Dawno, dawno temu, wprawdzie smoków nie było, ale w przeglądarce Firefox znajdowała się funkcjonalność pozwalająca na grupowanie kart. Była, bo mniej więcej 3 lat temu została ta opcja z przeglądarki wyeliminowana (mamy w zamian karty w oddzielnych procesach). A tymczasem w najnowsze odsłonie przeglądarki Google Chrome (na razie w wersji testowej, czyli Chrome Canary) pojawiła się opcja, pozwalająca właśnie na grupowanie kart. Oczywiście nie jest to coś niesamowitego, po poza Firefoksem (przynajmniej kiedyś), są na rynku przeglądarki, które taką opcję oferują standardowo, bez potrzeby instalowania dodatkowych wtyczek (chyba Opera). Ale tu mamy powrót funkcji znanej z niegdysiejszego króla przeglądarek (Firefox) u obecnego króla, czyli Chrome…

Grupowanie kart w Google Chrome (Canary)

Choć nie należę do fanów przeglądarki Chrome od Google, to nie ukrywam, że bacznie przyglądam się jej rozwojowi. Co by o niej nie mówić, statystyki pokazują, że ma ona w tej chwili dużo ponad połowę rynku przeglądarek w ogóle (w tym miesiącu ponad 60% ruchu na stronie Webinsider.pl wygenerowano z przeglądarki Chrome, i niecałe 20% z przeglądarki Firefox). Zwłaszcza że wiele alternatywnych dla Chrome rozwiązań, to tak napawarkę też Chrome (Chromium), tylko ubrane w inne szaty (np. Opera). Zresztą niedawno pojawiły się plotki, że nawet Microsoft w swojej przeglądarce Edge „rozważa” skorzystanie z tego rozwiązania. Nie zapominajmy, że „wbudowana w Androida” przeglądarka to również Chrome – i to nie tylko jako przeglądarka w kontekście programu/aplikacji, ale ogólnie „podglądu zawartości webowej”.

Dlatego uważam, że tym bardziej warto odnotować fakt, że takie rozwiązanie w Google Chrome się pojawia, bo jest to obecnie przeglądarka, która wyznacza standardy. Nawet jeśli nie wiem, co ludzie w niej takiego widzą, i sam traktuję dosłownie jako przeglądarkę drugiej kategorii, głównie dla narzędzi (usług) internetowych od Google. A to i tak nie wszystkich…

Tak więc, jeśli ktoś z Was korzysta z Google Chrome (a wg statystyk jest na to spora szansa), do tego w wersji Canary (73+), może udać się na stronę z trochę bardziej zaawansowanymi ustawieniami, gdzie można aktywować m.in. obsługę grupowania kart:

chrome://flags/#tab-groups

Po tej operacji (aktywacji grupowania kart i restarcie przeglądarki) można cieszyć się grupowaniem kart w przeglądarce Chrome:

Choć „cieszyć się” może być w tym przypadku pewnym nadużyciem, bo funkcja działa obecnie… jak działa. Wprawdzie możemy dodawać karty do grup (nowa lub istniejąca), to na obecną chwilę chyba z niczym konkretnym to się nie wiąże. A przynajmniej ja nie znalazłem opcji pozwalającej mi w jakikolwiek sposób wykorzystać ustawione grupowanie.

Zresztą tak samo nie znalazłem opcji pozwalającej zmienić domyślną i nic niemówiącą nazwę grupy na cokolwiek sensowniejszego. A na deser wspomnę tylko, że po restarcie przeglądarki ustawione grypy znikają, i możemy je sobie ustawić od nowa… ;-)

Dlatego na obecną chwilę, jeśli ktoś z Was nie potrzebuje tej funkcji, by zrobić zrzuty ekranu do artykułu na jej temat, to na obecnym etapie wystarczy wiedzieć, że taka opcja się pojawiła, i być może za jakieś czas będzie z niej jakiś pożytek.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej