Od kilku miesięcy w kręgu moich zainteresowań pojawiły się drony. Szybko okazało się, że klasyczne drony z GPS, pełne elektroniki latającej „za nas” może i fajne, ale raczej jako narzędzie typu aparat/kamera (zdjęcia, wideo), niż rozrywka. No chyba, że ktoś lubi w koło robić podobne zdjęcia i wrzucać je na jedną z grup facebookowych, szukając poklasku. Jednym słowem – nuda. Dlatego od końcówki listopada latam dronem FPV (uczę się, do tego niestety głównie na symulatorze, bo na zewnątrz głównie mokro). Drony FPV mają dla mnie, osoby lubiącej troszkę podłubać przy urządzeniach – zarówno pod względem sprzętu, jak i oprogramowania – taką zaletę, że cały czas jeszcze jest to świat trochę garażowy, gdzie właściwie na każdym kroku jest jakaś przeszkoda do pokonania (co jednak potrafi też czasem nieźle wkurzyć ;-)).
Sterownik WinUSB dla FC trybie DFU
Weźmy np. taką aktualizację oprogramowania kontrolera lotów (FC, czyli flight controller) mojego maluszka (Meteor75 ELRS od BetaFPV) za pomocą aplikacji Betaflight Configurator. Niby banał, bo teoretycznie wystarczy przełączyć FC w tryb DFU (Device Firmware Update), podłączyć do komputera za pomocą kabla USB, oraz wgrać odpowiednie oprogramowanie.
Ale przygody zaczynają się już na samym początku, bo przycisk odpowiedzialny za przełączenie FC szybko traci swoją górną część i trzeba ewentualnie kombinować śrubokrętem, by zrobić odpowiednie „zwarcie”. Na szczęście da się przełączyć w tryb DFU (bootloadera) za pomocą komendy „BL” wpisanej w wierszu poleceń (CLI) programu Betaflight Configurator.
W tym momencie, jest szansa, że po podłączeniu do komputera program Betaflight Configurator wykryje FC w trybie DFU i będzie można dokonać aktualizacji oprogramowania (np. do BF 4.3 RC2 z ELRS 2.x):
Ale bardziej prawdopodobne, i to pomimo wgrania wcześniej odpowiednik sterowników (Zadig, Virtual Comport Driver), że w Betaflight Configurator nie rozpozna naszego urządzenia w trybie DFU (Device Firmware Update).
W tym momencie należy uruchomić program (sterowniki) Zadig, wybrać „options”, następnie „list all devices”, po czym z rozwijanej listy wybrać „STM32 Bootloader”:
I upewnić się, że po lewej stronie wiersza „driver” będzie „WinUSB”. Najpewniej – skoro Betaflight Configurator nie widzi FC w trybie DFU – tak nie będzie, więc w tym samym miejscu, tylko po prawej stronie wybieramy „WinUSB” i klikamy „replace driver”.
Po tej operacji FC w trybie DFU powinien być widoczny w programie Betaflight Configurator, jak na pierwszej grafice w tym artykule. A to oznacza możliwość wgrania nowej wersji oprogramowania, a więc i kolejne przygody… ;-)
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01