Każdy posiadacz strony internetowej, serwera czy konta hostingowego zapewne prędzej czy później zetknął się z problemem dostępności swojej strony. Czasem – zwłaszcza w przypadku stron statycznych, gdzie ich treść jest rzadziej zmieniana – zanim zauważymy problem może minąć dłuższa chwila…

O ile w przypadku prywatnego bloga straty mogą być relatywnie niewielkie, to w przypadku stron firmowych, a zwłaszcza sklepów internetowych każda minuta przestoju to potencjalna strata nie tylko zamówienia, ale i być może klienta.

I wprawdzie można stronę monitorować samodzielnie, z pomocą przeglądarki internetowej – to jest to rozwiązanie raczej mało wygodne, i zdecydowanie mało wydajne… Chyba nawet jak na prywatnego bloga ;-)

Sam korzystam z kilku wzajemnie uzupełniających się skryptów i usług – zarówno własnych, relatywnie prostych skryptów monitorujących wybrane usługi (uruchamianych np. okresowo za pomocą CRONa), jak i zewnętrznych serwisów – choćby Google Webmaster Tools, New Relic, Pingdom czy Uptime Robot.

I właśnie dziś chciałbym przedstawić Wam ten ostatni serwis…

Uptime Robot

Serwis Uptime Robot może wydawać się relatywnie prosty – zwłaszcza na tle New Relic – ale zapewniam, że znajdziecie tam wszystko co potrzebne do monitorowania nie tylko strony internetowej, ale również innych usług internetowych.

uptimerobot_panel_01

Znajdziecie tu takie opcje dotyczące monitorowania usług jak:

  • HTTP(S) – standardowy monitor adresu internetowego (URL lub IP) który można porównać do symulacji odwiedzin danej strony przez użytkownika
  • Keyword – system monitoruje istnienie (lub nie – zależnie od ustawień) wybranego słowa pod wskazanym adresem
  • Ping – standardowy ping, czyli pomiar czasów odpowiedzi hosta
  • Port – za pomocą tego raportu można monitorować działanie innych usług, np. serwera poczty, MySQL czy DNS

Powiadomienie e-mail i/lub SMS i/lub RSS

Każdemu zdarzeniu możemy przypisać wybrany kontakt i tym powiadomienia – może to być wiadomość SMS lub e-mail.

Przyznam, że w dobie smartfonów i właściwie stałego dostępu telefonu do internetu nie korzystam z innej opcji niż powiadomienie na adres e-mail, więc nawet nie powiem Wam jak spisuje się powiadomienie w wersji SMS. Dodatkowo w wersji bezpłatnej usługi (a do niedawna tylko taka była) wiadomość SMS jest wysyłana za pomocą bezpłatnej bramki e-mail2SMS – więc choćby z tego powodu zawsze wybierałem e-mail (IMAP Push robi dobrą robotę :-)).

Warto pamiętać również o kanale RSS, za pomocą którego możecie również monitorować wydarzenia na Waszym koncie. Może nie jest to tak wygodne jak e-mail lub SMS, ale w niektórych sytuacjach sprawdzi się rewelacyjnie.

Jest też API

Na obecną chwilę serwis nie dorobił się jeszcze oficjalnej aplikacji mobilnej, ale dzięki API można korzystać z własnych rozwiązań, lub już istniejących.

By korzystać z API musicie w ustawieniach swojego konta wygenerować odpowiedni klucz (kod). W Uptime Robot znajdziecie 2 typu kluczy:

  • Main API Key – klucz API do zarządzania całym kontem
  • Monitor-Specific API Keys – indywidualne klucze poszczególnych monitorów

Wybór którego klucza użyjecie zależy od Was, ale warto trzymać się zasady:

Zawsze staraj się wybierać poziomy dostępu oferujące jak najmniej dodatkowych uprawnień niż te co rzeczywiście potrzebujesz.

;-)

Uptime Robot Pro

Jak wspomniałem akapit wyżej – do niedawna była dostępna tylko wersja bezpłatna usługi, choć było wiadomo, że z czasem musi pojawić się wersja płatna, której pojawienie się przyjąłem z radością, bo każda usługa czy serwis musi jakoś zarabiać…

Na szczęście wprowadzeniu wersji Pro (płatnej) nie towarzyszy – jak to niestety czasem się zdarza – wprowadzenie nowych ograniczeń/limitów w wersji bezpłatnej:

uptimerobot_plany_01

Jak widać z powyższe grafiki/tabelki – wersja bezpłatna to maksymalnie 50 zdefiniowanych usług do monitorowania, brak kredytów do wykorzystania w komercyjnej bramce SMS (ale zostaje – jak pisałem powyżej – obsługa bezpłatnej), oraz dwumiesięczna historia zdarzeń.

Jeśli potrzebujecie powiadomień SMS z komercyjnej bramki, dłuższej historii zdarzeń, lub po prostu chcecie monitorować większą ilość usług (z jednego konta ;-)) to możecie przejść na wersję komercyjną usługi…

 

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk