Ostatnio gdzieniegdzie gruchnęła informacja, że platforma blogowa Medium rusza z (lepszą) monetyzacją swojego projektu. Na początek pojawiła się zapowiedź opłaty za możliwość wykorzystania własnej domeny – i to od razu z grubej rury, bo 75 $. I mimo, że jest to – wedle zapowiedzi – opłata jednorazowa (oczywiście poza coroczną opłatą za samą domenę), to jednak w przypadku osób które korzystają z platformy „pisząc po godzinach” może być dość sporo. Zwłaszcza, że można chyba przypuszczać, że to dopiero pierwsze uderzenie…
I jak to w takich sytuacjach/momentach bywa, zazwyczaj pojawia się inny podmiot chętny do przejęcia użytkowników – w tym konkretnym przypadku jest to firma Automattic, która zaprasza na platformę WordPress.com (WordPress hostowany na ich serwerach).
Spis treści w artykule
Migracja z Medium.com na/do WordPress.com
Oczywiście WordPress.com jako usługa (nie mylić z WordPressem do samodzielnego hostowania na własnym serwerze/hostingu) też nie jest w 100% bezpłatny – za dodanie własnej domeny również trzeba zapłacić. Ale to już decyzja indywidualna każdego użytkownika platformy Medium czy chce migrować na platformę WordPress.com – ja w tym wpisie skupię się na procesie ew. migracji, a nie na opłacalności samego transferu.
Zaczynamy od ustawień swojego konta na Medium.com, gdzie znajduje się opcja odpowiedzialna ze eksport danych:
Następnym krokiem jest import danych do platformy WordPress.com (zakładam, że macie już konto i stronę na WordPress.com).
Sprawa obecnie jest o tyle prosta, że w opcjach dotyczących importu pojawiła się nowa opcja, dzięki której możemy zaimportować dane bezpośrednio z wyeksportowanego pliku z Medium.com (grafiki również zostaną automatycznie pobrane i zapisane):
Oczywiście na koniec warto przejrzeć zaimportowane dane – choćby kilka wybranych wpisów, by upewnić się, że wszystko jest OK.
Z Medium na/do własnego WordPressa
Sytuacja troszkę bardziej komplikuje się w momencie, gdy ktoś chce przejść z Medium.com na własnego WordPressa, hostowanego na „własnym” hostingu lub serwerze. Jest szansa, że niebawem odpowiednia opcja pojawi się w JetPacku, który jest takim pomostem między WordPress.com, a WordPressem hostowanym u siebie. Na razie WordPress sam z siebie tego nie potrafi.
Ale już teraz można skorzystać z pewnego obejścia – wystarczy skorzystać z konto/strony na WordPress.com jako swego rodzaju konwertera. Zaczynamy od wyeksportowania danych z Medium.com, które importujemy następnie na koncie w WordPress.com (tak jak powyżej).
W kolejnym kroku eksportujemy dane z konta/strony na WordPress.com – w tym momencie zostaną one zapisane jako plik WXR (WordPress eXtended RSS), który już bez żadnego problemu możemy zaimportować do WordPressa, korzystając ze standardowego (wbudowanego) narzędzia do importowania tego typu danych/plików:
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01