Google zaprezentowało dwie aplikację, które mają pomóc osobom głuchym lub niedosłyszących. Niby nic nowego, bo od dawna w systemie Android (ale i nie tylko) znajdują się różne opcje/aplikacje wspomagające osoby słabiej widzące czy słyszące. Do tego nawet zwykła prawie każda klawiatura ma opcje zamiany tekstu na mowę. W tym przypadku jednak mowa o aplikacjach przygotowanych, by nie tylko wspomagać osoby głuche i niekołyszące, ale zaprojektowanych tak, by robić to (bardzo) dobrze. I to w odniesieniu do codziennego życia, a nie nie (tylko) obsługi telefonu.

Transkrypcja na żywo i wzmacniacz dźwięku

Pierwsza aplikacja to Live Transcribe (transkrypcja na żywo), która zamienia mowę na tekst. Co może samo w sobie nie jest aż tak niesamowite, ale w przypadku tej aplikacji widać, że położono spory nacisk na prostą obsługę. Wystarczy uruchomić aplikację i… właściwie tyle:

Aplikacja pracuje w trybie ciągłego nasłuchu, czyli nie trzeba nic co chwilę włączać. Dodatkowo w każdej chwili możemy aktywować klawiaturę, by móc coś odpisać/odpowiedzieć. A jak widać na grafice powyżej, nie ma problemu z językiem polskim. Chyba że komuś bardzo zależy na znakach przystankowych itp… ;-)

Choć wiem, że aplikacja ma cel poważny, to z kolegą podczas testów zaczęliśmy się zastanawiać, kto pierwszy z niej skorzysta do przygotowania transkrypcji podcastu czy materiału wideo. Oczywiście takiej podstawowej, bardziej pod SEO (pozycjonowanie) niż pod poważne zastosowania.

Aplikacja na razie jest potencjalnie dostępna tylko dla wybranych testerów (trzeba się zgłosić i poczekać na akceptację). Jest też dostępna w standardzie na telefonach Pixel 3. Ale jak wykazał mały test, wystarczy link do Google Play:

Aplikacja jest publicznie dostępna, trzeba tylko znać link… ;-)

Kolejną aplikacją jest Sound Amplifier (wzmacniasz dźwięków), który – jak sama nazwa wskazuje – służy do inteligentnego wzmacniania dźwięków otoczenia, tak by byłe lepiej (wyraźniej) słyszane. Tej aplikacji jednak niedane było mi przetestować, bo o ile pierwszej aplikacji wystarczyło, że mam system Android w wersji 8.0, to wzmacniasz wymaga już Androida 9.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej