Korzystam z podwójnego uwierzytelnienia wszędzie, gdzie mogę, a dane/konto ma jakiekolwiek znaczenie… Na telefonie korzystam z Google Authenticator (do niedawna większość kont/usług) i Authy (do niedawna tylko Cloudflare). Właśnie skończyłem migrację z Google Authenticator do Authy (Android) i może komuś się przyda garść informacji, które mogą w tym pomóc…

Google Authenticator vs Authy

Na Androida podstawową aplikacją jest/był Google Authenticator, który wprawdzie nie zachwyca ani wizualnie, ani jeśli chodzi o funkcje – to miał jedną niewątpliwą zaletę: spora ilość już dodanych/skonfigurowanych usług i serwisów.

Przy okazji konfiguracji podwójnego uwierzytelnienia w Cloudflare zetknąłem się z aplikacją Authy, która wprawdzie na początku nie obsługiwała „kont Google” – to zostało to relatywnie szybko nadrobione.

Teraz Authy nie dość, że wygląda lepiej – to ma jeszcze kilka zalet:

  • Ochrona kodem PIN
  • Widget na pulpit
  • Synchronizacja między urządzeniami i BackUp
  • Możliwość zmiany kolejności kont
  • Ikony – pozwalające szybko zlokalizować konkretny serwis

authy_android_lista-kont

Np. na załączonym powyżej zrzucie:

Kasowanie kont z Authy

Jakby ktoś z Was chciał skasować niepotrzebne konto/serwis z Authy, to wystarczy na liście kont/serwisów przejechać palcem (gest) „w lewo i w prawo” na koncie które chcemy skasować, i potwierdzić to klikając na czerwonym kółku z minusem, które się pojawi.

Import kont z Google Authenticator do Authy

Dziś postanowiłem w końcu przenieść (choć na razie z obu aplikacji będę korzystał symultanicznie) konta z Google Authenticator do Authy.

Z racji tego, że tych konta w GA mam całkiem sporo do różnych usług/serwisów – w grę nie wchodziło ponowne generowanie kodów… Trzeba było dokonać „importu”.

Nie znalazłem na stronie Authy jakiegoś poradnika jak to zrobić, w Google też jakby nic – choć przyznam, że specjalnie intensywnie nie szukałem… ;-)

Z racji tego, że mam telefon z dostępem do konta „root” (zrootowany) postanowiłem zerknąć jak wygląda baza danych Google Authenticator, i czy da się z tego wyciągnąć jakieś dane – plik bazą danych, a tym samym parametrami tokenów w formie bazy SQLite znajdziecie tutaj:

/data/data/com.google.android.apps.authenticator2/databases/databases

Dobrać się do niego można pewnie na kilka sposobów, ja wybrałem chyba najprostszy:

  • Skopiowałem plik w inną lokalizację (na komputer)
  • Dodałem rozszerzenie „.html” i otworzyłem w przeglądarce

Po tej operacji wprawdzie trochę zbytecznych śmieci zostało, ale da się wyciągnąć potrzebne dane, które są zapisane w formacie:

[nazwa_konta][kod]

Teraz wystarczy wpisać kody ręcznie do aplikacji, lub skorzystać z kodów QR (polecam to rozwiązanie), które można wygenerować, korzystając z tego linku:

http://www.google.com/chart?chs=200x200&chld=M|0&cht=qr&chl=otpauth://totp/[nazwa_konta]?secret=[kod]

Pamiętajcie, tylko by zamiast [nazwa_konta] i [kod] wstawić odpowiednie wartości… :-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk