Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

Zwróciła się do mnie z zapytaniem koleżanka, czy mógłbym pomóc z wtyczką do automatycznych tłumaczeń, korzystającą z Google Translate (Tłumacz Google), tak by pozbyć się niezbyt estetycznego (to fakt) widżetu Tłumacza Google, a zamiast tego dodać do menu na stronie ikonki z flagami. Zadania się podjąłem, nawet bez wystawiania faktury, bo nawet nie tyle, że to prośba koleżanki, co po prostu prosta sprawa, a przy okazji będzie artykuł.

Ikony z flagami zmiany języka w menu na stronie korzystającej z Google Language Translator

Choć sam nie jestem (jeszcze) entuzjastą tłumaczeń automatycznych na stronach internetowych, zwłaszcza w wykonaniu Tłumacza Google, to nie ma co udawać, że nikt z nich nie korzysta. Wręcz przeciwnie, ze względu na dostępność bezpłatnych wtyczek, jak i samego tłumaczenia są dość popularne, zwłaszcza tam, gdzie liczy się bardziej cena (koszt), niż jakość.

Na stronie koleżanki właśnie taki duet działa, gdzie oprócz Tłumacza Google została użyta wtyczka Translate WordPress – Google Language Translator (Translate AI Multilingual Solutions), która właściwie w standardzie oferuje wszystko to, czego koleżanka potrzebuje.

W ustawieniach można wyłączyć widżet Tłumacza Google, a nawet jakby ktoś bardzo chciał “branding Google”:

Kolejny krok, to dodanie do menu ikon-flag. I ta opcja też jest wspierana przez wtyczkę. Wystarczy dodać niestandardowe odnośniki i jako ich opis, wstawić krótkie kody, dla konkretnych języków:

Polski:

[glt language="Polish" label="" image="yes" text="yes" image_size="25"]

Angielski:

[glt language="English" label="" image="yes" text="yes" image_size="25"]

Grecki:

[glt language="Greek" label="" image="yes" text="yes" image_size="25"]

Jeśli nie widać pola “opis” w edycji pozycji menu, to należy aktywować jej wyświetlanie w ustawieniach widoku, czyli skorzystać z przycisku “opcje ekranu” znajdującego się w prawym górnym rogu strony, oraz aktywować (zaznaczyć) “opis”.

Po tej operacji w menu na stronie powinny pojawić się flagi, pozwalające zmienić język strony:

Jeśli z jakiegoś powodu by to nie działało (np. motyw nie wspiera opisów pozycji w menu), można spróbować skorzystać dodatkowo z wtyczki typu Shortcode in Menus, dzięki której można dodawać krótkie kody w menu, m.in. w ramach “etykiety nawigacji”, i wtedy tam wstawiamy krótki kod (shortcode).

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?
Patryk
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)