Jak wieść niesie, z początkiem lutego 2014 (2014.02.08) zostaną wyłączone bezpłatne konta na platformie SugarSync. Obecni użytkownicy darmowych kont mają jeszcze trochę czasu by przejść na konta płatne, bądź poszukać alternatywnego rozwiązania. I tym się zajmiemy dziś…
Spis treści w artykule
Dysk sieciowy
SugarSync to jeden z wielu dysków sieciowych, na których możemy przechowywać nasze dane. Oprócz samego przechowywania dostępne są dodatkowe funkcje, takie jak synchronizacja danych między różnymi urządzeniami (w tym telefonami), czy udostępnianie plików/katalogów znajomym (bądź nie… ;-)).
Większość tego typu usług ma podobny model biznesowy:
- Darmowe konto o określonej pojemności, większe płatne
- Można powiększyć przestrzeń dostępną bezpłatnie polecając usługę innym
Sprawdźmy zatem kilka alternatywnych i bezpłatnych rozwiązań, kolejność alfabetyczna:
Copy.com
Najmłodsze z używanych przeze mnie rozwiązań, ale powoli wychodzi na mojego faworyta (tam gdzie „nie muszę” korzystać ze SpiderOak). Za Copy.com stoi firma Barracuda Networks – raczej znana z profesjonalnych rozwiązań IT dla (większych) firm, co może (ale oczywiście nie musi) oznaczać solidne zaplecze technologiczne nowej usługi.
Za darmo otrzymujecie 15 GB + dodatkowo 5 GB gdy zarejestrujecie się z tego linka, czyli razem 20 GB.
Ale to nie koniec – po rejestracji sami możecie zacząć polecać usługę znajomym, za każdego poleconego otrzymacie dodatkowe 5 GB. Warto też pamiętać, że obecnie nie ma limitu dla wielkości dodatkowej przestrzeni jaką można w ten sposób uzyskać.
Oprócz strony WWW istnieją aplikacje na urządzenia z systemem Windows, Linux, Android, iOS (iPhone/iPad) oraz Windows Phone.
Przeczytaj więcej o Copy.com lub przejdź na stronę usługi…
DropBox
Chyba obecny lider jeśli chodzi o serwisy/usługi tego typu… Niezliczona ilość dodatków, współpracujących z usługą serwisów czynią z DropBoxa jedno z podstawowych narzędzi pracy wielu osób, w tym (jeszcze – patrz Copy.com) u mnie.
Za darmo otrzymujecie 2 GB + dodatkowo 500 MB gdy zarejestrujecie się z tego linka, czyli razem 2.5 GB.
Ale to nie koniec – po rejestracji sami możecie zacząć polecać usługę znajomym, za każdego poleconego otrzymacie dodatkowe 500 MB… I tak aż do 16 GB.
Oprócz strony WWW istnieją aplikacje na urządzenia z systemem Windows, Mac, Linux, Android, iOS (iPhone/iPad), Windows Phone, BlackBerry oraz Kindle Fire.
Przeczytaj więcej o DropBox lub przejdź na stronę usługi…
Google Drive (Dysk Google)
Usługa z jednej strony jest z nami już od dość dawna (jako m.in. Dokumenty Google), później przeobrażona w Dysk Google… Teoretycznie ma ją aktywna każdy posiadacz konta Google/Gmail. Używam trochę „przy okazji” korzystania z pozostałych usług/serwisów Google..
Za darmo otrzymujecie 15 GB (choć czasem trafiają się promocje, jak z QuickOffice – dodatkowe 10 GB przez 2 lata).
Oprócz strony WWW istnieją aplikacje na urządzenia z systemem Windows, Mac, Android oraz iOS (iPhone/iPad).
Przeczytaj więcej o Google Drive lub przejdź na stronę usługi…
Microsoft SkyDrive
Podobnie jak w przypadku Dysku Google – również SkyDrive jest ewolucją wcześniejszych rozwiązań firmy. I jeśli masz konto Live.com/Outlook.com – to prawdopodobnie masz też i dysk od Microsoftu. Używam trochę „przy okazji” korzystania z pozostałych usług/serwisów Microsoft.
Za darmo otrzymujecie 7 GB (choć jeśli jesteś „starym użytkownikiem starej wersji usługi” to masz za darmo 25 GB).
Oprócz strony WWW istnieją aplikacje na urządzenia z systemem Windows, Mac, Android, iOS (iPhone/iPad) oraz Windows Phone.
Przeczytaj więcej o SkyDrive lub przejdź na stronę usługi…
SpiderOak
Ta usługa troszkę się różni od wyżej wymienionych – na początku też może wydawać się bardziej skomplikowana w obsłudze (zwłaszcza aplikacja na komputery), ale to tylko pozory.
Niewątpliwa zaletą usługi jest inne podejście do prywatności i bezpieczeństwa danych użytkowników – nie dość, że – tak jak ma to miejsce w pozostałych rozwiązaniach – dane są przesyłane w formie szyfrowanej, to w przypadku SpiderOak są również przechowywane w postaci zaszyfrowanej na serwerach firmy, i tylko znając hasło do naszego konta (a zarazem klucza) można je odszyfrować, czyli uzyskać do nich dostęp.
Dlatego korzystam z SpiderOak do przechowywania, udostępniania i synchronizacji danych które są szczególnie wrażliwe, i zależy mi na tym by zachować nad nimi jak najlepszą kontrolę – ale przy okazji chcę wykorzystać możliwości jakie dają dyski sieciowe.
Za darmo otrzymujecie 2 GB + 1 GB dodatkowo gdy zarejestrujecie się z tego linka, czyli razem 3 GB.
Ale to nie koniec – po rejestracji sami możecie zacząć polecać usługę znajomym, za każdego poleconego otrzymacie dodatkowy 1 GB… I tak aż do 10 GB (choć mi się udało załapać aż na 50 GB).
Oprócz strony WWW istnieją aplikacje na urządzenia z systemem Windows, Mac, Linux, Android oraz iOS (iPhone/iPad).
Przeczytaj więcej o SpiderOak lub przejdź na stronę usługi….
Ale to nie koniec, to nie wszystko…
Oczywiście to nie wszystkie usługi/serwisy tego typu – wymieniłem tylko kilka podstawowych, z których sam korzystam…
- Home Assistant 2024.11, czyli „sekcje” domyślnym widokiem z opcją migracji, WebRTC oraz wirtualna kamera - 1970-01-01
- Black Friday w ZUS, czyli jest jeszcze kilka dni, by złożyć wniosek RWS i skorzystać z wakacji składkowych płacąc ZUS za grudzień 2024 - 1970-01-01
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01