eBook "Uspokój swoje finanse"

Wprawdzie zastanawiałem się nad poruszeniem tego tematu do prasówki, czyli przeglądu wydarzeń, ale jakoś nie mogę od jakiegoś czasu zebrać, by napisać kolejny taki przegląd, a do tego często polecałem (i nadal polecam) Wam DigitalOcean, i dlatego stwierdziłem, że choćby z tego powodu warto poświęcić temu tematowi oddzielny/niezależny wpis…

DigitalOcean i promocyjne kredyty (dolary)

Jak pewnie niektórzy z Was wiedzą, w DigitalOcean często można dostać bonusowe/promocyjne kredyty (dolary), jak choćby 10$ za założenie konta z linku takiego jak ten.

Do niedawna przyznane w ten sposób kredyty/dolary byłe bezterminowe, co w wielu przypadkach oznacza, że część z Was po założeniu konta i uzyskaniu np. 10$ do wykorzystania zostawiało takie konto „na kiedyś”, a tym samym przyznane środki leżały bezużytecznie na Waszym koncie.

I niby nic w tym złego, ale jak przemnożyć to przez czas, jak i ilość założonych kont, to się okazuje, że w ten sposób w firmie zalegają być może nawet miliony niewykorzystanych dolarów – nawet jeśli tylko i wyłącznie w formie zapisu elektronicznego:

digitalocean_promotional-credits_redeemed_used_201604

Na powyższej grafice widać przyznane kredyty/dolary (kolor pomarańczowy) w zestawieniu z kredytami/dolarami wykorzystanymi.

Wprawdzie nie ma skali, to w informacji na ten temat jest mowa o przyznanych z różnych powodów ponad 30 milinach dolarów, a więc nie jest to mała kwota. I choć teoretycznie firmy nic nie kosztuje (mowa o niewykorzystanych kredytach), to jednak w bilansach może wyglądać średnio… ;-)

Nowe podejście do (przyznanych) kredytów

W związku z tym na szczytach władzy DigitalOcean zapadła decyzja, że trzeba coś z tym zrobić, i najprostszą metodą będzie przyznanie przekazanym dla użytkowników dolarom terminu ważności, po którym przepadają.

Po drodze nie obyło się bez kilku wpadek, głównie z powodu gwałtowności wprowadzania zmian, które w pierwotnej wersji dla wielu osób mogły być nie lada niespodzianka, i to zdecydowanie nie z tych przyjemnych.

Obecnie wydaje się, że cała procedura związana z tym tematem została dopracowana, i zaczęło to wyglądać całkiem rozsądnie, choć oczywiście stare rozwiązanie, z niewygasającymi kredytami zdecydowanie bardziej mi się podobało… ;-)

Kredyty promocyjne

Wszystkie promocyjne kredyty/dolary będą wygasały po 12 miesiącach od momentu ich przyznania – co np. dla jednego z kont, do których mam dostęp wygląda następująco:

Credit Name Amount Remaining Expiration Date
Promotional Credit from Referree10! $10.00 2017-04-01
Promotional Credit from GitHub Student Developer Pack! $100.00 2017-04-01

Konto należy do znajomego, który założył konto z mojego linka partnerskiego, za co dostał 10$, a do tego skorzystał z promocji GitHub Student Developer Pack, dzięki czemu otrzymał dodatkowe 100$, co łącznie daje 110$.

Przy założeniu, że najmniejszy/najtańszy serwer w DigitalOcean, który z powodzeniem – w ramach testów –  wystarczał dla strony Webinsider.pl (ponad 1000 odwiedzin dziennie) kosztuje 5$, to daje 22 miesiące bezpłatnego serwera, który będzie działał ciągle przez ten czas (a dla testów, czy edukacji serwer zazwyczaj nie musi działać cały czas, co jeszcze bardziej wydłuża ten okres).

Niestety to się zmieniło, i teraz niewykorzystane przez najbliższe 12 miesięcy kredyty/dolary przepadną, co zdecydowanie nie wprawiło w zadowolenie właściciela tego konta.

Na szczęście z informacji uzyskanych od DigitalOcean wynika, że w sytuacji, gdy mamy na koncie kredyty, które niebawem mają wygasnąć warto do nich napisać, i jest spora szansa na odroczenie tego terminu.

Kredyty za polecanie usług DigitalOcean i reklamacyjne (SLA)

W przypadku kredytów uzyskiwanych z polecenia na szczęście sprawa wygląda trochę inaczej, bo łatwo sobie wyobrazić sytuację, że w sytuacji gdy generujemy choćby 1-2 skuteczne polecenia usług DigitalOcean w miesiącu, to gdyby te kredyty miały wygasać po 12 miesiącach od ich przyznania, mogłoby oznaczać, że właściwie większość przyznanych w ten sposób kredytów przepadałby, a tym samym zapał do polecania usług DigitalOcean u wielu osób by znacznie osłabł (delikatnie mówiąc).

Dlatego w przypadku kredytów uzyskanych za polecanie nowych klientów DigitalOcean, wprawdzie również obowiązuje 12 miesięcy, ale czas ten liczy się nie od momentu przyznania kredytów, a od momentu ostatniej aktywności na koncie – czyli wystarczy raz na jakiś czas odpalić jakiś serwer, by zachować kredyty.

Tak samo sytuacja wygląda w przypadku kredytów przyznanych w związku ze zgłoszonymi reklamacjami – one również wygasają po 12 miesiącach braku aktywności na koncie użytkownika.

Trochę szkoda, ale rozumiem

Nie będę ukrywał, że chyba jak większość użytkowników z kredytami (a mam ich trochę, głównie za polecanie usług DigitalOcean, za co Wy też otrzymujecie premię w wysokości 10$) zmiany przyjąłem z mieszanymi uczuciami – rozumiem sens wprowadzania tych zmian.

Cieszę się również, że aktualne zasady w tym temacie wydają się lepiej przemyślane niż wyglądało to na początku, i zarazem wydaje się, że w „awaryjnych sytuacjach” BOK nie powinien robić problemów z małą pomocą…

Ale jestem też użytkownikiem, któremu jednak w pewnym sensie (i potencjalnie) coś się odbiera, coś co otrzymałem wcześniej, a teraz ma to działać na całkiem innych zasadach, jednak mniej dla mnie korzystnych – nawet jeśli widmo straty kredytów jest tylko potencjalne, i jest spora szansa, że da się go uniknąć (choć od kiedy przeniosłem „główny serwer VPS” do HitMe, zużycie kredytów w DigitalOcean zdecydowanie zmalało… ;-)).

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"