Pojawiła się Home Assistant w wersji 2024.2, i nowości sporo, ale mnie zaciekawiły 3. Dwie, bo usprawniają pracę, a trzecia – no cóż, nie miałem wyjścia i musiałem się nią zainteresować. Pierwsza to kolejna optymalizacja w oknie edycji automatyzacji, gdzie teraz w łatwy sposób możemy poszczególne “klocki” przenosić z miejsca na miejsce, w tym na różnych poziomach “zagnieżdżenia”. Druga nowość, to możliwość eksportu danych z panelu historii do pliku CSV, dzięki czemu można takie dane dalej obrabiać, np. w celach analitycznych (np. by przeanalizować i/lub zapisać szczegóły fermentacji). Bo co jak co, ale tutaj Home Assistant czasem sporo brakuje. Nawet z dodatkami (HACS).

I tak dochodzimy do trzeciej nowości, którą nawet jakbym nie chciał, to musiałem się zainteresować, czyli integracji Home Assistant z usługą Tuya, z której korzysta część moich urządzeń (część “przeniosłem” na OpenBK, część zostawiłem). Bo od teraz (Home Assistant 2024.2) integracja “z chmurą” Tuya nie wymaga już konta dewelopera, a wystarczy aplikacja Smart Life lub Tuya Smart na telefonie, by za jej pomocą połączyć konta:

The Tuya integration now uses an improved login method. To reauthenticate with your Smart Life or Tuya Smart account, you need to enter your user code.

You can find this code in the Smart Life app or Tuya Smart app in Settings > Account and Security screen, and enter the code shown on the User Code field. The user code is case sensitive, please be sure to enter it exactly as shown in the app.

Krok zdecydowanie w dobrą stronę. Nawet jeśli przez to musiałem jeszcze raz autoryzować usługę Tyua w Home Assistant. Zwłaszcza że dzięki rezygnacji z autoryzacji przez konto dewelopera Tuya, odpadnie również konieczność cyklicznego przedłużania ważności konta dewelopera. Niby drobiazg, ale trzeba (było) o tym pamiętać, i jednak każdorazowo liczyć na pewnego rodzaju “łaskę”, ze strony Tuya, że konto zostanie przedłużone bezpłatnie…

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk