eBook "Uspokój swoje finanse"

Na początku 2017 pisałem o zmianach w cenniku usług powszechnych Poczty Polskiej (od 1 lutego 2017), i muszę przyznać, że – trochę ku memu zaskoczeniu – jest to regularnie odwiedzany artykuł, wraz z artykułem o nowych znaczkach pocztowych z marca 2013. I tak się właśnie składa, że 1 kwietnia (2019) czeka nas kolejna zmiana w cenniku Poczty Polskiej.

Cennik usług powszechnych Poczty Polskiej 2019

Oficjalnie akcentowany jest fakt, że jest to (przy okazji) znaczne uproszczenie cennika/taryfy. Ale jak to zazwyczaj przy tego typu zmianach bywa, rosną również ceny.

Trzeba jednak pamiętać, że to nie tylko wynik braku konkurencji, ale również z tego, że Poczta Polska – jako operator wyznaczony – musi utrzymywać placówki i dostarczać przesyłki również w miejscach, gdzie jest to z ekonomicznego punktu widzenia totalnie nieopłacalne. Zresztą konkurencja niby była, i jeśli dobrze pamiętam, to swoją działalność zakończyli ze sporą stratą…

Poczta Polska wprowadza nowe formaty przesyłek listowych

Od 1 kwietnia znika wyraźny podział na gabaryty w przypadku przesyłek listowych, czyli żegnamy „gabaryt A” i „gabaryt B”. Zostaje tylko podział na przesyłki ekonomiczne i priorytetowe.

Jak możemy przeczytać na stronie Poczty Polskiej, od 1 kwietnia będzie to wyglądać tak:

Informujemy, iż od 1 kwietnia 2019 r. ulega zmianie Cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym. W nowym cenniku Poczta Polska zmienia podejście do formatów przesyłek listowych w obrocie krajowym.

Nowe podejście do kategoryzacji przesyłek listowych zmienia ofertę Poczty Polskiej i zmniejsza o połowę pozycje cennikowe w zakresie przesyłek listowych w obrocie krajowym. Nowa oferta związana jest ze zmianą preferencji Klientów Poczty Polskiej, którzy w dobie zakupów internetowych oczekują innych rozwiązań.

Od kwietnia Klienci Poczty Polskiej będą mogli nadawać przesyłki listowe w trzech nowych formatach – S, M, L, które uzależnione będą wyłącznie od wielkości przesyłki i jej masy.

W najmniejszym formacie, czyli w formacie S, Klienci będą mogli nadawać przesyłki o masie do 500 g i maksymalnym formacie koperty C5 o grubości do 2 cm.

Średni format M umożliwi Klientom nadawanie przesyłek o masie do 1 000 g i maksymalnym wymiarze koperty C4 o grubości do 2 cm.

Największy format L przeznaczony jest dla przesyłek o masie do 2 000 g i wymiarach: suma długości, szerokości i wysokości przesyłki nie może przekroczyć 90 cm, przy czym największy z wymiarów nie może przekroczyć 60 cm.

Choć tak naprawdę już z zacytowanego fragmentu widać, że w miejsce 2 rozmiarów tak naprawdę dostajemy 3, tylko że zostały one połączone na sztywno w pary z wagą (wcześniej gabaryt był niezależny od wagi przesyłki), co w niektórych przypadkach może sprawić, że koszt przesyłki wzrośnie. Ale są też kombinacje, gdzie może być taniej…

Cennik przesyłek listowych w obrocie krajowych

I tak dochodzimy do nowego cennika, choć zmiany – przynajmniej na razie – dostyczą tylko przesyłek listowych w obrocie krajowym.

I tak od 1 kwietnia 2019 będziemy mogli wysyłać listy krajowe nierejestrowane, zaczynając od 3,30 zł (ekonomiczny, format S do 500 g), a skończywszy na 7,30 zł (priorytet, format L do 2 000 g):

  • Format S do 500 g: 3,30 zł przesyłka nierejestrowana ekonomiczna, 4,10 zł przesyłka nierejestrowana priorytetowa (jest to też koszt wysłania kartki pocztowej)
  • Format M do 1 000 g: 4 zł przesyłka nierejestrowana ekonomiczna, 4,70 zł przesyłka nierejestrowana priorytetowa
  • Format L do 2 000 g: 6,60 zł przesyłka nierejestrowana ekonomiczna, 7,30 zł przesyłka nierejestrowana priorytetowa

W przypadku przesyłek poleconych (rejestrowanych) zasady są identyczne, zmieniają się za to oczywiście ceny (+ 2,90 zł):

  • Format S do 500 g: 5,90 zł przesyłka polecona ekonomiczna, 8,40 zł przesyłka polecona priorytetowa
  • Format M do 1 000 g: 6,30 zł przesyłka polecona ekonomiczna, 8,70 zł przesyłka polecona priorytetowa
  • Format L do 2 000 g: 15,60 zł przesyłka polecona ekonomiczna, 18,30 zł przesyłka polecona priorytetowa

Dalszym krokiem są przesyłki polecone (rejestrowane) z zadeklarowaną wartością, i tutaj również mamy zmiany – zarówno jeśli chodzi o podział, jak i ceny:

  • Format S do 500 g: 11,30 zł przesyłka polecona z zadeklarowaną wartością ekonomiczna, 14,10 zł przesyłka polecona z zadeklarowaną wartością priorytetowa
  • Format M do 1 000 g: 11,90 zł przesyłka polecona z zadeklarowaną wartością ekonomiczna, 14,70 zł przesyłka polecona z zadeklarowaną wartością priorytetowa
  • Format L do 2 000 g: 19,20 zł przesyłka polecona z zadeklarowaną wartością ekonomiczna, 22,40 zł przesyłka polecona z zadeklarowaną wartością priorytetowa

Są to kwoty podstawowe (wyjściowe), i należy do nich doliczyć 1 zł „za każde 50,00 złotych zadeklarowanej wartości lub ich część”. Maksymalna kwota, jaką można w przypadku tego typu przesyłek zadeklarować, to 70 000 zł (1 400 zł samej opłaty dodatkowej ;-)).

Cennik dla paczek, jak i przesyłek zagranicznych w obecnym cenniku zdaje się identyczny z tym, który przedstawiałem w artykule opublikowanym na początku roku 2017…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"