Szykując się do wyczekiwanego – przynajmniej przez niektórych – artykułu o krówce nadrabiam zaległości, wśród których są tematy, które uznałem na tyle ważne, że powinny się pojawić na Webinsider.pl, ale zarazem nie na tyle pilne, by musiały ukazać się natychmiast, gdy tylko się pojawiły. Kolejnym takim tematem jest skrawacz linków od Google, a właściwie jego koniec…

Koniec usługi Google URL Shortener (goo.gl)

Od dawna staram się nie opierać żadnych istotnych elementów mojego życia, a zwłaszcza biznesu o usługi świadczone przez Google, bo doświadczenie pokazuje, że nigdy nie wiadomo kiedy jakaś usługa zostanie wyłączona. Zwłaszcza, gdy jest trochę bardziej niszowa niż sama wyszukiwarka czy Gmail.

Tym razem padło na Googlowy skracacz linków, czyli serwis Google URL Shortener, który od 30 marca 2018 (13 kwietnia) nie pozwala już na tworzenie nowych linków przez osoby, które nigdy z usługi nie korzystały:

Starting March 30, 2018, we will be turning down support for goo.gl URL shortener. From April 13, 2018 only existing users will be able to create short links on the goo.gl console. You will be able to view your analytics data and download your short link information in csv format for up to one year, until March 30, 2019, when we will discontinue goo.gl. Previously created links will continue to redirect to their intended destination

Na szczęście – dla wielu osób i serwisów – pozawala do 30 marca 2019 korzystać z już utworzonych linków, oraz tworzyć nowe, jeśli mamy konto Google połączone z usługą (czyli jeśli kiedyś korzystaliśmy z usługi). Więcej informacji na ten temat znajdziecie na blogu Google.

Alternatywa dla użytkowników

We wspomnianym artykule Google podaje również alternatywne usługi, z których mogą korzystać osoby zainteresowane tego typu usługą:

A serwis te na pewno chętnie przyjmą nowych użytkowników. A z tego co widzę, to np. Bitly ma nawet specjalną procedurę, by ułatwić proces migracji (przynajmniej na tyle na ile się da, czyli nowe linki przekierowują na stare adresy docelowe).

Firebase Dynamic Links

Jest też w pewnym sensie nowość dla bardziej zaawansowanych użytkowników (i serwisów), czyli usługa Firebase Dynamic Links, która z założenia może być m.in. bardziej rozbudowanym skracaczem linków, który na bazie jednego adresu wejścia potrafi wykonać różne akcje, zależnie od różnych dodatkowych parametrów:

Oczywiście jest to już usługa komercyjna, do tego zdecydowanie nie skierowana do „zwykłego internauty”, bo korzystanie z niej wymaga nie tylko pewnej wiedzy, ale i infrastruktury… Można chyba nawet zażartować, że decyzja o likwidacji „starego skracacza linków” została podjęta wyjątkowo nie w dziale finansów, ale w dziele marketingu Google, jako element kampanii promującej Firebase Dynamic Links… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej