O linkach symbolicznych napisałem kiedyś oddzielny wpis, i wszystkich zainteresowanych informacjami na ten temat tam odsyłam… ;-)

Dziś krótki wpis dla tych użytkowników aplikacji/usługi CrashPlan (kopia zapasowa), którzy chcą jako miejsce docelowe kopii zapasowej wybrać zdalny zasób (np. samba).

CrashPlan i kopia zapasowa na dysku sieciowym

Od kilku dni testuję aplikację/usługę CrashPlan, która ma zapewnić dodatkową kopię zapasową wybranych danych znajdujących się na moim komputerze.

Jako miejsce docelowe dla kopii używam zdalny zasób sieciowy z katalogiem „BackUp”, który jest podmontowany w systemie jako dysk (z:). Dodatkowo sam katalog (z:\BackUp) jest za pomocą linku symbolicznego ustawiony jako „zwykły katalog” na jednym z fizycznych dysków (powiedzmy, że będzie to f:\BackUp\NetBackUp).

Takie podwójne rozwiązanie sprawia, że z większością programów do kopii zapasowych nie ma problemów – część bezproblemowo korzysta z podmontowanego dysku sieciowego, a jak się trafi jakiś niespierający tego typu zasobów, mam do dyspozycji link symboliczny, który do tej pory skutecznie oszukiwał taki program…

CrashPlan nie widzi katalogu docelowego

Niestety, ale CrashPlan nie widział ani podmontowanego dysku sieciowego (z:), jak i linku symbolicznego (f:\BackUp\NetBackUp). Szukając rozwiązania przetestowałem opcje montowania zasobu, jak i uruchomiania głównej usługi CrashPlan (CrashPlanService.exe). Nic z tego.

Link symboliczny bezpośrednio do serwera

Rozwiązaniem okazało utworzenie linku symbolicznego bezpośrednio do zasobu na serwerze – wcześniej miałem link symboliczny do zasobu już podmontowanego:

mklink /d "f:\BackUp\NetBackUp2" \\[IP serwera]\[ścieżka]\BackUp

Na koniec jeszcze restart usługi CrashPlanService.exe, i w tym momencie w aplikacji CrashPlan mogłem już wybrać zasób sieciowy, wskazując utworzony link symboliczny (f:\BackUp\NetBackUp2).

Usługa CrashPlanService.exe i opcje logowania

Jeśli tak przygotowany link symboliczny nadal jest niewidoczny w aplikacji CrashPlan (jako lokalizacja lokalna) lub po ponownym uruchomieniu komputera zasób przestał być widoczny z poziomu aplikacji, to powinno pomóc ustawienie odpowiedniego konta użytkownika dla usługi CrashPlanService.exe – można skorzystać z naszego użytkownika, lub stworzyć na taką potrzebę nowego użytkownika, z odpowiednimi uprawnieniami do zdalnego zasobu:

crashplan_windows_uslugi01

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk