Zakup ubezpieczenia OC może się odbyć za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego, telefonicznie lub przez internet. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Każdy klient też docenia inną formę, bo ma inne oczekiwania.
Jednocześnie, z roku na rok rośnie liczba polis zakupionych za pośrednictwem internetu. Jak sobie z tym poradzić i jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC bez porady agenta? Jak kupić tanie ubezpieczenie OC?
Spis treści w artykule
Z pomocą przychodzi porównywarka
W takiej sytuacji, gdy przyszły ubezpieczony chce samodzielnie wybrać dla siebie odpowiednie ubezpieczenie, bez kontaktowania się z agentem ubezpieczeniowym, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej takie jak darmowe narzędzie dostępne pod adresem https://porownywarka-oc-ac.pl. Dzięki porównywarce można szybko i łatwo zobaczyć, jak wygląda aktualna oferta ubezpieczeń komunikacyjnych. Wszystkie zaprezentowane propozycje to aktualne produkty firm ubezpieczeniowych wraz z ich aktualnymi cenami. Takie zestawienie pozwala też na bardzo szybkie i sprawne porównanie i sprawdzenie, gdzie jest rzeczywiście najtaniej.
Dane osobowe
Przed uzyskaniem z porównywarki wspomnianego zestawienia trzeba podać swoje dane osobowe. Niektóre z nich są potrzebne wyłącznie do tego, by zaraz po porównaniu można było przejść do kupienia polisy. Inne natomiast są potrzebne po to, by można było realnie wyliczyć składkę ubezpieczeniową.
I tak, formularz prosi o podanie imienia i nazwiska przyszłego ubezpieczonego. Następnie należy podać swoją datę urodzenia – to jest element, który decyduje o wysokości składki, podobnie jak data nabycia uprawnień do kierowania pojazdem, jak również miejsce zamieszkania zainteresowanego. Im większe jest miasto, w którym auto jest zarejestrowane, tym wyższa będzie składka ubezpieczeniowa.
Dane pojazdu
Po wprowadzeniu wszystkich informacji na temat ubezpieczonego, należy podać dane pojazdu, który ma być ubezpieczony. Ważne są takie elementy jak: rok jego produkcji, data pierwszej rejestracji i data pierwszej rejestracji w Polsce. Trzeba podać również numer rejestracyjny i numer VIN – pozwalają one zidentyfikować historię ubezpieczeniową danego pojazdu, która znajduje się w centralnej bazie.
Poza wyżej wymienionymi danymi, istotne jest również, by podać dotychczasowy przebieg pojazdu, planowany przebieg w skali roku, pojemność silnika oraz sposób garażowania auta. Każdy z tych czynników może wpłynąć na podwyższenie lub obniżenie składki ubezpieczeniowej.
Zestawienie ofert
Po wprowadzeniu wszystkich danych system musi je przetworzyć. Zajmuje to zwykle kilka minut. Gdy ten czas upłynie, pojawia się kilka interesujących i aktualnych ofert. Są one uszeregowane według określonego klucza, a mianowicie:
- nazwa firmy
- możliwości rozszerzenia
- wysokość składki
To w zasadzie najważniejsze informacje przy wybieraniu ubezpieczenia OC. Gdyby do tego dochodziło AC, to informacji byłoby więcej: zakres ochrony, poszczególne sumy ubezpieczenia. Tymczasem w przypadku OC, te informacje są nieistotne, bo każda polisa wygląda dokładnie tak samo.
Po uzyskaniu wyników wystarczy je przeanalizować i wybrać to ubezpieczenie, które będzie najkorzystniejsze.
Co daje porównywarka ubezpieczeń?
Takie porównanie OC pozwala na zorientowanie się w ogólnej sytuacji na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych i jednocześnie na znalezienie najtańszej oferty. Ogólna orientacja na rynku to wiedza o średnich cenach ubezpieczeń. Wiadomo, że można kupić ubezpieczenie tańsze od średniego, ale również i droższe. To tańsze nie może jednak przekroczyć pewnej granicy. Orientując się w średnich cenach można szacować, ile maksymalnie można oszczędzić. Jednocześnie w zestawieniu zawsze znajdzie się jakaś polisa, która będzie najtańsza. Jeżeli ubezpieczonemu zależy na oszczędnościach, to właśnie ją powinien wybrać i wtedy na pewno uda mu się nie przepłacić.
Zakupienie polisy OC bez agenta ubezpieczeniowego nie jest wcale trudne czy skomplikowane. Wystarczy kierować się powyższym przewodnikiem, by krok po kroku odnaleźć właściwe dla siebie ubezpieczenie i w prosty sposób je zakupić.