Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

Zagadała do mnie koleżanka, że jutro będzie robiła webinar na żywo (live) dla kursantów swojego kursu internetowego. Webinar będzie nagrywany za pomocą StreamYard i udostępniany na YouTube. Cel jest taki, by umieścić zarówno wideo jak i czat (topczat) na stronie internetowej, najlepiej bezpośrednio w Tutor LMS (wtyczka do kursów), w ramach dedykowanej lekcji.

Topczat z YouTube na stronie internetowej

Samo wideo, nawet w wersji „na żywo” (live) z YouTuba umieścić na stronie jest banalnie łatwo, bo wystarczy link do filmu, resztę zrobi WordPress, za pomocą mechanizmu oEmbed. Wystarczy w edytorze tekstu wkleić link, np.:

https://www.youtube.com/watch?v=j29Ejo7MsvE

Sytuacja trochę bardziej się komplikuje w przypadku osadzenia na stronie czatu, który towarzyszy materiałom na żywo na YouTube. Choć to też nic nadzwyczajnie skomplikowanego – wystarczy w odpowiednim miejscu, wkleić odpowiedni kod:

<iframe width="100%" height="650" src="https://www.youtube.com/live_chat?v=j29Ejo7MsvE&embed_domain=webinsider.pl" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

W miejsce „j29Ejo7MsvE” wstawiamy identyfikator naszego filmu. Do tego w miejsce „webinsider.pl” wstawiamy adres strony, na której będzie osadzony czat (inaczej nie zadziała, kwestie bezpieczeństwa).

Ułożenie dowolne. Może być nawet tak, jak jest oryginalnie na YouTube, czyli po lewej wideo, po prawej czat:

To akurat zostało zrobione za pomocą Divi Buildera, ale można to zaprojektować w dowolny sposób, właściwie dowolnym narzędziem:

W module „text” link do filmu na YouTube, w module „code” kod odpowiedzialny za wyświetlanie czatu (iframe).

Tutor LMS i kod iframe (w lekcji)

Napisałem właściwie dowolnego, bo np. Tutor LMS w lekcjach filtruje tagi HTML, więc, zamiast wyświetlić zawartość ramki (iframe), wklejony kod wyświetli nam się jako zwykły tekst.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą tzw. krótkie kody (shortcodes) w WordPressie, a konkretnie możliwość ich tworzenia w prosty sposób. Wystarczy zamienić kod wyświetlający ramkę z czatem na krótki kod, i właśnie go użyć, np. w edytorze zawartości lekcji w Tutor LMS:

function webinsider_wp_youtube_topczat01( $atts ) {
    return '<iframe width="100%" height="650" src="https://www.youtube.com/live_chat?v=j29Ejo7MsvE&embed_domain=devkursy.pryc.eu" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>';
}
add_shortcode( 'webinsider_wp_youtube_topczat01', 'webinsider_wp_youtube_topczat01' );
# Shortcode: [webinsider_wp_youtube_topczat01]

Całość można ubrać dodatkowo np. w krótkie kody generowane przez wtyczkę Shortcodes Ultimate, tak by uzyskać ułożenie podobne do tego, jakie jest na YouTube (w poniższym kodzie między nawiasami kwadratowymi a tekstem wstawiłem spacje, których prawidłowo nie powinno tu być, ale nie chcę, by zamiast tekstu zostały wykonane krótkie kody w treści tego artykułu):

[ su_row ][ su_column size="2/3" ]
[ su_youtube_advanced url="https://www.youtube.com/watch?v=j29Ejo7MsvE" width="900" autoplay="yes" rel="no" ]
[ /su_column ][ su_column size="1/3" ]
[ webinsider_wp_youtube_topczat01 ]
[ /su_column ][ /su_row ]

W efekcie czego mamy film i czat z YouTube osadzony na stronie również w ramach lekcji w Tutor LMS:

Oczywiście podane tu przykłady – Tutor LMS, Divi Builder, a nawet i sam WordPress – są tylko w celach demonstracyjnych, i z powyższego rozwiązania można skorzystać również w innych konfiguracjach (inne wtyczki, inny page builder, inny CMS, czy czysty HTML).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)
Patryk
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)