Ofertę DigitalOcean polecałem na tej stronie nieraz, nawet swego czasu przygotowałem bardziej szczegółowy wpis poświęcony samej ofercie, jak i dalszej obsłudze. Przy tej okazji wspomniałem o automatycznej kopii zapasowej (BackUp), która w przypadku serwerów VPS (tzw. kropelek) kosztuje miesięcznie dodatkowo 20% opłaty miesięcznej serwera.

Od rozpoczęcia mojej przygody z DigitalOcean minął niedawno rok, i jestem z oferty na tyle zadowolony, że z ich usług korzysta spore grono znajomych… I choć przez cały ten czas każda moja kropelka (serwer VPS) ma aktywną opcję kopii zapasowej, to do tej pory nie była pobierana za nią dodatkowa opłata. Teraz ma to się zmienić…

DigitalOcean i opłata za kopię zapasową

Wczoraj w godzinach “późno wieczornych” przyszła taka oto wiadomość e-mail:

Some Important News About Backups

We’re in the process of updating our backup system and we wanted to give you a heads up about some changes you’ll be seeing.

You may have noticed that, though the cost for backups has always been 20% of your Droplet usage, you’ve never actually been charged. Don’t worry, we’re not coming to collect for past backups now. So far, we’ve been happy to offer backups, free of charge.

Starting in February, however, you will begin to see charges for backups on your monthly invoice. Backups will now happen on a weekly basis, with at least four backups occurring per month. You’ll only be charged for a maximum of four backups in any given month and you’ll never be charged for backups that fail to happen. Payment for backups occurring in February will be due on March 1st, and so forth.

Nie należy tego traktować jako podwyższenie ceny usługi – taka opłata (+20% ceny serwera) była w cenniku chyba od zawsze, choć do teraz nie była pobierana. Zmienić ma się to od pierwszego lutego.

Można powiedzieć, że usługa wychodzi z wieku dziecięcego, i wchodzi w dorosłość, a więc i musi zacząć zarabiać na siebie. Spokojnie – nie będzie rozliczania wstecz, czyli nie będzie rozliczania “zaległych kwot” ;-)

Kopia zapasowa co tydzień (4 kopie zapasowe w miesiącu)

Zmieni się też system – harmonogram – kopii zapasowych. Teraz są one wykonywane w losowych odstępach, zazwyczaj co 2-7 dni.

Od pierwszego lutego będzie to 1 kopia tygodniowo, czyli (mniej więcej) 4 kopie w miesiącu.

Dla niektórych rozwiązań zapewne będzie to wystarczające rozwiązanie, ale w przypadku stron w przypadku których treści/dane zmieniają się często (np. sklep internetowy) warto wdrożyć również inne rozwiązania.

20% czy 80%?

Z tego co widziałem m.in. na forum wsparcia pewne zamieszanie powstało z powodu tego fragmentu wiadomości:

Backups will now happen on a weekly basis, with at least four backups occurring per month. You’ll only be charged for a maximum of four backups in any given month

Niby wszystko jasne, ale u niektórych użytkowników DigitalOcean pojawiły się wątpliwości, czy to przypadkiem nie oznacza, że 20% będzie pobierane za każdą z 4 kopii wykonywanych w miesiącu…

Oczywiście nie, 20% to maksymalna kwota jaka zostanie pobrana, co oznacza, że za każdy udany (!) backup zapłacimy 5%, co maksymalnie – w przypadku 4 udanych/poprawnych kopii zapasowych – da 20%.

Ale specjalnie dla Was zapytałem jeszcze support, co byście później nie musieli mnie linczować, za błędną informację:

Each successful backup costs 5%, one per week makes 20% per month, any backups beyond 4 are not charged extra.

Migawki (snapshots)

Nadal bezpłatne zostają migawki, co – na wszelki wypadek – specjalnie dla Was potwierdziłem “u źródła”:

We have not yet started to charge for snapshots

Choć trzeba pamiętać, że w cenniku znajduje się i taka pozycja – 0.02$ za GB zajmowanej przestrzeni miesięcznie.

Zapewne taka opłata zacznie być pobierana z czasem również, być może po wprowadzeniu zapowiadanych już jakiś czas temu “gorących migawek”, które będzie można wykonywać bez potrzeby wyłączania serwera…

Wyłączenie (i włączenie) kopi zapasowej

Jeśli czujesz, że fakt rozpoczęcia naliczania cennikowej opłaty za kopię zapasową nie da Ci spokojnie spać w nocy, i to nie tylko dziś, ale i w kolejnych dniach – zawsze możesz wyłączyć usługę (backup) dla danego serwera ;-)

W tym celu wystarczy zalogować się do panelu zarządzania, wybrać konkretny serwer i sekcji “Backups” (zakładka “Automatic Backups”) kliknąć wielki niebieski przycisk “Disable Backups”:

digitalocean_backup-off

Ponowa aktywacja kopi zapasowej

Pamiętaj tylko, że o ile wyłączenie opcji automatycznego tworzenia kopii zapasowych wykonasz jednym przyciskiem, to jej ponowna aktywacja wiąże się z utworzeniem nowego serwera – oczywiście zrobisz to również z migawki, czy “starego serwera”, ale każdorazowo taka operacja będzie się wiązać z kilkuminutowym przestojem w działaniu strony/usługi…

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk