Wczoraj napisała do mnie koleżanka z problemem – jak usunąć z telefonu z Androidem konto e-mail, które jest w aplikacji Gmail, ale którego nie ma na liście kont Google (a z poziomu aplikacji Gmail nie ma opcji usunięcia). Problem banalny, o ile wiemy, że w Androidzie (i Gmailu) mogą być dodane nie tylko konta Google (Gmail), ale też i nie każde konto Gmail musi być dodane jako konto Google.

Usuwanie konta Google i IMAP z Androida

Powiem (napiszę) nawet więcej – w niektórych sytuacjach, gdy z danego konta Google/Gmail korzystają również inne osoby, może to być w pewnym sensie niebezpieczne dla naszej prywatności, a nawet danych zgromadzonych na telefonie. Bo inny użytkownik takiego konta nie tylko może np. nas namierzać, ale może też zablokować zdalnie telefon, a nawet wykasować wszystkie dane.

Dlatego w takiej sytuacji, gdy zależy nam tylko na dostępie do poczty e-mail w ramach tego konta Google (i musi być w taki, a nie inny sposób udostępniane) i chcemy używać do tego aplikacji Gmail lepiej takie konto Google dodać jako „osobiste (IMAP)” niż jako konto Google.

Ma to też swoje konsekwencje, jeśli chodzi o usuwanie takiego konta. Standardowe konto Google usuwamy mniej więcej – bo w różnych wersjach systemu Android, z różnymi nakładkami od producentów może to trochę się różnić – tak:

Wchodzimy w ustawienia telefonu (systemu), następnie „użytkownicy i konta”, dalej „Google”. Tak trafiamy do listy wszystkich kont Google w telefonie. Wybieramy konto, i albo bezpośrednio na dole ekranu „ustawienia synchronizacji” (jak u mnie), albo w rozwijanym menu mamy opcje „usuń”, ew. „usuń konto”.

W przypadku kont innych niż Google, ew. konto Google, ale dodanych tylko jako poczta procedura wygląda dość podobnie:

Również wchodzimy w ustawienia telefonu (systemu), następnie „użytkownicy i konta”. Jednak w tym momencie zamiast „Google” wybieramy „osobiste (IMAP)”, dzięki czemu trafiamy do listy wszystkich kont pocztowych w systemie, dodanych jako konta IMAP (jeden ze standardów obsługi poczty przychodzącej, obecnie chyba najpopularniejszy). Dalej już klasycznie, czyli wybieramy konto, i w widoku „ustawienia synchronizacji” albo bezpośrednio na dole ekranu (jak u mnie), albo w rozwijanym menu mamy opcje „usuń”, ew. „usuń konto”.

Dodawanie konta Google i IMAP z Androida

Skoro jesteśmy przy usuwaniu kont, to moja redakcyjna koleżanka zasugerowała, że można by dodać również jakąś informację – choćby skrótową – jak dodać (kolejne) konto Google, ew konto IMAP. A, że nie chcę, by się obraziła, że jej nie słucham, bo wtedy już w ogóle nic nie napisze, to… ;-)

Zaczynamy analogicznie, czyli wchodzimy w ustawienia telefonu (systemu), następnie „użytkownicy i konta”. Tym razem jednak przewijamy na sam dół (ew. szukamy w menu kontekstowym), gdzie znajdziemy opcję „dodaj konto”. Za pomocą tej opcji możemy dodać m.in. (kolejne) konto Google lub konto e-mail – IMAP lub POP3 (zdecydowanie polecam IMAP).

Kolejny ekran to już konfiguracja parametrów konta pocztowego – adres e-mail, login, hasło, serwer poczty przychodzącej (IMAP lub POP3), wychodzącej (SMTP). Te informacje znajdziecie u swojego dostawcy poczty e-mail.

Wiedza niekoniecznie oczywista

Z racji tego, że wspomniana na początku koleżanka miała taką zagwozdkę, postanowiłem, że warto na ten temat coś napisać. Zwłaszcza że jest sporo rzeczy, które dla mnie – jako osoby bardziej doświadczonej w tych tematach – mogą wydawać się oczywiste, ale tak naprawdę może szukać ich sporo osób. A zawsze wśród nich może się trafić jakiś nowy czytelnik… :-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej