eBook "Uspokój swoje finanse"

1 września 2019 ruszy tzw. biała lista podatników VAT, na której znajdą się informacje nie tylko o aktualnie czynnych płatnikach tego podatku, ale również wykreślonych, czy takich, którym odmówiono rejestracji. Wśród informacji dotyczących podatnika będzie znajdował się numer rachunku bankowego. I jest to o tyle ważne, że dokonanie płatności na inny rachunek niż wymieniony na tej liście oznaczać może, że tak płatność (faktura) nie będzie mogła stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Biała lista podatników VAT

Napisałem „oznaczać może”, bo na razie będzie to dotyczyć przelewów powyżej 15 000 zł, a do tego, choć biała lista podatników VAT wejdzie w życie 1 września 2019, to sankcje z tytułu dokonania przelewu (płatności) na rachunek niewymieniony na liście (brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020.

Dodatkowo w razie puszczenia takiego przelewu na niezweryfikowany rachunek (czy jest na liście) będzie można uniknąć sankcji, zgłaszając taki fakt w ciągu maksymalnie trzech dni do Urzędu Skarbowego.

Numery rachunków bankowych na listę będą zaciągane z CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), dlatego już teraz, by nie narazić naszych kontrahentów na ewentualne problemy, warto sprawdzić/zaktualizować informacje o rachunkach we wpisie do CEIDG. Zwłaszcza że można to zrobić bezpłatnie przez internet.

Prywatne (niefirmowe) rachunki bankowe

Teoretycznie cały czas nie ma przymusu, by osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą korzystała z firmowego rachunku bankowego. Teoretycznie, bo najczęściej jest to sprzeczne z regulaminami takich rachunków i może się zdarzyć, że bank złoży nam propozycję nie do odrzucenia, czyli założenie rachunku firmowego, albo…

Ale to nie jedyny powód, dla którego warto założyć rachunek firmowy (np. w Nest Banku jest bezpłatny, i to bezwarunkowo). Od ponad roku działa mechanizm podzielonej płatności (MPP), czyli Split Payment dla faktur VAT w obrocie B2B. A w przypadku rachunków prywatnych ten mechanizm nie zadziała…

Dodatkową motywacją, do założenia firmowego konta powinna być opisywana w tym artykule biała lista podatników VAT, bo zgłosić, czyli wpisać na listę można tylko rachunek firmowy. W przypadku rachunków prywatnych (raczej nigdy) nie będzie to możliwe.

Numery rachunków rozliczeniowych lub imiennych rachunków w SKOK

Wraz ze startem białej listy podatników VAT musi powstać możliwość prostej i pewnej weryfikacji, czy na fakturze VAT znajduje się prawidłowy (zgłoszony) numer rachunku. Tego typu opcja będzie dostępna zapewne w wielu programach czy serwisach do prowadzenia księgowości (dzięki API).

Weryfikacji (zresztą nie tylko rachunku bankowego) można też dokonać w wyszukiwarce „wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT” dostępnej na stronach Ministerstwa Finansów:

W kontekście zagadnienia, o którym mowa, w wynikach wyszukiwania interesuje nas pozycja „numery rachunków rozliczeniowych lub imiennych rachunków w SKOK”, gdzie znajdziemy wszystkie zgłoszone przez podatnika rachunki bankowe.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
eBook "Uspokój swoje finanse"