Sporo haseł, na jakie cześć czytelników trafia na Webinsider.pl dotyczy usług Premium SMS, a konkretnie są to zapytania w stylu „jak wyłączyć subskrypcje Premium SMS”. Co jest logiczne, bo jest to – moim zdaniem – zakał rynku telekomunikacyjnego, w poza nielicznymi wyjątkami – moim zdaniem – usługa jest wykorzystywana do oszustw, o których nie raz już pisałem. Zresztą wyłączeniu wszelkich usług o podwyższonej płatności (nie tylko Premium SMS) poświęciłem cały artykuł. Od kwietnia widzę jednak pewną zmianę, bo przybyło wejść na hasła odwrotne, głównie w kontekście sieci Play…

Koniec prenumerat SMS w Play

O ile wejścia związane z wyłączeniem albo nie dotyczą żadnej sieci, albo rozkładają się relatywnie równomiernie, to już zapytania związane z włączeniem subskrypcji koncentrują się właśnie na sieci Play, i można je streścić do tekstu:

Jak aktywować subskrypcję SMS w Play

Nie jest to kwestia przypadku, bo na swoim blogu Play ogłosił koniec tego typu usługi w swojej sieci od 1 kwietnia 2018:

(…) od 1 kwietnia w PLAY nie będzie możliwości uruchomienia prenumeraty SMS. Oznacza to większe poczucie bezpieczeństwa dla klientów i brak niespodzianek w związku z płatnymi przychodzącymi SMSami. Klienci, którzy korzystają z takich usług do tej pory nie muszą się o nic martwić – nie wyłączamy aktywnych prenumerat.

Co też dodatkowo – w formie wideo – przedstawił rzecznik prasowy Play, Marcin Gruszka:

Tak więc od 1 kwietnia 2018 abonenci (użytkownicy) sieci Play nie mogą aktywować (w większości przypadkowo) nowych subskrypcji Premium SMS. Aktywowane przed 1 kwietnia subskrypcje nadal działają.

I choć oczywiście – jako relatywnie świadoma jak działa świat osoba – mogę trochę się krzywić, że operator odgórnie blokuje jakaś usługę, tylko dlatego, że część (większość? ;-)) użytkowników „mniej świadomie” korzysta m.in. z telefonu (i internetu), to jednak… Uważam, że jest to dobry ruch, bo czasem trzeba myśleć za masy… A jak ktoś z Was obawia się, że teraz nie będzie jak go okraść ze złotówek – gdy ma telefon w sieci Play – spieszę z „pocieszeniem”, że taka możliwość będzie nadal, bo standardowe (bez subskrypcji) usługi Premium SMS nadal są dostępne, a najdroższy taki SMS kosztuje trochę powyżej 30 zł za sztukę… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk