Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)

Niedawno napisał do mnie Janusz Kamiński z TempalteMonster z zapytaniem, czy nie chciałbym udzielić kilku odpowiedzi do wywiadu, jakie postanowił przeprowadzić z “ludźmi z branży” na temat przyszłości i rozwoju motywów do WordPressa…

Rozmowa o motywach i ich rozwoju z polskimi developerami i pasjonistami WordPress

Wywiad wprawdzie niewielki jeśli chodzi o liczbę pytań (3 pytania, kiedyś odpowiadałem mu na więcej ;-)), to jednak jest to dłuższa lektura, bo Januszowi udało się zebrać odpowiedzi od 13 “developerów i/lub pasjonatów”:

  • Dariusz Okoń (blog.nayman.pl)
  • Małgorzata Jasklowska (sekretystronwww.pl)
  • Patryk Zieliński (toplinkx.pl)
  • Piotr Skrzypczak (eatnet)
  • Jakub Mikita (wpart.pl)
  • Katarzyna Dereń (Web Design Geek)
  • Łukasz Zygmunt (wpadmin.pl)
  • Agnieszka Ciborowska (wpwizard.pl)
  • Krzysztof Wróbel (epraktycznie.pl)
  • Kamila Nitschka (kamilanitschka.pl)
  • Jakub Jaworowicz (jaworowi.cz)
  • Ilona Henzel (takaoto.pro)

No i oczywiście ja, czyli Patryk z Webinsider.pl :-)

Oczywiście nie będę tu przytaczał całego wywiadu ze wszystkimi, którzy dostali pytania/przesłali odpowiedzi, ale pozwolę sobie zacytować sam siebie:

Janusz Kamiński: Jak widzi Pan rozwój motywów dla WordPress przez najbliższe kilka lat? Na co będzie kładziony główny nacisk?

Patryk z Webinsider.pl: Najbliższe kilka lat to… Nie wiem i chyba nikt tego nie wie, bo już nie raz okazywało się, że wszelkie tego typu wróżby znacznie odbiegały od faktycznego kierunku zmian. Na pewno przed nami coraz większa dominacja urządzeń mobilnych, a tym samym z tworzenia stron przyjaznych również dla urządzeń mobilnych przechodzimy na tworzenie strony przyjaznych również dla komputerów (mobile first).  WordPress też zmierza w tą stronę, co widać już od jakiegoś czasu.

Można też spodziewać się większego wykorzystania REST API (mimo ostatniej wpadki), a więc więcej integracji i narzędzi zewnętrznych, korzystających z WordPressa jako elementu do prezentacji danych, ale już niekoniecznie ich przetwarzania (a czasem być może odwrotnie).

Widać też coraz więcej powiązanych produktów i usług opartych na modelu subskrypcji, co jako „osoba z branży” rozumiem, ale już jako klienta cieszy mnie to trochę mniej, stąd tym większy plus dla TemplateMonster za wydanie motywu Monstroid 2 na licencji GPL. Zapewne też w samym WordPressie zaczną pojawiać się coraz śmielej tego typu rozwiązania (jest już JetPack z całym ekosystemem), a być może przed nami również zmodyfikowana wersja WooCommerce oferowana w modelu SaaS. No i nie zapominajmy o rozwiązaniach VR (Virtual Reality), czego próbkę – również w WordPressie – mamy już tej chwili. Chyba, że VR na stronach internetowych podzieli to los 3D w telewizorach…

Janusz Kamiński: Jak traktuje Pan uniwersalne template? Czy mają one sens? Kogo zainteresują tego typu produkty?

Patryk z Webinsider.pl: Oczywiście, że uniwersalne motywy – często wręcz swoimi możliwościami przypominające frameworki – mają sens i zakładam, że w najbliższym czasie będą tylko zyskiwały na popularności, zwłaszcza wśród osób zawodowo zajmujących się tworzeniem stron internetowych (dla osób mniej doświadczonych często prostszym i lepszym rozwiązaniem jest zakup motywu dedykowanego branży, w której działa firma).

Janusz Kamiński: Czy korzysta Pan z motywów w swojej pracy? Jakiego rozwiązania potrzebuje Pan do tworzenia strony www?

Patryk z Webinsider.pl: Tak, korzystam z motywów, gdyż pozwala to skrócić czas potrzebny na przygotowanie fundamentów pod projekt. Tym samym możemy więcej czasu poświęcić na elementy związane z wyglądem, jak i bardziej zaawansowanymi, dedykowanymi rozwiązaniami dla danej strony (dotyczy głównie sklepów internetowych, choć nie tylko).

A co do ostatniego pytania, to odpowiem trochę przewrotnie, że do tworzenia stron internetowych potrzebuje Notepad++ i WinSCP ;-)

Całość przeczytacie na polskim blogu TemplataMonster…

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)
Patryk
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?