Odezwała się do mnie wczoraj koleżanka, którą wspieram w pracach przy tworzeniu małego sklepu internetowego. Chodziło o wycinanie postaci ze zdjęć, czy też usuwanie tła na zdjęciach z postaciami. Jak zwał, tak zwał – efekt ten sam. A, że branża dość specyficzna, bo na większości zdjęć widać zbliżenia na bieliznę i noszące je modelki, to “krawędzie wycinania” powinny być jak najlepszej jakości. A tymczasem u koleżanki poszarpane, co nie sprzyja estetyce zdjęć, która jest tu kluczowa. Oczywiście są na to różne sposoby, ale koleżanka grafikiem jest dość początkującym, do tego chodziło o coś, co będzie proste, szybkie i zarazem skuteczne.

Wycinanie w Photoshopie z (prostą, lecz skuteczną) korektą krawędzi

Od razu pomyślałem, że w Photoshopie – bo z tego programu korzysta koleżanka – dla zaznaczenia jest opcja “popraw krawędź”, która w tym przypadku powinna świetnie sobie z tematem poradzić. Tyle tylko, że często jest to żmudna zabawa. Chyba że… skorzystać z odpowiedniego suwaka (gładkość), co zajmie dosłownie sekundę czy dwie, i jest w pełni powtarzalne.

Ale zanim wysłałem odpowiedź, to postanowiłem zrobić szybki test:

Może można by nad tym jeszcze chwilę popracować, ale mam nadzieję, że i tak dobrze widać różnicę między wycięciem na lewym zdjęciu bez korekty, a tym na prawym zdjęciu z korektą (w razie potrzeby można zdjęcie powiększyć ;-)).

Poziom “gładkości” należy dobrać eksperymentalnie, z doświadczenia wiem, że 5-10 “jednostek gładkości” zazwyczaj jest optymalną wartością. Choć spotkałem się również z takimi przypadkami, że poziom ten trzeba było znacznie podbić.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk