eBook "Uspokój swoje finanse"

1 września 2019 wystartowała tzw. biała lista podatników VAT, która swoje skrzydła rozwinie z początkiem 2020 roku. I choć zasada działania tej listy raczej nie jest zbyt skomplikowana, to od początku pojawiają się pewne wątpliwości. Jednym z potencjalnych problemów było to, jak będą traktowane płatności wykonane za pomocą tzw. „szybkich płatności” (pay-by-link) i kart płatniczych lub kredytowych, co jest opcją dość popularną, zwłaszcza w przypadku większych firm. Do 1 stycznia 2020 jeszcze chwila, ale widać, że w Ministerstwie Finansów starają się studzić obawy, i ostatnio pojawiło się m.in. wyjaśnienie tej wątpliwości…

Biała lista podatników VAT a tzw. szybkie płatności i płatności kartami

Zacznę od odesłania na stronę podatki.gov.pl, gdzie znajduje się m.in. sekcja z pytaniami i odpowiedziami (tzw. FAQ) na pewnie dużą część pytań/wątpliwości, jakie mogą mieć przedsiębiorcy w związku z wprowadzeniem tzw. białej listy podatników VAT.

Wśród znajdujących się tam punktów znajduje się ten, który ma chyba największe znaczenie w kontekście przedstawionej na wstępie (pierwszy akapit) wątpliwości:

Czy płatności za pomocą np. karty debetowej czy kredytowej lub szybkie płatności internetowe trafiają na rachunek faktycznego odbiorcy płatności zawarty w wykazie?

Płatności takimi instrumentami nie są uznawane za „płatności dokonane przelewem”, tzn. nie są objęte przepisami dotyczącymi Wykazu podatników VAT.

Tym samym – skoro nie jest to przelew, ale zlecenie płatnicze, czyli oświadczenie płatnika lub odbiorcy skierowane do jego dostawcy, które zawiera polecenie wykonania transakcji płatniczej – to zapłacenie kartą lub pay-by-linkiem nie będzie skutkować poniesieniem negatywnych konsekwencji podatkowych (utratą kosztów uzyskania przychodu).

Oczywiście można by wchodzić w jakiegoś rodzaju polemiki, że czymże innym niż przelewem są tzw. szybkie płatności, ale… nie wydaje mi się, by to miało większy sens. Ważne, że od 1 stycznia 2020 płatności (również powyżej 15 000 zł) wykonywane za pomocą tego typu usług – szybki przelew i karta – będą dalej bezpieczne dla przedsiębiorców. Przynajmniej w kontekście ewentualnych sankcji wynikających z wprowadzenia tzw. białej listy podatników VAT (i ich rachunków bankowych).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"