Pod koniec maja napisałem artykuł o napisach na filmach nagranych za pomocą dronów DJI (np. Mini 3 Pro), czyli o dość powszechnym „problemie”, którego faktycznie nie ma. Dziś na tapet biorę kolejny „nieistniejący problem”, czyli „jejku rety, mój dron/kontroler się chyba popsuł, bo (dron) nie chce latać na boki”, czyli kolejny przykład powszechnego błędu RTFM (~przeczytaj instrukcję ;-)).

Mini 3 Pro nie lata na boki (lewo i prawo), czyli domyślne ustawienia omijania przeszkód

Wystarczy prześledzić grupy (na Facebooku, bo „zwykłe fora” już niestety w większości wymarły) związane z dronami, zwłaszcza związane z DJI Mini 3 Pro, by odkryć, że jest to jeden z powszechniejszych problemów. Chyba ustępuje tylko pytaniom w stylu „jakiego drona do 500 zł kupić” (podpowiedź: raczej żadnego).

A ów dość powszechny „problem” w dużej mierze wynika z braku zwracania uwagi na to, co na ekranie, co przy lataniu dronami nie jest najlepszym nawykiem i/lub nieprzeczytania (ze zrozumieniem) instrukcji obsługi, co nie tylko się przydaje, ale też jest wymagane przez prawo.

Bo wskazówka (poza tą, że w trybie sport lot w lewo i prawo działa), dlaczego dron nie lata na boki jest właśnie w instrukcji obsługi:

Flight Assistance (Wspomaganie lotu): Systemy widoczności w górę i w tył są włączone po ustawieniu w opcji Obstacle Avoidance (Unikanie przeszkód) wartości Bypass (Obejście) lub Brake (Hamowanie). Dron nie może wykrywać przeszkód, jeśli Obstacle Avoidance (Unikanie przeszkód) jest wyłączone. Dron nie może lecieć w lewo ani w prawo, jeśli lot boczny jest wyłączony.

Tak więc mamy tu informacje o trybach związanych z wykrywaniem przeszkód, w tym „dron nie może lecieć w lewo ani w prawo, jeśli lot boczny jest wyłączony”. Tak więc łatwo wywnioskować, że jest jakaś opcja, związana z wykrywaniem przeszkód, która wyłącza lot boczny, czyli lot w lewo i prawo.

I faktycznie, w ustawieniach DJI Fly, w sekcji „safety” (posługuję się angielską wersją, bo „polskawa” nadaje się chyba tylko dla masochistów ;-)), gdy zostanie ustawiona opcja omijania przeszkód na „bypass” (omijanie), pojawia się opcja „disable sideways flight”, która domyślnie jest aktywna, a która to właśnie blokuje lot w bok (kolejna wskazówka). Co więcej, jest dość dokładnie opisane, co ta opcja robi:

Wystarczy ją wyłączyć i dron będzie latał również w lewo i prawo, również przy włączonym omijaniu przeszkód (bypass). Jest to celowe działanie, bo dron nie ma bocznych czujników, więc automatyczny lot w bok, np. właśnie przy omijaniu przeszkody, wiąże się z ryzykiem, że w coś uderzy… Ale z racji tego, że większość z nas, przez większość czasu lata w zasięgu wzroku (VLOS), to takie ryzyko jest minimalne, bo w końcu obserwujemy drona… ;-)

Ale nic nie zmieniałem i wcześniej latał na boki

I choć sytuacje bywają różne, to tylko sprzęt i oprogramowanie, a więc różnie to może być, to jednak z doświadczenia wiem, że najczęściej – by nie napisać, że zawsze – to właśnie o tę opcję chodzi. Nawet jeśli czasem w takiej sytuacji pojawia się kontrargument, w stylu:

Ale nie zmieniałem żadnych opcji i wcześniej normalnie latał…

Nie mogę negować faktu, ze wcześniej latał a teraz nie lata, ta samo jak tego, że ktoś mógł w międzyczasie faktycznie żadnych opcji nie zmieniać. Ale i na to jest proste wytłumaczenie, również opisane w instrukcji obsługi.

Bo jak wcześniej już wspomniałem – czujniki w dronach DJI zazwyczaj nie działają w trybie sport, a więc nie działają też związane z nimi opcje, w tym blokada lotu na boki. Do tego w dronach DJI jest tak, że po uruchomieniu drona – niezależnie od trybu, w jakim wcześniej latał, jak i od pozycji przełącznika trybu na aparaturze – będzie od działał w trybie domyślnym, czyli normalnym. A w tym trybie czujniki działają, a więc działają też związane z nimi opcje, a więc…

Tak więc można w DJI Mini 3 Pro włączyć omijanie przeszkód, co spowoduje włączenie opcji blokady lotu na boki, ale latając w trybie sport, nawet się tego nie zauważy. Przynajmniej do ponownego uruchomienia drona, gdy uruchomi się on w trybie normalnym, a więc… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej