Ponad rok tomu (grudzień 2013) opisując urodzinową promocję w Kylos, wymieniłem wśród nielicznych „wad” (głównie w kontekście zarządzania domenami podpiętymi do hostingu) brak możliwości samodzielnego konfigurowania stref DNS bezpośrednio w cPanelu.

Przy okazji tego wpisu dostałem informację, że możliwość samodzielnej edycji stref DNS dla domen jest w planach… Przyznam, że nie śledziłem tego dalej, bo i tak większość DNSów dla domen mam w Cloudflare (polecam), a i do cPanelu w Kylos loguje się relatywnie rzadko – bo skoro wszystko działa, to nie ma(m) takiej potrzeby.

W każdym razie – ostatnio w oczy rzuciła mi się nowa ikona/opcja w cPanelu, co oczywiście oznacza, że mamy już możliwość samodzielnej edycji stref DNS…

Kylos: Zaawansowany edytor stref DNS

Zapewne spora część użytkowników hostingów współdzielonych (nie tylko w Kylos) nawet nie wie, że takiej opcja istnieje – w większości przypadków zapewne wystarczy dodać domenę, i wgrać pliki na serwer, lub np. postawić WordPressa za pomocą Softaculous ;-)

Ale w przypadku bardziej zaawansowanych użytkowników, często edycja stref DNS jest wręcz niezbędna, choćby do obsługi poczty przez zewnętrzny serwer, czy wysyłki wiadomości e-mail przez wyspecjalizowane usługi…

Edycja stref DNS z poziomu cPanelu

Teraz – przynajmniej teraz zauważyłem, i możliwe, że taka opcja jest już od dłuższego czasu, ale skutecznie unikała mego spojrzenia – jeśli zajdzie taka potrzeba, to wpisy można dodać/zmodyfikować samodzielnie, wybierając opcję:

kylos_cpanel_edytor-strefy-dns01

Zaawansowany edytor stref DNS

Pliki stref pozwalają Ci kontrolować, w jaki sposób funkcjonuje DNS. Przykładowo, jeśli chcesz by subdomena wskazywana na inny adres IP i/lub domenę , dodaj nowy rekord CNAME.

Z poziomu edytora stref DNS wybieramy domenę:

kylos_cpanel_edytor-strefy-dns02

Dla której możemy dodać nowy wpis:

kylos_cpanel_edytor-strefy-dns03

Lub zmodyfikować jeden z istniejących:

kylos_cpanel_edytor-strefy-dns04

I to właściwie tyle – raczej o samych wpisach DNS nie ma co się rozpisywać, większość z zainteresowanych zapewne dobrze wie co i gdzie wpisać należy… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
WordPress: Pierwsze kroki
Patryk