Wprawdzie już od ponad 2 lat Webinsider.pl działa na serwerze VPS od HitMe, to cały czas korzystam też z serwerów VPS w DigitalOcean. Głównie na potrzeby niektórych klientów, oraz gdy potrzebuję „za grosze” uruchomić na chwile jakiś testowy serwer. Niecałe 2 lata temu w DigitalOcean pojawiła się usługa Block Storage, która pozwala do serwera dodać dodatkową przestrzeń (coś jak dodatkowy dysk). I tak dziś, podczas konfigurowania serwera pod usługę pocztową – gdzie dodatkowe miejsce zawsze się przyda – zauważyłem, że pojawiło się pewne udogodnienie w zakresie dodawania pamięci Block Storage, z którego powinni ucieszyć się nie tylko mniej zaawansowani…

Automatyczne montowanie Block Storage w DigitalOcean

Oczywiście osoby bardziej zaawansowane poradzą sobie z tą czynnością właściwie z marszu, osoby trochę bardziej zaawansowane znajdą niejeden poradnik, w którym pokazano krok po kroku jak sformatować i zamontować tego typu wolumen (Block Storage). Ale przyznam, że ja sam dzisiaj chętnie skorzystałem z nowej opcji, dzięki czemu cały proces można zautomatyzować, już podczas tworzenia serwera VPS w DigitalOcean:

Jedyny minus jaki widzę jest taki, że podczas tej operacji nie możemy wskazać własnego punktu montowania (możemy wybrać rozmiar, oraz system plików: Ext4 lub XFS), co dla niektórych może być wystarczającym powodem, by z tej opcji nie skorzystać. Ja skorzystałem na potrzeby testów – wszystko poszło OK, a na koniec dokonałem tylko podmiany punktu montowania. Zawsze to minuta czy dwie zaoszczędzone… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk