Ostatnio znajomy zapytał mnie, dlaczego większość plików Photoshopa zapisuje jako puste – puste, tzn. albo z ukrytymi wszystkimi warstwami, albo prawdziwa zawartość przysłaniam jednokolorową warstwą.
A gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o… pieniądze i rozmiar.
Spis treści w artykule
Photoshop: ukryte warstwy to mniejszy rozmiar pliku
Ze względu na charakter swojej pracy generuje całkiem sporo plików Photoshopa (PSD). Pliki te czasem zajmują nawet kilka gigabajtów (np. większe plakaty), więc zapewne nie zdziwi Was to, że staram się redukować ilość miejsca jaką zajmuje każdy plik – choćby poprzez kompresję katalogów/plików.
Ale pierwszą rzeczą jaką robię – już podczas zapisywania pliku z Photoshopa – to ukrywam wszystkie warstwy, lub chowam/przykrywam je za jednokolorową warstwą – nie ma większego znaczenia, czy będzie biała, czarna, czy zielona, ważne, by była jednolita/jednokolorowa (wtedy uzyskacie najbielszy efekt).
Przykładowa redukcja rozmiaru o 49%
Specjalnie na potrzeby tego wpisu przygotowałem plik składający się z jednego zdjęcia (jakiś grzyb na tle mchu, ale to nie ma większego znaczenia) i dodatkowej warstwy zasłaniającej – spójrzcie tylko na efekty:
- Standardowy zapis: 78 MB (81 824 536 bajtów)
- Wszystkie warstwy ukryte: 40,3 MB (42 296 964 bajtów)
- Wszystkie warstwy ukryte + jednolita warstwa: 40,1 MB (42 074 602 bajtów)
- Wszystkie warstwy włączone + jednolita warstwa: 40,1 MB (42 070 016 bajtów)
Jak widać różnica jest duża, bo tylko za pomocą tej operacji udało się zmniejszyć rozmiar pliku o ok 49%, czyli praktycznie o połowę.
Oczywiście wynik procentowy nie zawsze będzie aż tak korzystnie wyglądał, i czasem to będzie tylko kilka procent, lub jeszcze mniej – szczególnie przy większych plikach, ale moim zdaniem i tak warto, bo ziarnko do ziarnka, i jeszcze przez jakiś czas nie musimy kupować nowego/kolejnego dysku… ;-)
Najważniejsze, że oprócz mniejszego rozmiaru (i dodatkowej warstwy) taki plik niczym się nie różni od pliku zapisanego „w standardowy sposób”, a więc jest to modyfikacja bezstratna, i w pełni odwracalna.
Standardowy zapis: 78 MB (81 824 536 bajtów):
Wszystkie warstwy ukryte: 40,3 MB (42 296 964 bajtów):
Wszystkie warstwy ukryte + jednolita warstwa: 40,1 MB (42 074 602 bajtów):
Wszystkie warstwy włączone + jednolita warstwa: 40,1 MB (42 070 016 bajtów):
Ukrycie warstw to dobry początek
Oczywiście ukrycie warstw to nie wszystko co można zrobić – możecie m.in. połączyć niektóre warstwy, czy np. spłaszczy/zresteryzować obiekty inteligentne.
Ale musicie pamiętać, że te metody wiążą się już z większą ingerencją w zawartość pliku, i w większości przypadków nie da się tych zmian tak łatwo odwrócić, dlatego warto po nie sięgać tylko wtedy, gdy faktycznie taka zmiana nie odbije się w przyszłości na możliwości edycji/modyfikacji pliku/zawartości.
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01