treści z tej witryny.

Niestety nie zabierzecie ze sobą bazy danych, ustawień widgetów, czy choćby wtyczek i szablonu/motywu – choć da się podebrać arkusz stylów za pomocą podglądu źródła naszej strony (ale w większości przypadków nie będzie to nic warte).

Import danych do własnego WordPressa

Skoro mamy plik XML z wyeksportowaną zawartością strony z WordPress.com, to wypadałoby go teraz zaimportować do WordPressa znajdującego się na naszym hostingu.

W tym celu również korzystamy z wbudowanego narzędzia, tylko zamiast eksportować będziemy importować:

  • Narzędzia > Import > WordPress

wordpress-import-z-com01

Następnie wczytujemy pobrany z WordPress.com plik XML, i w następnym kroku wybieramy któremu użytkownikowi chcemy przypisać importowane treści:

wordpress-import-z-com02

Możemy wybrać istniejącego użytkownika (np. siebie), lub utworzyć nowego – w tym przypadku pamiętajcie by po zakończeniu procesu importowania danych ustawić m.in. hasło dla nowo utworzonego użytkownika.

W większości przypadków warto również zaznaczyć:

Download and import file attachments

Spowoduje to m.in. pobranie plików graficznych (np. zdjęć) znajdujących się we wpisach i stronach na WordPress.com na Wasz serwer.

JetPack

Jeśli jesteście przyzwyczajeni do konta na WordPress.com i/lub niektórych opcji jakie tam znajdziecie, a nie ma ich w standardowej instalacji WordPressa – możecie zainstalować wtyczkę JetPack, dzięki której połączycie Waszego WordPressa z kontem na WordPress.com (zarządzanie) i dodacie niektóre opcje/funkcje znane z WordPress.com do Waszego WordPressa.

I to właściwie tyle – dalej to żmudne (najczęściej) konfigurowanie wszystkich pozostałych elementów…

Sprzątanie na/po WordPress.com

Na koniec jeszcze warto „posprzątać” sprawę na WordPress.com – jeśli to była nowa strona, i np. jeszcze na etapie prac nad nią stwierdziliśmy, że jednak lepiej przejść na WordPressa na własnym serwerze (hostingu) to zapewne możemy ew. na wszelki wypadek tylko skasować stronę na WordPress.com:

Przekierowanie na inny adres (URL)

Trochę inaczej sytuacja wygląda, gdy ze strony korzystamy od dłuższego czasu, i tym samym mamy stałych czytelników.

Minimum jakie w takiej sytuacji warto zrobić, to napisać prosty post, w którym poinformujemy czytelników o tym, że od teraz zapraszamy pod nowy adres (można zostawić starsze wpisy, ale dla porządku i ze względu na SEO/pozycjonowanie można rozważyć skasowanie innych wpisów, m.in. by uniknąć problemu duplikowania/powielania treści).

Można też skorzystać z opcji przekierowywania strony na inny adres (URL), którą znajdziemy w panelu zarządzania stroną na WordPress.com – i choć jest to rozwiązanie płatne (aktualnie jest to 13 $ rocznie) to czasem warto rozważyć i taki krok, choćby na rok, by czytelnicy mieli czas się przyzwyczaić do nowego adresu:

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?
Patryk
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?