Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

Dostałem dziś wiadomość od jednego z czytelników w sprawie artykułu dotyczącego wtyczki Contact Form 7 do WordPressa. Chodziło konkretnie o brak możliwości przetłumaczenia na angielski jednego z pól formularza, konkretnie odpowiedzialnego za możliwość dołączenia do wiadomości pliku. Nie zdziwiło mnie to, bo jest to pytanie, słyszę (czytam) dość regularnie, nie tylko w kontekście wtyczki Contact Form 7, bo dotyczy ono ogólnie HTMLa.

Język modułu wgrywania pliku w formularzu zależy od języka przeglądarki

A to dlatego, że wtyczka Contact Form 7 nie wywarza otwartych drzwi i w tym celu – możliwość wgrania pliku do formularza – korzysta ze standardowego mechanizmu HTML, czyli:

<input type="file">

Tu jednak pojawia się pewien problem, bo gdy pracujemy nad stroną w innym języku, niż język przeglądarki internetowej, to element odpowiedzialny za dodanie pliku zawsze wyświetli się w języku przeglądarki:

Na powyższej grafice mamy cały formularz przygotowany w języku angielskim, ale sekcja dotycząca dodawania pliku jest po polsku. Dlatego, że taki jest ustawiony język przeglądarki. I nie da się tego – przynajmniej łatwo – zmienić, bo obsługa wyglądu tego elementu odbywa się po stronie przeglądarki, a nie samej strony.

Wystarczy zmienić język na angielski, by również ten element wyświetlał się po angielsku:

Dlatego w większości przypadków nie ma co się tym przejmować, bo gdy na stronę wejdzie osoba korzystająca z przeglądarki w danym języku, to zobaczy teksty związane z tym elementem w swoim języku.

Może jednak się zdarzyć, że z jakiegoś powodu nie chcemy zdawać się na to, jaki język w przeglądarce ma ustawiony użytkownik, lub chcemy mocniej spersonalizować ten element:

Jak widać – jest to możliwe, choć wymaga trochę zabawy. Dość dobrze jest to opisane w dokumentacji Mozilli dla deweloperów, do której odsyłam wszystkich zainteresowanych. Większości jednak najpewniej starczy informacja, że jest to powiązane z językiem przeglądarki i nie ma co tracić czasu, na szukanie opcji np. w Contact Form 7, by dokonać tłumaczenia…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)