Dostałem pytanie od kolegi, który używa tak jak ja – drona DJI Mini 3 Pro, co zrobić, by pliki wideo z dłuższymi nagraniami w najwyższej jakości nie były automatycznie dzielone co 3,76 GB. Pierwsza myśl, jaka nasuwa się w takiej sytuacji, to zmiana formatowania karty z FAT32 na exFAT, czyli nowszy system plików, o innej też „architekturze” z założenia obsługuje pliki powyżej 4 GB, gdzie w przypadku FAT32 jest to niemożliwe.

Drony DJI i maksymalny rozmiar pliku wideo 3,76 GB

I choć czasem, a nawet często, pierwsza myśl, czy też najprostsze rozwiązanie są jak najbardziej poprawne i pozwalają szybko (i skutecznie) zamknąć temat, to nie w tym przypadku. W przypadku dronów DJI – przynajmniej takich jak DJI Mini 3 Pro, ograniczenie rozmiaru pojedynczego pliku wideo nie ma – przynajmniej obecnie – bezpośredniego związku z systemem plików na karcie pamięci. Niezależnie od tego, czy karta microSD będzie sformatowana na FAT32, czy też na exFAT (zalecam), w obu przypadkach maksymalna wielkość pliku wideo, to 3,76 GB.

Ale by nie było, że coś źle kojarzę, coś źle pamiętam, to specjalnie na potrzeby tego artykułu – i odpowiedzi dla kolegi – przeprowadziłem świeże testy. Dwie karty pamięci – SanDisk Extreme, jedna o pojemności 32 GB, druga 256 GB. Obie sformatowane na exFAT:

Następnie dla każdej karty odpaliłem nagrywanie wideo w dronie, obserwując ilość wolnej pamięci, tak by mieć pewność, że wideo będzie zajmować na karcie powyżej 4 GB, i w przypadku karty 32 GB sformatowanej na exFAT efekt był taki:

W przypadku karty 256 GB, również sformatowanej na exFAT efekt identyczny:

Dla jeszcze większej „pewności”, jedną kartę sformatowałem w dronie, drugą w komputerze.

Jak widać – karty sformatowane jako exFAT, o znacznie różnej pojemności (32 i 256 GB), ale w obu przypadkach efekt taki sam: maksymalna wielkość (rozmiar) pliku wideo to 3,76 GB. I tego nie przeskoczymy, niezależnie od formatowania karty, bo to wygląda na odgórny narzut w oprogramowaniu dona DJI.

Ma to też dobre strony, bo w przypadku jakiejś usterki przy nagrywaniu, lepiej stracić część nagrania – jeden plik 3,76 GB, niż całe nagranie. Nawet jeśli można później bawić się w odzyskiwanie takiego uszkodzonego pliku…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej