Wprawdzie z „rynkiem pocztowym” mam zazwyczaj do czynienia tyle, że raz na jakiś czas wyśle lub odbiorę jakiś list lub paczkę, to chciałbym dziś napisać o małej rewolucji dotyczącej Poczty Polskiej i znaczków.

Poczta Polska i nowe znaczki

Otóż od 8 marca 2013 zostaną wprowadzone nowe znaczki – zunifikowane, z wyraźnym – graficznym – podziałem na listy:

  • E – ekoniemoczny
  • P – priorytetowy

poczta-polska_nowe-znaczki_20130308

Zmianą która również rzuca się szybko w oczy jest brak na znaczku ceny – która została zastąpiona „kategorią wagową i gabarytową”:

Nowe znaczki nie będą miały wydrukowanej ceny. Wartość nominalna zostanie zastąpiona nadrukowanym symbolem, rozróżniającym przesyłkę ekonomiczną od priorytetowej oraz identyfikującym kategorię wagową i wymiary

  • do 350g
  • od 350g do 1000g
  • od 1000g do 2000g
  • Gabaryt A
  • Gabaryt B

Na pewno znaczki „obiegowe” stracą swój urok – różnorodność, ale patrząc na zmiany z punktu widzenia „przemysłowego” – jest to raczej zmiana na plus.

Cennik

W związku z komentarzami i zapytaniami poniżej cennik podstawowy – dla listów zwykłych, gabaryt A i B:

poczta-polska_cennik_20131215

Pełny cennik (dla pozostałych typów przesyłek) znajdziecie na tej stronie…

Filatelistyka

Wprawdzie sam znaczków nie zbieram, ale filateliści raczej nie starcą, a dzięki zmniejszeniu nakładów znaczków „kolekcjonerskich” być może nawet zyskają:

Czy to oznacza, że tradycyjne znaczki odejdą do lamusa? Nie, ponieważ obok znaczków obiegowych, dostępne będą także znaczki okolicznościowe. Dalej będą projektowane przez najlepszych polskich grafików , ale drukowane już w mniejszych seriach, co wpłynie na ich wartość filatelistyczną.(…) Skrócimy natomiast żywotność i zmniejszymy nakłady tych znaczków. Będą dostępne przez dziewięć miesięcy w placówkach pocztowych, a przez kolejne dziewięć miesięcy w internetowym sklepie filatelistycznym. Potem będzie można je kupić już tylko na rynku wtórnym

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk