Odezwał się do mnie znajomy, który podobnie jak ja, korzysta z oprogramowania Mautic do wysyłania wiadomości e-mail i ogólnej obsługi newsletterów, bo postanowił (w końcu) zrobić aktualizację do wersji 5, i wszystko niby poszło OK, mój przekazany mu dawno, dawno temu skrypt do aktualizacji zadziałał. Jednak problem pojawił się przy pierwszej próbie stworzenia nowej wiadomości e-mail, bo okazało się, że “stary edytor nie działa, a nowego nie widzę”.

Nowy edytor w Mautic 5, który jest, ale jakby go nie było

Zamieszanie wynika z tego, że w Mautic 5 ostatecznie pożegnaliśmy – przynajmniej w domyślnej konfiguracji – edytor Froala. I choć można go włączyć w ustawieniach, to przy tej opcji znajduje się ostrzeżenie:

Froala is not loaded by default because the version Mautic uses has known security vulnerabilities and the JS library cannot be updated due to change in licensing. You can still enable it if you are OK with the risks and need to use the legacy builder.

Przy takim ostrzeżeniu, chyba lepiej go nie włączać, więc znajomy zrezygnował z tej możliwości. Ale to oznaczało, że dalej miał problem, bo gdy wybrał dowolny szablon i kliknął przycisk “kreator” pojawiał się błąd:

The legacy builder needs Froala library to work. Please go to Global Configuration > System Settings and enable Froala.

I tym sposobem dość mocno skonfundowany skontaktował się ze mną, bo (cytuje niedosłownie):

Zaktualizowałem Mautica do wersji 5, ale teraz nie działa stary edytor, bo włączenie jego bibliotek oznacza podatność, ale skoro to jest stary edytor, to ja chętnie skorzystam z nowego, tylko gdzie on jest?!?

No trochę ma racji, bo moje pierwsze podejście do tworzenia wiadomości po aktualizacji Mautica do wersji 5 byłoby pewnie podobne. Na szczęście trochę z przypadku, a trochę z analizy “co nowego” miałem punkt zaczepienia…

Bo faktycznie po aktualizacji mamy nadal włączony jakby stary edytor (Froala), ale wyłączone biblioteki, które są niezbędne do jego działania, więc choć edytor niby jest, to nie działa. I właściwie nie ma żadnej informacji w oknie edycji, jak w takim razie uruchomić nowy edytor. A ten jest, ale w postaci wtyczki, którą trzeba najpierw uruchomić w katalogu wtyczek:

A ten edytor to GrapesJS, i właśnie taką wtyczkę trzeba uruchomić, by podstawić pod przycisk “kreator” nowy edytor:

Nie wiem, jak jest w nowych instalacjach, już bezpośrednio wersji 5, ale faktycznie, przy aktualizacji sytuacja jest dziwna i może powodować zagubienie. Bo przycisk do uruchamiania kreatora wiadomości wyświetl komunikat nie tylko o tym, że potrzebuje aktywacji dodatkowych bibliotek, które straszą podatnością, ale też wprost informuje, że jest starym edytorem. A jednocześnie skoro jest to stary edytor, to gdzie jest i jak uruchomić nowy?!? No zdecydowanie od strony komunikacyjnej ktoś nieźle to spier…

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk