eBook "Uspokój swoje finanse"

Pod koniec 2020 mi się w końcu zebrać, i po ponad roku korzystania z opisanej metody napisać artykuł o tym jak wypłacić dolary z konta PayPal bez przewalutowania. Opisana metoda jest nie tylko prosta, ale była też w 100% bezpłatna, czyli nie wiązała się z żadnymi opłatami – zarówno po stronie PayPala, jak i TransferwWise, gdzie wysyłamy dolary. A nawet Revolut (krok opcjonalny), gdzie ostatecznie ląduje większość wypłaconych przeze mnie dolarów (zwłaszcza od kiedy są bankiem, co podniosło bezpieczeństwo trzymanych tam środków). Metoda prosta jest nadal, ale już nie taka bezpłatna…

Dolary, PayPal i TransferWise

Wczoraj dostałem z TransferWise e-mail, z informacją, że następują jakieś zmiany w rachunkach, i tym samym od teraz, do końca czerwca 2021 będę miał dwa zestawy numerów rachunku w USD – nowy, oraz stary, który wygaśnie z końcem czerwca 2021:

We have an important update. We’re giving you a new set of USD account details, and you’ll be able to do more with them.

But first, a heads up. The next time you go to your USD balance, you’ll see:

Your original USD account details: They’ll remain active until July 1st 2021.

Your new USD account details: These are your shiny new USD details. Please use them for all transactions now, and make sure to give them to anyone who pays you. Note: You’ll have one number for both ACH and wire payments.

Przy okazji zauważyłem, że w widoku szczegółów rachunku pojawiła się informacja o prowizji za otrzymanie przelewu typu „wire” w USD:

Jakie opłaty obowiązują za otrzymywanie płatności w USD?

Pobieramy jedynie opłatę w wysokości 7,50 USD za otrzymywanie płatności krajowych (wire).

Jak to działa?

Jeśli otrzymujesz przelew krajowy na dane bankowe swojego rachunku, pobierzemy opłatę w wysokości 7,50 od przesłanej przez nadawcę kwoty. Na przykład, jeżeli wysłana kwota to 1 000, pobierzemy 7,50 USD, a następnie dodamy 992,50 USD na Twój rachunek.

Możesz otrzymywać USD za darmo

Za otrzymanie płatności elektronicznej (ACH) lub przelewu wysłanego z wykorzystaniem numeru oddziału banku ACH, nie obowiązuje żadna opłata.

W tym momencie uznałem, że dobrze będzie zrobić test i sprawdzić wypłaty z PayPala w USD zarówno na stary rachunek, jak i nowy, tak by się upewnić, że w obu przypadkach przelewy idą jako ACH, czyli bez dodatkowej opłaty w TransferWise.

Prowizja za wypłaty w dolarach w PayPal

I tu kolejna niespodzianka, tym razem po stronie PayPala, bo podczas testowej wypłaty w dolarach na konto w dolarach, prowadzone w USA w ramach usługi TransferWise, zarówno nowe, jak i stare pojawiła się prowizja w wysokości 3%, której wcześniej nie było:

Prowizja za wypłatę w wysokości 3%, to np. dla 100 USD będzie 3 USD, a więc po aktualnym kursie PayPala będzie to 10,77 zł. Niby niewiele, ale wraz ze wzrostem kwoty rośnie, jak na procenty przystało, i w pewnym momencie robi się z tego całkiem pokaźna kwota.

I to pomimo, że w pomocy PayPala cały czas znajduje się informacja, że wypłaty są bezpłatne:

Firma PayPal nie pobiera żadnych opłat za przelewanie środków z konta PayPal na rachunek bankowy, ale niektóre banki mogą naliczać opłaty za przelewy elektroniczne. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się bezpośrednio ze swoim bankiem.

Choć jeśli zajrzeć do cennika, to widać, że nastąpiła tam zmiana:

Przelew na: Rachunek bankowy w Stanach Zjednoczonych
Typ przelewu: Standardowy
Stawka: 3,00% (o ile nie następuje przeliczenie waluty)

Wygląda więc na to, że gdy wszyscy rozpisywali się o wprowadzeniu opłaty za „nieaktywne konta” wraz z wejściem w życie nowego regulaminu z dniem 16 grudnia 2020, to PayPal przy tej okazji wrzucił nam jeszcze kilka innych niespodzianek. Aż się zastanawiam, czy to oby nie była celowa zasłona dymna… Zwłaszcza że wygląda na to, że w tym przypadku PayPal użytkowników z Polski potraktował wyjątkowo. Niestety.

Wypłata z przewalutowaniem dolarów na złotówki, czyli na konto w polskim banku (niezależnie od jego waluty), faktycznie cały czas jest bezpłatna:

Jednak określenie „bezpłatna” w tym przypadku chyba można uznać za eufemizm, bo choć nie mamy tutaj prowizji za przelew wychodzący, to kurs, po jakim PayPal to rozlicza (przewalutowanie z dolarów na złotówki), sprawia, że przy 100 testowych dolarach taka bezpłatna wypłata kosztuje więcej, niż gdyby wypłacić dolary w dolarach, „przy okazji” płacąc 3% prowizji:

Aktualny kurs PayPal to 1 USD = 3,589 PLN, tak więc strata na 100 USD względem aktualnego kursu Revolut (3,72) to 0,131 * 100, czyli 13,10 zł.

Wypłacając z PayPala dolary w dolarach, zapłacimy 3% prowizji za przelew, co obecnie np. dla 100 dolarów oznacza opłatę w wysokości 10,77 zł po aktualnym kursie PayPala (3 * 3,589 zł). Jeśli zlecimy wypłatę z przewalutowaniem na złotówki, korzystając z bezpłatnego przelewy wychodzącego, stracimy na przewalutowaniu (różnica na kursie USD w PayPal i Revolut, gdzie docelowo dolary by trafiły) 13,10 zł, czyli – licząc w złótówkach – jeszcze więcej.

Jak żyć wiem, ale muszę pomyśleć, jak (teraz) wypłacać

I tym sposobem ponownie dolary w PayPalu stały się dla mnie mniej atrakcyjne, bo choć PayPal może i jest w pewnym sensie standardem jeśli chodzi o płatności internetowe, to w moim przypadku sprawdza się średnio, bo zdecydowanie częściej jako formę płatności – nawet w dolarach – mogę wybrać kartę niż właśnie PayPala. A niestety, są sytuacje, gdy nie mogę „u kontrahenta” wskazać innego sposobu płatności niż PayPal (a czeki, do tego w dolarach, są jeszcze gorszym rozwiązaniem, bo miałem też i taką „przyjemność” ;-)).

Do tego kursy, po jakich PayPal rozlicza wymianę walut, sprawiają, że wypłata po przewalutowaniu na krajowy rachunek (przewalutowanie będzie zawsze, niezależnie od waluty, w jakiej jest on prowadzony) nigdy nie była sensownym rozwiązaniem. Chyba że ktoś nie ma wyjścia… I mam wrażenie, że właśnie o to chodzi – tak czy inaczej 3-4% prowizji ma zostać u nich.

Z tego co wiem, teoretyczne można by do konta PayPal dodać kartę wydaną przez krajowy bank, która byłaby podpięta do konta walutowego (lub wielowalutowego) i wtedy poprosić o ustawienie w PayPalu wypłaty na tę kartę w walucie. Problem w tym, że nie wiem, czy jakikolwiek bank w Polsce oferuje taką kartę. I to nawet niekoniecznie do konta walutowego/rozliczaną w dolarach.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"