Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

Dziś chciałbym Wam przedstawić kilka prostych wtyczek do WordPressa, które powstałyby wykonać kilka relatywnie drobnych, ale – przynajmniej dla mnie – istotnych zadań…

PRyC WP: Add timestamp to style.css link

Pierwsza wtyczka dodaje do „linku” z deklaracją pliku ze stylami (style.css) w nagłówku strony zbudowanej na bazie WordPressa dodatkową wartość – datę ostatniej aktualizacji tego pliku (w formacie czasu uniksowego).

I tak zamiast:

<link rel='stylesheet' id='theme-style-css'  href='https://webinsider.pl/wp-content/themes/theme/style.css?ver=4.0.1' type='text/css' media='all' />

Otrzymamy coś w tym stylu:

<link rel='stylesheet' id='theme-style-css'  href='https://webinsider.pl/wp-content/themes/theme/style.css?1412863646&#038;ver=4.0.1' type='text/css' media='all' />

Cel jest jeden – po każdej modyfikacji tego pliku (style.css) zostanie wygenerowany jego nowy „adres”, a tym samym przeglądarka internetowa powinna pobrać jego najnowszą wersję, niezależnie od tego, czy ma ten plik zapisany w pamięci podręcznej (cache).

PRyC WP: Disable self trackback

Z kolei ta wtyczka ma za zadanie wyłączenie komentarzy wewnętrznych (trackback/pingback), gdy w nowym poście linkujemy do jednego z wcześniej napisanych.

O ile trackback/pingback z/do zewnętrznej strony ma sens, to w ramach własnego serwera niekoniecznie jest to element pożądany, który często tylko niepotrzebnie zaśmieca komentarze. Przykładowy trackback/pingback wewnętrzny wygląda tak:

wordpress_sample-trackback01Oczywiście same trackbaki/pingbacki nie są złe, wręcz przeciwnie – zarówno ze względów na budowanie popularności strony, jak i przekazywanie użytkownikom innych, potencjalnie ciekawych informacji – ale sens mają raczej między różnymi stronami.

Włączyć/wyłączyć globalnie trackbaki/pingbacki możecie w ustawieniach WordPressa:

Ustawienia > Dyskusja:

  • Spróbuj powiadomić wszystkie blogi, do których odnośniki zostały umieszczone w artykule
  • Zezwól innym blogom na informowanie o umieszczeniu odnośnika do tej witryny (pingbacki i trackbacki)

PRyC WP: Add support for admin.css

Z tej wtyczki rzadko kiedy korzystam w ramach „standardowej strony”, bo wystarcza mi zazwyczaj domyślny wygląd panelu administracyjnego WordPressa.

Ale są takie sytuacje, gdy z różnych przyczyn zachodzi potrzeba modyfikacji panelu administracyjnego, czy to w całości, czy tylko niektórych jego elementów. Takim przykładem będzie np. sklep na WooCommerce i dodatkowe (własne) statusy zamówień.

Po instalacji i aktywacji wtyczki wystarczy utworzyć w katalogu z szablonem (najlepiej szablonem potomnym) plik admin.css – od tego momentu za pomocą kolejnych wpisów w tym pliku możemy modyfikować wygląd panelu administracyjnego WordPressa.

PRyC WP: Widget Shortcode

Tu właściwie nie ma co się rozpisywać – dzięki tej malutkiej wtyczce możecie korzystać z tzw. shortcodes (czyli kodów, dzięki którym w prosty sposób możemy dodać w odpowiednie miejsce w treści zdefiniowany wcześniej element) również w widżetach (widgets).

Taki elementem może być galeria, podpis, czy np. przycisk:

PRyC WooCommerce: Product search in any search

Jak już przy prostych, ale przydatnych wtyczkach do WordPressa jestem – to przypomnę jeszcze wtyczkę do WooCommerce, którą instaluje we wszystkich sklepach, które przygotowuje na tym (WooCommerce) skrypcie. Wtyczka zmienia dowolną wyszukiwarkę – np. główną wyszukiwarkę motywu – w wyszukiwarkę produktów… Proste, a przydatne :-)

Tu znajdziecie wcześniejszy wpis dotyczący tej wtyczki, a samą wtyczkę znajdziecie w oficjalnym repozytorium WordPress.org, na tej stronie…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)